شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 13:38 منتشر شده در مورخ: 1399/12/23 شناسه خبر: 1716619
نفس سیستان و بلوچستان گرفت؛

شدیدترین طوفان شن سال‌های اخیر زاهدان را درنوردید/ از انسداد محورهای اصلی تا سقوط درختان

شدیدترین طوفان شن سال‌های اخیر زاهدان را درنوردید/ از انسداد محورهای اصلی تا سقوط درختان
شدیدترین طوفان شن چند سال اخیر زاهدان را درنوردید و انسداد محورهای اصلی،افزایش بیماران تنفسی، لغو حرکت قطارها، قطعی برق، تخریب اموال عمومی، سقوط درختان و بروز مشکلات دیگری را برای مردم این خطه سبب شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ شدت طوفان شن که از روز گذشته در زاهدان و دیگر نقاط سیستان و بلوچستان آغاز شده، لحظه به لحظه در حال افزایش است و با مشکلاتی برای مردم همراه شده که سقوط درختان، مسدود شدن معابر، لغو حرکات قطارها و پروازها از جمله آن است.


از سویی غلظت غبار در زاهدان به اندازه ای زیاد است که نفس کشیدن را برای بیشتر گروه های سنی سخت کرده و امکان تردد در معابر وجود ندارد، چراکه هر لحظه ممکن است اتفاقی حادث شود.

۹۷ کیلومتر بر ساعت؛ سرعت طوفان

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: طبق پیش بینی های صورت گرفته، امروز بر شدت وزش باد در سیستان و بلوچستان افزوده شد و بیشتر مناطق نیمه شمالی استان به ویژه زاهدان و شهرستان های منطقه سیستان درگیر پدیده های خاکدار شدند.

وی افزود: این نخستین توفان شن امسال و شدیدترین طوفان شن زاهدان در چند سال اخیر است که سرعت آن تا این لحظه به ۹۷ کیلومتر بر ساعت رسیده و بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی، پیش بینی می شود در ادامه امروز بر شدت این طوفان در زاهدان افزوده شود و انتشار ذرات غبار و آلایندگی ناشی از آن نیز افزایش یابد.

وی ادامه داد: خروجی آخرین تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که وضعیت محورهای مواصلاتی نیمه شمالی استان به ویژه زاهدان به سمت پنج شهرستان شمالی و زاهدان به سمت بم به هیچ وجه مساعد نیست و توصیه می شود مردم از تردد در این محورها خودداری کنند.

حیدری افزود: با توجه به سرعت بالای وزش باد و احتمال سقوط اشیا توصیه می شود که مردم از رفت و آمدهای غیر ضروری به خارج از خانه خودداری کنند.

وی گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زابل نیز به ۱۶ متر بر ثانیه معادل ۵۸ کیلومتر بر ساعت رسیده است که انتظار می رود به تدریج بر سرعت این باد افزوده شود، در زهک از دیگر شهرستان های شمالی استان نیز وزش باد شدید و گردوخاک سبب شد تا شعاع دید افقی در محدوده اداره هواشناسی این شهر به هزار متر کاهش پیدا کند.
 


مسدود شدن ۲ محور اصلی منتهی به زاهدان

علیرضا شهرکی، مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: محور زاهدان – بم و زاهدان – خاش به دلیل طوفان شدید شن مسدود شد، هنوز از لغو پروازها خبری نیست، اما احتمال کنسلی آن وجود دارد.
 
وی ادامه داد: با توجه به شدت باد و غلظت غبار به فرودگاه اعلام شده که در این رابطه پیش بینی های لازم را داشته باشند، مراقبت کنند تا اتفاقی حادث نشود.
 
این مقام مسئول اضافه کرد: با توجه به شدت باد سقوط درختان و اشیا محتمل است، در حوزه جنوب دلگان و ایرانشهر گرفتار بوده و از خاش تا سیستان را هم این طوفان دربرگرفته است که توصیه های لازم به دستگاه های مربوطه اعلام شده تا پیش بینی های لازم را به منظور جلوگیری از خسارت های جانی داشته باشند، چراکه خسارت های مالی بدون تردید رخ می دهند.

 


 
مراجعه ۳۴ بیمار تنفسی به بیمارستان های سیستان
 
وی با بیان این که طبق پیش بینی هواشناسی این طوفان تا امشب ادامه دارد و فردا از شدت آن کاسته و وضعیت پایدار می شود، گفت: گرد و خاک در شمال سیستان و بلوچستان نیز، ۳۴ بیمار تنفسی را روانه بیمارستان کرد، از این تعداد، ۳۱ بیمار به صورت سرپایی درمان و سه بیمار تنفسی هم بستری شدند.

شهرکی گفت: برق برخی مناطق شهر زاهدان از جمله مسیرهای منتهی به بیمارستان امام علی(ع) زاهدان دچار قطعی شده است، کارشناسان برق استان در حال خدمت رسانی در سطح شهر هستند و خسارت ریالی طوفان و گرد وخاک تا عصر امروز برآورد خواهد شد.
 


لغو حرکت قطار زاهدان – تهران به علت طوفان شدید و گرد و خاک

در همین راستا روابط عمومی راه آهن سیستان و بلوچستان اعلام کرد: حرکت قطار زاهدان – تهران که قرار بود ساعت ۱۳ امروز انجام شود به علت نامساعد بودن شرایط جوی و احتمال بروز خطر در مسیر ریلی، لغو شد.

سقوط درختان در معابر زاهدان

بر اساس این گزارش، طبق تصاویر ارسالی از سوی شهروندان و همچنین مشاهدات خبرنگار ما، طوفان شن در زاهدان باعث سقوط درختان در برخی معابر زاهدان شد.

 

تاخیر و لغو ۳ پرواز به مقصد زاهدان

حمید بارانی، کارشناس روابط عمومی اداره کل فرودگاه های سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: به دلیل شرایط جوی و وزش شدید باد و کاهش دید افقی پرواز شماره ۸۵۱ زاهدان تهران متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان لغو شد.

وی ادامه داد: همچنین تاکنون ۲ پرواز هم با تاخیر مواجه شده است که شامل پرواز مشهد به زاهدان متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان و پرواز ۱۷۶ تهران به زاهدان متعلق به شرکت هواپیمایی ساها است.

این مقام مسئول تصریح کرد: ورود پرواز آسمان از مشهد به زاهدان در ساعت ۱۲:۳۵ و خروج آن از زاهدان به تهران ۱۳:۳۵ بود که با تاخیر مواجه شد.

کارشناس روابط عمومی اداره کل فرودگاه های سیستان و بلوچستان بیان کرد: پرواز تهران زاهدان تهران متعلق به شرکت هواپیمایی ساها ورود به زاهدان ۱۴:۲۵ و خروج از زاهدان ساعت ۱۵فعلا با تاخیر مواجه شده است.

بارانی اظهار کرد: ورود پرواز قشم ایر به زاهدان در مسیر تهران زاهدان گرگان ۱۵:۵۰ و خروج از زاهدان به گرگان ۱۵:۵۰است که فعلا در این باره تصمیم گیری نشده است.

وی ادامه داد: همچنین امشب پروازهای زاگرس در مسیر تهران زاهدان تهران ورود به زاهدان ۲۰:۵۰ و خروج از زاهدان ۲۱:۴۰ و پرواز قشم ایر در مسیر گرگان زاهدان تهران ورود به زاهدان ۲۱: ۲۰ و خروج از زاهدان ۲۲:۰۵ است که در این باره هنوز اطلاع رسانی نشده است.

کارشناس روابط عمومی اداره کل فرودگاه های سیستان و بلوچستان بیان کرد: در حال حاضر به دلیل طوفان شدید گرد و خاک، دید افقی زاهدان صفر شده است.

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1716619
ارسال نظر
نظرات