شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 15:01 منتشر شده در مورخ: 1399/12/23 شناسه خبر: 1716667
پیگیری این روزهای وضعیت بازار؛

از کنترل قیمت تا نظارت/ لزوم اقدام مؤثر ستاد تنظیم بازار استان مرکزی برای علاج گرانی ها

از کنترل قیمت تا نظارت/ لزوم اقدام مؤثر ستاد تنظیم بازار استان مرکزی برای علاج گرانی ها
با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ستاد تنظیم بازار استان که تحت ریاست استاندار و با حضور متولیان این حوزه اعم از سازمان های صمت، جهاد کشاورزی، تعزیرات و سایر مجموعه های مرتبط تشکیل می‌شود باید در بعد اختیارات خود که البته کم هم نیست با جدیت بیشتری عمل کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از دیار آفتاب؛ طی ماه‌های اخیر، قیمت برخی کالاها و اقلام واسطه‌ای یا مصرفی  متأثر از جو روانی نرخ صعودی ارز رو به افزایش گذاشته است و شاهد گرانی افسارگسیخته‌ای در برخی گروه‌های کالایی هستیم، نکته مهم اینجاست که به اذعان بسیاری از فعالان و کارشناسان اقتصادی‌، شرایط تولید بسیاری از این اقلام در کشور مناسب است و تولید بسیاری از آن‌ها در شرایط خوبی قرار دارد.

در چنین وضعیتی این سؤال را به وجود می‌آید که وقتی از جهت تولید در کشور مشکلی وجود ندارد و در بسیاری کالاها در شرایط خودکفایی و حتی در برخی موارد دارای مازاد تولید هم هستیم، چرا باید همواره شاهد نوسان و جهش قیمت‌ها باشیم؟

افزایش قیمت کالاهای گوناگون در سال جاری در حالی رخ می‌دهد که رکود حاصل از شیوع ویروس کرونا نیز ضربات سهمگینی به اقتصاد خانوار وارد کرده است و امروز بسیاری از خانواده‌ها برای گذراندن زندگی و تأمین معیشت با سختی روبرو هستند.

کمتر از یک هفته تا پایان سال ۱۳۹۹ مانده است، در این روز‌ها مردم بیشتر از هر زمان دیگری با گرانی اقلام خوراکی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، گرانی‌هایی که باعث گلایه مقام معظم رهبری و بازتاب بیانات ایشان در روز درختکاری شد.

گلایه رهبر انقلاب از گرانی ها و تذکر به مسئولین برای حل مشکلات معیشتی مردم

رهبر انقلاب اسلامی ۱۵ اسفندماه در سخنانی با ابراز ناخرسندی از گرانی‌ها و مشکلات معیشتی، فرمودند: «متأسفانه امروز وضع معیشت مردم خوب نیست؛ این غصّه‌ی بزرگی است برای ما. گرانیها زیاد است؛ شما ملاحظه کنید شب عید، قیمت میوه و مانند این‌ها خیلی گران است؛ میوه فراوان امّا قیمت‌ها بسیار بالا...»

ایشان با تأکید بر اینکه مسئولان باید مشکل معیشتی و گرانی را حل کنند، افزودند: « بایستی مسئولین محترم این مشکل معیشتی مردم و مشکل گرانی را هم حل کنند؛ و این ممکن است، راه‌حل دارد؛ بنده در جلسات متعدّد این را تذکّر دادهام و نظرات و راه‌حلهایی که کارشناسان در این زمینه گفتهاند، مطرح کردهایم و بیان کردهایم؛ راه‌حل دارد؛ ان‌شاءالله که بتوانند این‌ها را انجام بدهند.»

بعد از گلایه مقام معظم رهبری از گرانی‌های افسارگسیخته و فزاینده کالا‌های اساسی در آستانه نوروز مسئولین طی اظهاراتی و در جلسات مختلف بر موضوع کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از روند صعودی نرخ کالاهای اساسی تأکید کردند اما پرواضح است که انتظار می‌رود خروجی این جلسات کاهش قیمت‌ها و یا حداقل جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت کالا‌هایی شود که مستقیم در سفره مردم تأثیر دارد نه اینکه تنها جلسه‌ای برگزار شود، اما در کف بازار همچنان گرانی با سرعت زیاد حرکت کند.

عدم وجود مدیریت در بازار/ لزوم ارائه راهکارهای عملیاتی از سوی ستاد تنظیم بازار ملی و استانی

متأسفانه سیاست روشن و واضحی در مدیریت بازار نداریم و زمانی که برای کالایی تقاضا وجود دارد عرضه از تقاضا عقب می‌ماند و یا منافع عده‌ای ایجاب می‌کند که این اتفاق بیفتد که خروجی و حاصل آن افزایش قیمت خواهد بود و در شرایط کنونی نباید از تأثیرگذاری این عامل اساسی در افزایش قیمت‌های بدون حساب‌وکتاب غافل بود.

هرچند مشکلات اقتصادی جامعه بر اصناف تأثیر مستقیم دارد و نباید این چنین تصور کرد که گرانی‌ها و افزایش قیمت‌ها سودی برای اصناف دارند و یا حتی طمع‌کاری برخی را به‌پای کاسبان شریف و مردم‌دار بنویسیم.

اما به نظر می‌رسد که حداقل کاری که مسئولین در شرایط کنونی می‌توانند انجام دهند مدیریت بازار، جدیت در نظارت‌ها و ارائه راهکارهای عملی برای کنترل افزایش عجیب‌وغریب قیمت‌ها در روزهای پایانی سال است.

بخش عمده‌ای از سیاست‌گذاری‌ها کلان در بخش تأمین عرضه و قیمت‌گذاری کالاها در حیطه اختیارات ستاد ملی تنظیم بازار تعریف می‌شود که ضروری است با جدیت و هماهنگی بین دستگاه‌ها اقدامات عاجلی صورت گیرد اما از سوی دیگر ستاد تنظیم بازار استان که تحت ریاست استاندار و با حضور متولیان این حوزه اعم از سازمان های صمت، جهاد کشاورزی، تعزیرات و سایر مجموعه های مرتبط تشکیل می‌شود نیز باید در بعد اختیارات خود که البته کم هم نیست با جدیت بیشتری عمل کنند.

از سوی دیگر از ابتدای مهرماه سال جاری تصمیم‌گیری در خصوص برخی اقلام اساسی سبد معیشتی خانوار به ستاد تنظیم بازار استانی سپرده‌شده است تا متناسب با هزینه‌های مرتبط به تأمین و توزیع کالا عمل کرده و قیمت مصوب استانی خود را اعلام کنند اما علیرغم این اختیارات به‌عنوان‌مثال در مورد قیمت مرغ باوجوداینکه استان مرکزی به لحاظ آماری جزو تولیدکنندگان برتر کشور است و تولید مازاد بر نیاز دارد اما همچنان عدم ثبات وجود دارد.

نمونه بارز دیگر مشکلات کمبود عرضه روغن در استان مرکزی است که همچنان به خصوص در مورد روغن جامد پا برجاست در حالی که چند کارخانه بزرگ روغن در استان فعالیت دارند و البته از قیمت های نجومی میوه که بهتر است نگوییم.

در بحث افزایش قیمت‌ها با دو پدیده گرانی و گران‌فروشی مواجه هستیم که مسئله‌ی گرانی باید در سطوح عالی مدیریت و تنظیم بازار و با توجه ویژه به مباحثی همچون حجم عرضه و تقاضا و قیمت تمام‌شده موردبررسی و جلوگیری قرار گیرد اما بحث نظارت بر میزان عرضه و قیمت اجناس و کالاها نیز ازجمله مواردی مهمی است که باید دستگاه‌هایی همچون تعزیرات، وزارت صمت و مجموعه اتاق اصناف بر اساس وظایف خود به آن ورود کنند، هرچند متأسفانه ضعف ها و خلأهایی در این زمینه وجود دارد که باعث شکل‌گیری پدیده‌هایی همچون احتکار و گران‌فروشی شده است.

هر چند با توجه به اینکه در سال پایانی دولت قرار داریم و طبق یک سنت نامبارک از عالی ترین دستگاه اجرایی استان تا سایر مجموعه ها صرفاً درگیر مسائل سیاسی و انتخاباتی هستند اما باید تأکید کرد که دایره اختیارات استاندار محدود به موضوعات سیاسی نیست و توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم از جمله مهم ترین اولویت هایی است که باید بعنوان رئیس شورای تأمین و مسئول ستاد تنظیم بازار استان مورد توجه ویژه قرار گیرد. 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1716667
ارسال نظر
نظرات