شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 11:20 منتشر شده در مورخ: 1399/12/24 شناسه خبر: 1716879
گزارشی از آخرین تصمیمات درباره کارخانه سیمان سمنگان؛

واگذاری سیمان سمنگان به بخش خصوصی بعد از ۱۷ سال بلاتکلیفی

واگذاری سیمان سمنگان به بخش خصوصی بعد از ۱۷ سال بلاتکلیفی
پروژه سیمان سمنگان که در سال ۸۲، قرار بود در شهرستان مانه و سملقان ایجاد شود و در فاز اول آن برای ۱۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی کند، هم اکنون بعد از ۱۷ سال بدون نتیجه قرار است به بخش خصوصی واگذار شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  عصر اترک از مانه و سملقان، در سال ۹۴ یعنی حدود ۱۲ سال پس از کلنگ زنی پروژه سیمان سمنگان، رسانه‌ها از هزینه ۵۴ میلیارد تومانی در آن محل خبر داده بودند.

در خصوص این هزینه موسی الرضا ثروتی، نماینده وقت بجنورد در مجلس اظهار کرده بود، برای کارخانه سیمان سمنگان حدود ۲۴ میلیون یورو توسط بانک صنعت و معدن و ۴۰۰ میلیارد ریال از سوی بانک ملی مصوب شده که از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی پرداخت می‌شود.

یحیی نیکدل، مدیرکل وقت صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز گفته بود ارائه تسهیلات برای تکمیل طرح سیمان سمنگان بر عهده بانک‌های صنعت و معدن و ملی بوده است و صندوق توسعه ملی درخواست کرده تا بانک ملی به عنوان بانک عامل پروژه، صادراتی بودن محصول این طرح را تایید کند تا از محل منابع صندوق توسعه ملی در سال جاری، تسهیلات ارزی آن تخصیص یابد و به محض ارائه این تاییدیه، مشکل تسهیلات این طرح برطرف شده و خرید ماشین آلات مورد نیاز برای تکمیل کارخانه سیمان سمنگان، آغاز خواهد شد، ولی فعلا پروژه رها شده است.

مخالفت صندوق توسعه ملی

اما سال ۹۵ بود که رئیس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی رسما از مخالفت صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات به این طرح خبر داد. حسینی در این خصوص گفت: چهارم اردیبهشت امسال صندوق توسعه ملی مخالفت رسمی خود را با تسهیلات این طرح، به بانک صنعت و معدن و سپس به وزارت خانه ابلاغ کرد. نامه نگاری‌های بسیاری برای این طرح انجام شده، ولی تاکنون به نتیجه قطعی نرسیده است.

هر روز که از زمان اجرای پروژه می‌گذشت و امید‌ها به اتمام طرح کمرنگ‌تر می‌شد، مسئولان از پیگیری آغاز دوباره طرح سخن می‌گفتند، اما هیچ نتیجه‌ای به بار نمی‌آمد.

از سیمان خبری نیست؛ گیاهان دارویی فرآوری می‌کنیم!

بالاخره در سال ۹۷ پروژه رسما تعطیل شد و پس از گذشت ۱۵ سال و هزینه میلیاردی در محل، سید هادی حسینی، رئیس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی درخصوص آخرین وضعیت سیمان سمنگان گفت: جواز تاسیس طرح سیمان سمنگان، در سال ۸۰ صادر و اجرای آن از سال ۸۶ آغاز شد، اما از سال ۹۲ تاکنون متوقف بوده است.

وی مشکل اصلی توقف طرح را پرداخت نشدن تسهیلات عنوان کرد و افزود: با توجه به وضعیت فعلی تولید سیمان در کشور و تامین نشدن منابع مالی طرح سیمان سمنگان، ادامه اجرای آن فاقد توجیه اقتصادی است و به همین دلیل آستان قدس رضوی، برای سرمایه گذاری در زمینه فرآوری گیاهان دارویی اعلام آمادگی کرده است.

حسینی گفت: این طرح ۳۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای رسیدن به این مرحله در آن مقطع زمانی، ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

رئیس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی خاطرنشان کرد: آستان قدس رضوی برای تکمیل اجرای سیمان سمنگان نیازمند ۲۴.۸ میلیون یورو تسهیلات ارزی و ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ریالی بود که باید به صورت سندیکایی پرداخت می‌شد.

وی افزود: اکنون آستان قدس اعلام کرده که جهت سرمایه گذاری را تغییر داده و فرآوری گیاهان دارویی را جایگزین تولید سیمان می‌کند.

حسینی، ظرفیت و قابلیت استان خراسان شمالی برای سرمایه گذاری در زمینه گیاهان دارویی را بسیار مناسب دانست و گفت: طرح اولیه فرآوری گیاهان دارویی آماده شده و در چند ماه آتی مجوز‌های لازم در این خصوص صادر می‌شود.

رئیس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: ما نیز از اقدام آستان قدس رضوی برای فرآوری گیاهان دارویی استقبال می‌کنیم، زیرا در این شرایط، اجرای کارخانه سیمان توجیه اقتصادی ندارد.

در آذرماه سال۹۸ بود که عبدالله یوسفی، مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان شمالی پیرامون پروژه سیمان سمنگان که حالا با تغییر کاربری به حوزه جهاد کشاورزی مربوط می‌شد، گفت: آغاز به کار ساخت سایت فرآوری گیاهان دارویی سیمان سمنگان منتظر ورود رسمی و جذب شرکت آستان قدس رضوی است.

وی افزود: قرار بر این شد تا این شرکت، در این پروژه تغییر کاربری ایجاد کند و در این محل پروژه سایت فرآوری گیاهان دارویی اجرایی شود.

یوسفی با بیان اینکه از این موضوع حدود ۱۰ ماه می‌گذرد، ادامه داد: شرکت آستان قدس رضوی مطالعات لازم را در خصوص اجرای طرح سایت فرآوری گیاهان دارویی در این محل انجام داده، اما اقدامی برای اخذ مجوز و تغییر کاربری از سوی شرکت مذکور صورت نگرفته است.

در طی سفر اخیر رئیس قوه قضاییه به استان خراسان شمالی، آیت الله رئیسی در پاسخ به ناتمام ماندن پروژه سیمان سمنگان گفت: در دوره مدیریتی ام در آستان قدس رضوی، این طرح مطرح بود و اکنون دستگاه قضا پیگیر این طرح خواهد شد.

نامه ای مبنی بر واگذاری به بخش خصوصی دریافت نکرده ایم

محمودرضا معموری، فرمانداری شهرستان مانه و سملقان  در گفت و گو با خبر نگار عصر اترک گفت: در خصوص این پروژه در چند سال اخیر اقدامی صورت نگرفته و حتی از تغییر کاربری آن به گیاهان دارویی هم خروجی خاصی ندیدیم.

معموری افزود: در پی گیری ها شنیده شده آستان قدس به دلیل اینکه این طرح توجیه اقتصادی ندارد در فکر واگذاری آن به بخش خصوصی است ولی نامه ای مکتوب  و مستند با این موضوع به دستمان نرسیده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مانه و سملقان در گفت و گو با خبر نگار عصر اترک گفت: در خصوص سیمان سمنگان اقدام خاصی انجام نگرفته است و همان اقدامات گذشته بوده است.

صفر زاده افزود عده ای به صورت مطالبات شهرستانی این موضوع را دنبال می کنند که متاسفانه نتیجه خاصی عاید این دوستان نشده است.
 

فروش سهام سیمان سمنگان به بخش خصوصی

 محمد وحیدی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک نوید به جریان یافتن این پروژه پر بازده کشور را داد و گفت: برای سیمان سمنگان حداقل ۱۰ جلسه با مسئولان برگزار شده است و هم اکنون آستان قدس اعلام آمادگی کرده است که ۹۰ درصد سهام خود را بخشی به صورت نقدی و بخشی به صورت اقساط بلند مدت به بخش خصوصی بفروشد.

وحیدی افزود: تعدادی هم برای خرید سهام این کارخانه اعلام آمادگی هم کردند چون بهترین سیمان پرتلند کشور است و بهترین معادن را دارد.

وی تصریح کرد: هم اکنون این پروژه ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و نیاز هست که بخش خصوصی پروژه عمرانی را تمام کند و ماشین الات خریداری شود.

وحیدی درخصوص حمایت برای اعطای تسهیلات در این خصوص گفت: این پروژه جزو پروژه های زود بازده کشور است و ظرفیت صادرات بالایی دارد؛ در طول مراحل راه اندازی در خصوص تسهیلات کمک خواهیم کرد و استاندارهم قول حمایت داده اند.

وی خاطرنشان کرد: آستان قدس اعلام کرده که مایل به همکاری در این پروژه نیست و این پروژه را به عنوان یک پروژه قابل واگذاری اعلام کرده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1716879
ارسال نظر
نظرات