شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 15:02 منتشر شده در مورخ: 1399/12/23 شناسه خبر: 1716616
غصه بزرگ مردم در آستانه عید نوروز؛

هیات دولت، در میان مردم نیست/ مهر رفوزگی ستاد تنظیم بازار بر پیشانی دولت

هیات دولت، در میان مردم نیست/ مهر رفوزگی ستاد تنظیم بازار بر پیشانی دولت
برجام، کرونا، انتخابات در کنار عزل و نصب های سیاسی مسئولان، کنترل بازار در آستانه عید نوروز و ماه مبارک رمضان را عملا به حاشیه برده است بطوریکه جلسات برگزار شده در این خصوص نیز در حد حرف باقی مانده و دیگر نمی توان با تیتر کردن جملاتی مانند «مرغ ممنوع الخروج شد»، امید به کنترل قیمت ها را به خانه های مردم برد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سبلان ما، برجام، کرونا، انتخابات در کنار عزل و نصب های سیاسی مسئولان، کنترل بازار در آستانه عید نوروز و ماه مبارک رمضان را عملا به حاشیه برده است و جلسات متعدد برگزار شده نیز در حد حرف و ابلاغیه باقی مانده  هرچند در برخی از استان ها اقداماتی در راستای کنترل بازار صورت گرفته ، اما دیگر نمی توان با تیتر کردن جملاتی مانند «مرغ ممنوع الخروج شد»، امید به کنترل قیمت بازار را به خانه های مردم برد، چراکه دلالان و زر اندوزان همچنان با رانت های آقازاده ها بر سفره های کوچک شده مردم می تازند.

رهبر معظم انقلاب:  مسئولان باید مشکل معیشتی و گرانی را حل کنند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی های متعدد خود در مناسبت های مختلف از ابتدای سال تاکنون از گرانی‌ها و مشکلات معیشتی ابراز نگرانی کرده و اعلام داشته اند؛ این وضع در آستانه عید، غصه بزرگی ایجاد کرده است.

ایشان با بیان اینکه اجناس مانند میوه‌ها فراوان است اما قیمت‌ها بسیار بالاست که سود این قیمت بالا هم به جیب باغداران نمی‌رود بلکه نصیب دلال‌ها و واسطه‌های سودجو می‌شود و ضرر آن به مردم می‌رسد، گفتند: مسئولان باید مشکل معیشتی و گرانی را حل کنند؛ همه این مشکلات راه‌حل دارد و بارها در جلسات متعدد این نکات را تذکر داده و راه‌حل‌های مورد نظر کارشناسان را به مسئولان گفته‌ایم.

رشد سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی بیانگر رها شدگی نظارت از سوی وزارت صمت

رشد سرسام‌آور قیمت  کالاهای اساسی در سال جاری نشان دهنده رها شدگی نظارت از سوی وزارت صمت است، سیاستهای رضا رحمانی وزیر سابق صمت به عنوان سکاندار وزارتخانه‌ای که باید بر این روند نظارت داشته باشد به گونه‌ای بود که بر افزایش قیمتها دامن زد. وزارتخانه‌ای که ظاهرا از سخنان رئیس جمهور نیز تمکین نمی‌ کرد تا جایی که با وجود موضع صریح رئیس جمهور برای جدایی وزارت صنعت و معدن از وزارت بازرگانی، این وزارتخانه همچنان بر طبل تداوم ادغام هر دو وزارتخانه می‌کوبید.

اظهاراتی چون "مقداری افزایش قیمت موز را در هفته گذشته شاهد بودیم" در حالی است که قیمت موز به کیلویی ۶۰ هزار تومان رسیده بود، نمونه ای از واکنش های متولیان ستاد تنظیم بازار است که نشان از بی تفاوتی آنها در عرصه تنظیم بازار است، 

 

کرونا جدای از آسیب های فراوانی که به کشور وارد کرد، این فرصت را بوجود آورد تا کوچکترین اقدامی برجسته دیده شود، صف های طویل برابر فروشگاه های عرضه مرغ، روغن و سایر کالاهای اساسی نشان دهنده اوضاع نابسامان تنظیم بازار است، در حالیکه طبق گفته همه مسئولین کالاهای اساسی به وفور در کشور موجود است و کمبودی وجود ندارد، اما بدلیل عدم نظارت به عرضه قیمت ها صف های طولانی را در فروشگاه ها شاهد هستیم، اقدامی که ناخواسته منجر به ازدحام  و تشدید کرونا می شود.

بر اساس اعلام اتاق اصناف اردبیل قیمت مصرف کننده اقلام ضروری در جایگاه های تعبیه شده در سطح شهر و اصناف منتخب قراد  بود قیمت مرغ منجمد ۱۵۵۰۰،برنج هندی ۱۸۵۰۰ ،شکر یک کیلویی بسته بندی ۸۷۰۰، روغن مایع سه لیتری ۳۵۵۰۰،روغن مایع یک و نیم لیتری ۱۵۵۰۰، روغن مایع ۸۱۰ گرم ۱۱۰۰۰، در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد، اقدامی که عملیاتی شدن ان بیشتر به رویا شبیه است تا لمس آن در زندگی واقعی!

فرهنگ مصرف کالا در کشور نهادینه شود

آیت ‌الله سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل در خطبه های نماز جمعه اعلام کرد؛ اجناس خوراکی مورد احتیاج در ایران به حد کافی موجود است اما اگر مردم احساس کنند کمبود وجود دارد، اجناس دنیا را هم جمع کنند پاسخگو نخواهد بود.

وی  گفت: روغن نباتی به حد کفایت موجود است اما اگر هرکس در جایی روغن نباتی دید به خیال اینکه نایاب است بگوید حتماً چند حلب بخرم در این صورت اگر کارخانجات شب و روز هم کار و تولید نمایند جواب گو نخواهد بود.

امام جمعه اردبیل از مردم مصرا خواست که لوازم خوراکی را زائد بر نیاز در خانه ها انبار نکنند تا موجب اذیت و آزار دیگران مخصوصاً در ایام عید را فراهم نکنند. چراکه ذخیره خوراک اضافی مورد نیاز مردم عقلا، عرفاً و شرعاً جایز نیست و موجب اضرار به دیگران و تامین کننده منویات شوم دشمنان است.

هیات دولت، در میان مردم نیست!/دولت فعلی صالح و صادق به حکومت و مجلس نیست

علی نیکزاد نائیب رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم اردبیل در مجلس با انتقاد از عملکرد دولتی ها در سال پایانی که خود یکی از مهمترین عوامل قیمت های سرسام آور است، می گوید؛ افرادی که در حکومت دینی مسئولیت دارند باید در راه خدمت به مردم شب را از روز و روز را از شب نشناسند، در حالیکه در دولت فعلی، مسئولی بین مردم دیده نمی شود

وی به جنگ سخت برابر دشمنان اشاره کرده و می گوید؛ در تهاجمات سخت و نرم همه ما یکدست مقابل دشمن ایستاده ایم اما چرا مردم باید در مشکل باشند؟ چرا معیشت باید مشکل داشته باشد؟

نیکزاد می گوید: زمانی که ما در دولت بودیم، هیچ کس زودتر از ۱۲ شب به خانه نمی‌رفت، اما الان هیات دولت چرا نباید مردم را ببینند.

وی با بیان اینکه مردم صاحب انقلاب هستند و آن‌ها ما را بر سر کار آوردند تصریح می کند؛ کارها باید با ضابطه انجام بگیرد تا بتوان به مردم خدمت کرد.

نائب رئیس مجلس به روند کلی کار مجلس در سال۱۴۰۰اشاره کرده و می گوید: با تدوین قوانین و نظارت بر اجرای آن تلاش خواهیم کرد تا سفره مردم بزرگ تر از وضعیت فعلی شود.

وی با بیان اینکه ایران کشور ضعیفی نیست اما هزاران افسوس افرادی در رأس امور هستند که در عرصه معیشت مردم ناکارآمد عمل کردند.

نیکزاد معتقد است؛ با ناهماهنگی بین وزرا این کشور اداره نمی‌شود بنابراین طرحی نو باید داشت و یک دولت و تفکر انقلابی روی کار بیاید.

وی خطاب به رئیس جمهور نیز گفت: شما روز کارگر با ماشین میلیاردی برای تبریک به سراغ کارگران می‌روید اما از خودرو پیاده نمی‌شوید! آقای رئیس جمهور این کجای مکتب ماست؟ دولت محترم، ما شما را صالح و صادق به حکومت مردم در مجلس نمی دانیم.

دلالان و رانت خواران، مقصران اصلی گرانی بازار/ دولت، نظارت کافی ندارد

 حجت الاسلام سید کاظم موسوی نائیب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  به نشست ویژه بررسی  وضعیت بازار در ۱۸ اسفند اشاره کرده و می گوید؛ پیرو گلایه مندی مقام معظم رهبری از وضعیت قیمت کالاهای اساسی و انتقادات مردم از گرانی‌ها و دستور رئیس و هیات رئیسه مجلس نشست تخصصی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونان وی و نمایندگان اتاق اصناف و تعاون ایران توسط کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد که طی آن از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواسته شد در روزهای پایانی سال به دلیل گرانی کالاهای اساسی و مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر رفع مشکلات این حوزه ، تمرکز خود را بر حوزه تنظیم بازار بگذارد.

وی می گوید: ترخیص کالاهای مانده در گمرکات یکی از این مصوبه ها بود که براساس آن حدود ۸.۵ میلیون تن کالاهای گمرکات که ۴.۸ میلیون تن آن کالاهای اساسی بود، ترخیص شد. بنابراین کمبودی در بازار عرضه وجود ندارد و آنچه باعث گرانی کالا ها شده است عدم نظارت دقیق بر عرضه کالا ها در بازار است که در این میان نیز دلالان و رانت خواران مقصر اصلی هستند.

 

 

عزم راسخ دستگاه قضا با مفسدان اقتصادی

سید عبدالله طباطبایی دادستان مرکز استان اردبیل نیز از کشف انیارهای بزرگ احتکار کالاهای اساسی در استان اردبیل خبرداده و می گوید، کشف بیش از ۱۱۰ تن آرد قاچاق در استان اردبیل در کنار انبارهای متعدد برنج، روغن، شکر و سایر ملزومات  مورد نیاز مردم جکایت از دست های پشت پرده باری تیجاد گرانی کاذب در جامعه است.

وی با بیان اینکه با کمک مردم با فرصت طلبان و تروریست های اقتصادی مبارزه خواهیم کرد، از مردم خواست با رصد بازار  و اطلاع رسانی انبارهای احتکار دستگاه قضا را در این مبارزه یاری کنند. 

 

 ضعف دولت در نظارت ها مشهود است/ کلید حل مشکلات، توجه به جوانان انقلابی با روحیه جهادی است 

راشد پرستار دبیرکل مجمع ملی جوانان  نیز با بیان اینکه دستگاه های اجرایی در بخش توزیع اقلام مصرفی مردم و مبارزه با سوداگری دلالان در این بخش ، متاسفانه بسیار ضعیف عمل کرده اند، گفت: تنها با تفکر انقلابی و جهادی  و میدان دادن به جوانان با انگیزه می توان مشکلات و مسائل  کنونی را حل کرد.

وی با بیان اینکه تشکلهای مردم نهاد می توانند در این حوزه وارد شوند، گفت: تشکلهای مردم نهاد جوان به دلیل اینکه از جنس مردم هستند و بیشترین تعاملات را با اقشار مختلف مردم دارند، می توانند علاوه بر کمک به ستاد تنظیم بازار در کنترل قیمت ها با انجام برنامه های آموزشی به فرهنگ سازی الکوی مصرف در جامعه نیز گام های موثری بردارند.

دست‌های پنهان داخلی ، بالاتر از تحریم‌های آمریکا است

حسین پیرموذن رئیس اتاق بازرگانی اردبیل در گفتگو با سبلان ما دست های پنهان داخلی را بالاتر از تحریم‌های آمریکا و صهیونیزم دانست و گفت: آنچه که بخش خصوصی را تحریم کرده دست‌های پنهان و آشکار داخلی است که جز بی‌آبرو کردن تجار و بازرگانان هیچ نیت دیگری ندارند.

وی به نرخ ارز صادرات نیز اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی در بحث پیمان‌سپاری و بازگشت ارز به داخل کشور مثل اتوبان یکطرفه عمل کرد در حالی که بهتر است مسئولان بانک مرکزی پای درددل صادرکنندگان نیز بنشینند و خواسته آنها را عملیاتی کنند.

 

ضرورت تدوین نقشه راه در حوزه تنظیم بازار/ سیاست گذاری صحیحی در تنظیم بازار صورت نگرفته است

بهنام آزادی  استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اردبیل در گفتگو با سبلان ما به تبیین  وظایف وزارت صمت پرداخت و گفت: یکی از وظایف مهم این وزارت خانه کنترل بازار و مدیریت عرضه و تقاضا است که انتظار می رود وزیر صمت در این حوزه با جدیت سیاست گذاری کند.

وی با بیان اینکه مشکل کنونی ما عدم سیاست گذاری صحیح در تنظیم بازار است، گفت:وزیر صنعت باید سیاست گذار خوبی در این حوزه باشد تا بتواند  با اعمال سیاست های صحیح، مانع از نوسان و افزایش قیمت ها در بازار شود.

این استاد دانشگاه ضرورت تدوین نقشه راه در حوزه تنظیم بازار را یادآور شد و گفت: تنظیم بازار کشور باید به عنوان یک اولویت در دولت تبدیل شود.و در حال حاضر، به یک مطالبه عمومی و مورد خواست مسئولان تبدیل شود تا بتوان در فرصت باقی مانده شرایط را برای آغاز سال آینده نرمال کرد.

ضرورت راه اندازی اتوبوس مطالبه گری با حضور اصحاب رسانه در ایستگاه های تنظیم بازار  

سجاد گلی عضو قرارگاه مطالبه گری احمدی روشن کشور در گفتگو با سبلان ما به ارائه راهکار و پیشنهاد برای نظارت بر تنظیم بازار پرداخت و گفت: بهتر است اتوبوس مطالبه گری با حضور اصحاب رسانه در ایستگاه های تنظیم بازار  راه اندازی شود تا مسئولان ضمن رصد قیمت ها در واحدهای صنفی با پاسخ به سئوالات خبرنگاران ضمن شفاف سازی، جریان اصلاح واقعی قیمت ها در بازار را رقم بزنند.

وی بازرسی از واحدهای صنفی در کنار اعمال قانون  در این  واحدها را الزامی دانست و گفت: رسیدگی به  فاکتورهای خرید و فروش، استفاده از برچسپ قیمت از جمله مواردی  است که احساس اطمینان در مردم را فراهم خواهد کرد.

گلی با بیان اینکه قوانین موجود در زمینه مبارزه با گران فروشی و تخلفات صنفی بازدارنده نیستند و نیاز به بازنگری دارد تصریح کرد: مصوبات تنظیم بازار در صورتی اجرایی می شود که همه کشور مصوبه یکسان داشته باشند و همه استان ها آن را اجرایی کنند.

انتهای پیام/ج

https://www.dana.ir/1716616
ارسال نظر
نظرات