شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 14:34 منتشر شده در مورخ: 1399/12/23 شناسه خبر: 1716672
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز:

از کرونایی که در اهواز بیداد می‌کند تا مطلوبیت آب روستاهایی که زیر ۵۰درصد است

از کرونایی که در اهواز بیداد می‌کند تا مطلوبیت آب روستاهایی که زیر ۵۰درصد است
دبیر شورای سلامت اهواز گفت: ویروس در تمام فضای شهر پخش شده است، شدت درگیری، سرایت و بروز آن خیلی زیاد است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهران احمدی بلوطکی رییس مرکز بهداشت غرب اهواز در گفتگو با رهیاب پیرامون آلودگی آب در روستاها اظهار داشت: غرب اهواز دارای حوزه گسترده ی روستایی است و تاسیسات آن فرسوده و مربوط به ۵۰ سال پیش است.

وی افزود: باوجود این فرسودگی قطعا شکستگی های زیادی وجود دارد و باعث کدری آب می شود همچنین متولیان موسسات آبیاری در روستا، آموزش دیده نیستند و حضور فعال و مستمر در تاسیسات ندارند.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: کلر زنی درست، به موقع و به مقدار صحیح انجام نمی شود به همین خاطر، آب های روستایی با کمبود کلر مواجه است اگرچه در این اواخر جهت حل این معضل گام هایی برداشته شده است اما همچنان در خصوص آب روستایی نگرانی داریم و به مراجع قضایی از این بابت شکایت کردیم.

احمدی بلوطکی ادامه داد: مشکلات را با شرکت آبفا خوزستان نیز درمیان گذاشتیم و گفتند اقداماتی را برای رفع این موضوعات انجام می دهند، اما اکنون مطلوبیت آب روستایی حدود ۵۰ درصد است به این معنا که ۵۰ درصد آب روستایی نامطلوب است.

وی با بیان اینکه در بعضی روستاها مطلوبیت آب زیر ۵۰ درصد است، اضافه کرد: آب بدون کلر، بیماری های پوستی، روده ای، گوارشی و هپاتیت A را در پی دارد شاید به همین علت در بخش اسماعیلیه نیز روستاهای قجریه بیماری هپاتیت وجود دارد.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز بیان کرد: خانواری به ما مراجعه کرده است که سه نفر از اعضا علائم گوارشی داشتند؛ پزشک ما ویزیت کرده و یکی از تشخیص هایی که مطرح شده بیماری هپاتیت A است اما تشخیص قطعی و ۱۰۰‌درصد این بیماری هنوز تایید نشده است.

وی عنوان کرد: درحال ارسال نمونه ها به آزمایشگاه هستیم و اگر به تشخیص قطعی هپاتیت برسیم، اطلاع رسانی خواهد شد، شکایت از شرکت آبفا در مراجع قضایی هم درحال رسیدگی است و مسئولین آبفا جوابگو هستند.

دبیر شورای سلامت اهواز در خصوص شیوع ویروس کرونا در سطح شهر اهواز گفت: رصدهای میدانی ما نشان می‌دهد که بسیاری از افراد مثبت شناسایی‌شده در قرنطینه نیستند و در نتیجه به مرور زمان ممکن است این افراد، بدحال شوند.

احمدی بلوطکی با بیان اینکه قریب به هزار نفر روزانه به مراکز منتخب غرب اهواز مراجعه می کنند که به طور متوسط ۶۰۰ نفر از آن ها تست pcr انجام می دهند، اظهار داشت : از نمونه های کرونای شناسایی شده ۵۰ تا ۶۰ درصد آن ها موتاسیون جهش یافته یا در اصطلاح عامیانه کرونا انگلیسی است.

وی افزود:کرونای انگلیسی ظرف ۲۴تا ۴۸ ساعت پس ازعلامت دار شدن به سرعت پیشرفت می کند و بیشترین آمار این مبتلایان در سنین ۳۰ تا ۵۰ سال است که این سن نسبت به کرونا ووهان کاهش پیدا کرده و عوارض آن نیز شدیدتر است، بیشترین نگرانی ما مربوط به کرونا انگلیسی است.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: در حوزه غرب اهواز علاوه بر مراجعه به مراکز، روزانه ۴برای هزار نفر رهگیری و تست سریع ۲۰ دقیقه ای انجام می شود که حدود ۲۰ درصد آن ها مثبت است.

احمدی بلوطکی ادامه داد: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در غرب اهواز بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است در حالی که حد مطلوب از نظر ما ۹۵ درصد است. بی شک اگر مردم از ترددهای درون شهری و تجمعات خانوادگی پرهیز کنندمی توانیم قبل از عید پیک بیماری را کنترل کنیم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه ویروس در تمام فضای شهر پخش شده است، شدت درگیری، سرایت و بروز آن خیلی زیاد است از آنجا که در آستانه سال نو قرار داریم و علی رغم تمام تذکرات، بازارها همچنان شلوغ است از شهروندان تقاضا داریم در خانه های خود بمانند تا بتوانیم یک سال جدید بی خطر را برای خانواده ها تجربه کنیم.

احمدی‌بلوطکی بیان کرد: با توجه به شیوع بیش از حد بیماری در سطح شهر، از امروز تا شب عید هر کسی که به بازار برود، با سلامتی و جان خود معامله کرده است.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز با بیان اینکه همچنان روزانه میزان مراجعه به مراکز منتخب نمونه‌گیری بهداشت در اهواز بالا است، اظهار کرد: تشدید اجرای طرح شهید سلیمانی با ظرفیت بالاتری با همکاری بسیج و هلال احمر در حجم وسیع‌تری آغاز شده و به صورت محله‌محور و با مراجعه منزل به منزل در حال انجام است.

وی افزود: این روند مراجعه منزل به منزل برای نمونه‌گیری به این دلیل انجام می‌شود تا بار مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی مقداری کاهش یابد و نظارت بیشتری بر بیماران شناسایی‌شده داشته باشیم.

احمدی بلوطکی گفت: از اصناف غیرضروری که می‌توانند همکاری کنند می‌خواهیم که سطح شهر و بازار را خلوت‌تر کنند و این ضررهای اقتصادی را به امید حفظ سلامتی حتی یک شهروند، به جان بخرند.

دبیر شورای سلامت اهواز افزود: در حال حاضر ۵۰ درصد ترددهای روزانه در معابر و خیابان‌های شهر اهواز غیرضروری است. گاهی مشاهده می‌شود هر کدام از اعضای یک خانواده برای انجام کاری از منزل خارج می‌شوند در حالی که همه این موارد را یک نفر می‌تواند انجام دهد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1716672
ارسال نظر
نظرات