شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 16:24 منتشر شده در مورخ: 1399/12/24 شناسه خبر: 1716937
یک کارشناس فضای مجازی مطرح کرد؛

ولایت‌‌مداری؛ مهم‌ترین شاخصه انتخابات سال ۱۴۰۰/ دولت فعلی لیبرال و غرب‌گراست

ولایت‌‌مداری؛ مهم‌ترین شاخصه انتخابات سال ۱۴۰۰/ دولت فعلی لیبرال و غرب‌گراست
محمدعلی شکوهیان راد گفت: از شهید چمران پرسیدند تعهد مهم‌تر است یا تخصص؟ گفتند تعهد، اما اگر کسی تخصص کاری را نداشت و آن را پذیرفت بی‌تعهدی کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مدرس دانشگاه تهران و پژوهشگر آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر طی گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: نگاهی که به قطعنامه ۲۲۳۱ برجام در کشور وجود داشت و با روندی طی شد که بخواهیم مرزهای ارتباط با جهان و دیپلماسی قطع شود به این شکل نبود. روندی که طی شد با یک وادادگی کامل و دقیقاً مثل دیکته که برای این کلمه دیکته سند وجود دارد که امضا شد. این متن نزدیک به یک سال قبل توسط یکی از اندیشکده ها منتشر شده بود و تنها ده درصد با آن متنی که از قبل منتشر شد اختلاف دارد. ما نمی دانیم که در یک سال بر سر چه چیزی مذاکره کرده ایم. مخالفت امام جامعه از همان ابتدا بر روی این مسئله به این نحوی که در حال صورت گرفتن است بود و البته جریان انقلابی از این خسارتی که از قبل قابل پیش بینی بود پیشگیری می کند.

امام جامعه قرار نیست که جای ما فکر کند و به جای ما اقدام کند

"محمد علی شکوهیان راد" ادامه داد: آن چیزی که پیش روی من است مواضع امام جامعه است که از  ۱۲ آبان سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۸ عمده موضع ایشان در خصوص برجام بوده که در حدود ۶ صفحه است. هنوز بسیاری در جامعه می گویند که چرا رهبری جلوی این کار را نگرفتند؟! ما می گوییم که امام جامعه قرار نیست جای ما فکر کند و به جای ما اقدام نماید. در امت اسلامی هر کسی نقش خودش را دارد و اگر امت آن گونه که باید در ولایت مداری کار خود را انجام ندهد و به خصوص بصیرت، تشخیص و اقدام به موقع در جای خودش صورت نگیرد، اگر امام جامعه، حضرت امیرالمؤمنین (ع) هم باشد ۲۵ سال خانه نشینی را به او تحمیل می کنند.

رهبری برجام را خسارت محض معرفی کردند

وی افزود: اگر ما فکر کردیم که در کناری بنشینیم و نقش خودمان را در امت اسلامی کنار بگذاریم و به جای ما امام جامعه تصمیم بگیرد این از سنت های خدا نیست و قرار است که ما به بلوغ برسیم تا کار پیش برود. اگر این بود چرا زعیم شیعه هستیم؟ خود امام زمان (عج) می آمد و کار را پیش می برد. غیبت به طول انجامیده چون ما باید بپذیریم و منتظر بنشینیم. ایشان از همان ابتدا مخالفت خود را به صراحت اعلام کردند که این جمله در آبان ۱۳۹۲ است که می فرمایند: "بنده همچنان که گفتم خوش بین نیستم و فکر نمی کنم از این مذاکرات نتیجه ای که ملت ایران انتظار دارد مثل گشایش اقتصادی به دست بیاید." از اینجا شروع می شود و تا جایی که برجام را خسارت محض معرفی کردند یعنی هیچ سودی در آن نبوده است.

این کارشناس تصریح کرد: موضع نظام اسلامی و امام انقلاب نسبت به این موضوع مشخص بود منتهی در این فضای رسانه ای که دولت حاکم کرده حتی سعی می کنند امام را آن طور که می خواهند معرفی کنند و نمود آن در کووید۱۹ واضح است که تمام مطالب ایشان بیان نشده و صرفاً آن مطالبی که هم راستا با مطالب وزارت بهداشت بود که مواردی مثل ماسک بزنید و از دستورات ستاد کرونا پیروی کنید آمده است، اما از طرفی نقدهای وارد شده و دیگر موارد مطرح نشده است. موضع اصل نظام نسبت به قطعنامه ۲۲۳۱ بود.

شرایط اقتصادی امروز حاصل سیاست برجام بود

شکوهیان راد گفت: قطعنامه در سال ۹۲ امضا شد و چیزی حدود هفت سال و نیم از این دولت گذشت و دستاوردی نداشت، بلکه شرایط اقتصادی که در حال حاضر خود مردم به صورت ملموس متوجه می شوند و این فشار حاصل سیاست برجامی بود که به این نقطه رسید. مسئله امروز کنار گذاشتن برجام، چه در همین دولت و چه در دولت آینده (که به امید خدا دولت جوان انقلابی هستند) ساز و کار عملیاتی، واقعی و کارکردی خروج از قطعنامه ۲۲۳۱ به گونه ای که آثار این خروج مشخص باشد نه اینکه به صورت لفظی و تصویب یک قانون باشد و در عمل اتفاق خاصی نیفتد.

وضعیت امروز جامعه؛ دسته گلِ آقای روحانی است

وی ادامه داد: تاریخچه ایران در پروتکل الحاقی که اولین بار در سال ۱۳۸۲ در دولت اصلاحات (دو سال پایانی دولت آقای خاتمی) توسط آقای روحانی پذیرفته شد و ایشان آنجا دبیر شورای عالی امنیت ملی بود و مسئولیت مذاکرات هسته ای را بر عهده داشت. دیپلمات های اروپایی به کاخ سعد آباد آمده بودند، ایران به صورت داوطلبانه و بدون تصویب مجلس پروتکل الحاقی را به بهانه اعتمادسازی امضا کرد و بعد از آن صنعت هسته ای ما به طور کامل بسته و تعطیل شد. ما از سال ۸۲ عضو شدیم و وضعیت امروز ما دسته گل خود آقای روحانی است.

اصل پروتکل الحاقی نظارتی است

این کارشناس تاکید کرد: اصل قضیه پروتکل الحاقی نظارتی است. دقیقاً این مورد را می آورد و می گوید کشوری که عضو پروتکل الحاقی می شود موظف است اطلاعات بیشتری در خصوص فعالیت های هسته ای و هرگونه فعالیت مرتبط با آن از جمله "آر ان دی" که کل تحقیق و توسعه هسته ای در هر زمینه ای که به موضوع هسته ای مرتبط است نه صرفاً فعالیت هسته ای را ارائه دهد، یعنی اگر در حوزه پزشکی به سمت رادیو دارو بروید بخشی از آر ان دی شما مربوط به حوزه هسته ای است که تعطیل می شود یا حداقل تحت نظارت می آید و آنها تصمیم می گیرند. تولید اورانیوم و سایر مواردی که به اورانیوم منتج می شود و هرگونه واردات و صادرات مرتبط با برنامه های هسته ای و... تحت نظارت آنها قرار می گیرد.

پروتکل الحاقی کاری از پیش نمی برد/ دولتی ها از برجام دست نمی کشند

وی افزود: ما در اینجا نقد محتوایی می کنیم که پروتکل الحاقی کاری از پیش نمی برد. نظارت سایبری را می گوییم و از حیث حقوقی دولت موظف است. چرا دولت به آن عمل نمی کند؟ این متأسفانه چیزی است که از چشم مردم دور مانده ولی جزء اسناد موجود است. ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ آقای روحانی گفت که دولت با وجود اینکه با صراحت نظر خودش را درباره قانون اعلام کرده اما قانون را اجرا خواهد کرد. یعنی می گوید ما مخالف هستیم ولی اجرا می کنیم. آنچه اجرا خواهد شد این است که ایران پروتکل الحاقی را از ۵ اسفند متوقف خواهد کرد (که انجام نداد و در مقابل حرف خودش هم ایستاد) قرار نیست هیچ بازرسی از ایران اخراج شود. آقای ظریف هم در همان جلسه این موضع را گرفتند که از ۲۳ فوریه اقدامات داوطلبانه در اجرای پروتکل های الحاقی انجام خواهد شد، اما نظارت ادامه پیدا خواهد کرد. آن روز دروغ می گفت یا یکشنبه؟ موضع قبلی دولتی ها در خبرگزاری دولت منتشر شد. این موضع جدید نیز در خبرگزاری دولت منتشر شد. در واقع اینها از اول نمی خواستند زیر بار این قانون بروند تا روزی که حیات سیاسی دولت ادامه دارد تا روزی که برجام هویت و حیثیت اصلی اش را نگه می دارد.

دولت هیچ نیتی برای اصلاح رویه ندارد

این کارشناس تصریح کرد: این اسناد نشان می دهد که دولت هیچ نیتی بر این ندارد که بخواهد رویه را اصلاح کند و تا زمانی که بر سر کار است خسارت محض برقرار است، از مجلس انتظار استیضاح وجود دارد، در بحث استیضاح اختلافی بین برخی افراد افتاد که عده ای می گفتند حضرت آقا مخالف و عده ای دیگر می گفتند موافق استیضاح است. من هیچکدام از این دو را نمی گویم مشی امامان انقلاب اسلامی را می گویم که امام خمینی (ره) و هم امام حاضر ما این گونه بوده اند، هرگز اختیار قانونی هیچ نهادی را از او سلب نمی کنند خصوصاً آن نهاد قانونی مجلس شورای اسلامی باشد که نماینده ملت است و اگر خلع قانون شوند ایستادن در مقابل مردم است، در مشی امامان انقلاب اسلامی نیست که زمانی که کار قانونی را کسی می تواند انجام دهد بگویند انجام ندهید؛ ایشان به حواشی اشاره کردند.

مردم باید بدانند که از جمهوری خواه و دموکرات آبی گرم نمی شود

شکوهیان راد گفت: کسانی که برداشت کردند که آقا با استیضاح مخالف هستند یعنی آقا نهادی مثل مجلس را از حق قانونی اش که استیضاح است منع می کند که این مصداق دیکتاتوری است. ما بارها خلاف آن را دیده ایم بارها در این دولت فراتر از آن چیزی که قانون اجازه می داد دسترسی دادند که فردا ادعایی نماند که ما می توانستیم درست کنیم و جلوی ما را گرفتند. مردم باید به تشخیص و بصیرت برسند که دشمن چه جهوری خواه و چه دموکرات برای ما آبی گرم نمی کند.

اقدام انقلابی؛ نتیجه مجلس انقلابی است

وی افزود: این انتظار وجود دارد که دولتی ها توپ را به جای دیگری پاس ندهند، مجلس انقلابی اگر خودش را واقعاً انقلابی می داند باید انقلابی عمل کند. مجلس انقلابی یعنی اقدامی انقلابی و معقول که وقتی به آن رسید محکم و قاطع باشد و مماشاتی در آن وجود نداشته باشد. این انتظاری است که هم از مجلس و هم از قوه قضاییه وجود دارد که تخلف صریح از قانون رسمی کشور صورت گرفته است.

در دولت کنونی همتی برای اصلاح اشتباه وجود ندارد

این کارشناس تصریح کرد: اتفاقی که در این ۷ سال و نیم رخ داد نشان می دهد که در دولت فعلی همت اصلاح اشتباه وجود ندارد. ما از دو بخش اصلی مهم ترین انتظار را نسبت به انتخابات ۱۴۰۰ داریم؛ یک، از شورای محترم نگهبان این انتظار را داریم که کسانی را معرفی کنند که هر کسی هم انتخاب شد فاجعه خسارت محض را تکرار نکند، یعنی بحث سر این است که اگر مردم در انتخابات روحانی اشتباه کردند اصلا چرا این شخص تأیید صلاحیت شده است؟ آقای کریمی قدوسی همان موقع اشاره کرد که او ابتدا رد صلاحیت شده بود پس چرا تأیید صلاحیت شد؟ واژه قرآنی و عمیق مصلحت در این بین نابود شده، مصلحت به این معنی است که شما طبق آن چیزی که عقل و عدالت است اصلاح کنید.

به خاطر رضایت جناح های سیاسی نباید کاندیدی از آن گروه وجود داشته باشد

شکوهیان راد گفت: ما هر جایی که کم کاری، مماشات، ترس یا هر چیز منفی بوده نامش را مصلحت گذاشتیم که مردم از این واژه زده شده اند. وقتی این گونه معانی را خراب می کنیم در حق قرآن جفا کردیم. مصلحت اندیشی یعنی اینکه بشناسید؛ قرار نیست که برای اینکه جناح های سیاسی را راضی نگه داریم الزاماً کاندیدی از آن گروه وجود داشته باشد. خود دموکراسی که برای غرب است این گونه نیست اگر تا قبل از این می گفتند این ادعای ماست شما در قضیه ترامپ دیدید. رئیس جمهور در آمریکا فرمانده کل قوا است نه فقط رئیس اجرایی، صفحه توئیتری خود او را هم در فضای سایبر بستند کسی که ادعای دموکراسی می کند به مراتب دموکراسی ای رقیق تر از شما دارد. چرا باید به هر قیمتی مردم جامعه هشت سال دچار مشکل شوند چون فلان آقا را از جریان سال ۹۲ رد کرده پس او را تأیید صلاحیت کنیم.

مهم ترین شاخصه انتخاب در سال ۱۴۰۰ ولایت مداری است/ دولت فعلی لیبرال و غربگراست

وی افزود: اگر علت عقلانی برای تایید صلاحیت روحانی برای این موضوع وجود دارد برای ما هم بیان کنید. نباید کسی که نامزد انتخاباتی شد خروجی آن کسی باشد که چنین وضعیتی را رقم بزند و بدترین کاندیدا در چارچوب انقلاب بگنجد، چون اینجا انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است و در اینجا برای لیبرال ها سهم نداریم، اگر چنین چیزی تکرار شد خواهش من این است که مردم به نفرات رأی ندهند باید به جمع جریان رأی دهند، جریان شناسی صورت بگیرد، مهم ترین شاخصه انتخاب در سال ۱۴۰۰ ولایت مداری است و اگر کسی از حیث برنامه، برنامه هایی ضعیف برای این ۱۹ کابینه و بیش از ۱۰ شورای عالی مثل: شورای انقلاب فرهنگی، شورای عالی امنیت ملی و... که رئیس جمهور رئیس آنها است ارائه داد، مردم فکر نکنند که فقط کابینه ها هستند، اگر برنامه هایش ضعیف بود ولی حرف های امام جامعه را هم عمل کند و پای آن بایستد امام جامعه برای رفع تمام مشکلات جامعه برنامه عملیاتی دارد. من این را از جنبه اعتقادی نمی گویم و کاملاً علمی است و در حوزه خودمان فضای سایبر انقلاب اسلامی را از حرف های ایشان در آوردیم و این طرح عملیاتی است ولی روی زمین مانده، چون دولت پای کار نبوده و لیبرال و غرب گراست.

این مدرس دانشگاه افزود: هر کسی چه جدید، چه جوان و چه قدیمی و شناخته شده باید با نزدیکترین نسبت با ولایت انتخاب شود. ما دیگر ۸ سال وقت نداریم که خسارت ببینیم. دومین شاخصه این است که در همان عرصه انتخابات در سایر مسئولیت های گذشته آن نامزد ببینید که چه کسانی در اطراف او هستند و عموماً جریانات مالی او در تبلیغات از کجا تأمین شده که اگر از همین افراد وزیر و وکیل انتخاب می کند به اینها وامدار می شود. از جاهایی نباشند که اگر خودش هم خوب بود بشود حکایت دولت قبل از آقای روحانی که جریان اطراف او را به حاشیه بردند.

مردم با وجود اطلاعاتی که دارند خود شورای نگهبان هستند

شکوهیان راد در خاتمه خاطرنشان کرد: سومی اینکه برنامه ها مهم است، ما معیاری از شهید چمران داریم که پرسیدند تعهد مهم تر است یا تخصص؟ گفتند تعهد مهم تر است، اما اگر کسی تخصص کاری را نداشت و آن را پذیرفت بی تعهدی کرده است. برنامه ها نشان دهنده تخصص و همگرایی با انقلاب است. اگر کسی برنامه نداشت و فکت اصلی که ولایت مداری بود در او ابراز نمی شد این فرد را کنار بگذارید. این شاخصه ها، با چشم باز و فضای سایبر امروز به مردم امکان شناخت کامل افراد را می دهد و مردم با وجود اطلاعاتی که دارند خود شورای نگهبان هستند.


انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1716937
ارسال نظر
نظرات