شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 17:09 منتشر شده در مورخ: 1399/12/24 شناسه خبر: 1717005
مدیرعامل معدن مس راوه:

برداشت از معدن کمترین تخریب محیط زیستی را دارد/ خسارت های احتمالی قابل پیگیری قانونی است

برداشت از معدن کمترین تخریب محیط زیستی را دارد/ خسارت های احتمالی قابل پیگیری قانونی است
مدیرعامل معدن مس راوه با اشاره به اعتراضات صورت گرفته به احداث این معدن، گفت: مجوز اکتشاف معدن ۲۱ فروردین ۸۴ صادر شده و این در حالی بود که آن زمان استعلام محیط زیست نیاز نبود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا آصف، مدیرعامل معدن مس راوه در گفتگو با دیارآفتاب؛ با اشاره به اعتراضات صورت گرفته به احداث این معدن، گفت: مجوز اکتشاف معدن ۲۱ فروردین ۸۴ صادر شده و این در حالی بود که آن زمان استعلام محیط زیست نیاز نبود. حتی ثبت محدوده که براساس آن در سازمان صمت، ما شروع به سرمایه‌گذاری اکتشافی کردیم، سال ۸۲ اتفاق افتاده است. یعنی وزارت صمت به ما به عنوان بخش خصوصی ۱۷ سال قبل گفته که در آن مکان سرمایه‌گذاری کنیم. بنابراین اولین مجوز اکتشاف ما آن زمان صادر شده است.

میلیارد ها تومان سرمایه گذاری اکتشافی صورت گرفته

وی افزود: طی این مدت میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری اکتشافی مدیریتی صورت گرفته. گواهی کشف معدن سال ۸۹ توسط سازمان کشف معادن که عالی‌ترین رکن معدنی کشور است، تصویب و ابلاغ شده است. در شورای عالی معادن، سازمان‌های منابع طبیعی و محیط زیست و صمت و ... نماینده داشته و دارند. مجوز بهره‌برداری ما که یازده ساله است، سال ۹۱ بر اساس همین ماجرا توسط سازمان صمت صادر شده است.

مدیرعامل معدن مس راوه ادامه داد: در سال ۸۸ سازمان محیط زیست اقدام به افزایش محدوده پلنگ دره کرد که معدن ما نیز در گوشه‌ای از این محدوده افتاد. در واقع تا قبل از سال ۸۸، این معدن خارج از محدوده پلنگ دره بود و مشکل زیست محیطی برای فعالیت نداشتیم.

آصف ادامه داد: حتی گزارشی از فعالیت زیست محیطی، کارخانه فرآوری و سد باطله را هم به سازمان محیط زیست و سازمان صمت ارائه دادیم. از نظر برداشت خاک، هیچ مانعی نداریم و مجوزمان کامل و قانونی است. کارخانه فرآوری هم در خارج از محدوده معدن و خارج از محدوده پلنگ دره جانمایی شده و نزدیک به کارخانه سیمان است و مجوزش در سال ۹۱ صادر شده است. ضمناً هیچ نوع مواد شیمیایی مصرفی خطرناکی هم در آن نیست و آب و سمغ برای روش فروتاسیون استفاده می‌شود و از عیار نیم درصد به عیار بیست و چهار درصد می‌رسانیم.

برداشت از معدن، کمترین تخریب را به محیط زیست وارد می کند

وی با بیان اینکه معدن دالی از نظر فنی و زیست محیطی یکی از خوش شانس ترین معادن مس پروفیلی کشور است، تصریح کرد: ماده این معدن، مس پروفیلی است که کم عیار و تناژ بالا محسوب می‌شود؛ ولی در سطح زمین گسترده و پراکنده نیست و به صورت یک سیلندر با ابعاد دویست متر در دویست متر با عمق حدود ۱۵۰متر در زمین مدفون است. لذا برداشت آن با کمترین تخریب به محیط زیست اطراف خواهد بود.

آصف افزود: نکته بعدی این است که ماده معدنی معمولاً یا روی زمین است یا زیر زمین. ماده معدنی معدن دالی بیست درصد آن بالای سطح زمین است؛ یک مخروط کله‌قندی که ۷۰، ۸۰ متر بالای سطح زمین قرار دارد. یعنی شما یک میلیون تن ماده معدنی را برداشت می‌کنید که بدون هیچ‌گونه باطله برداری است و این مزیت بزرگی محسوب می‌شود. به بیان دیگر وقتی که سطح زمین صاف شد، ۷۰-۸۰ متر به صورت پیت برداشت می‌شود و بقیه را به صورت زیرزمینی کار می کنیم.

خسارت های احتمالی ناشی از فعالیت معدن، قابل پیگیری قانونی است

مدیرعامل معدن مس راوه عنوان کرد: موقعیت معدن از نظر جغرافیایی در جایی واقع شده که تقریباً هیچ فعالیت اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، دامداری و توریستی در آنجا متصور نیست. ممکن است یکی دو آخور، تکه زمین یا درختی کوچک اطرافش باشد که چندان قابل توجه نیست و اگر احیانا خسارتی متصور باشد، می‌تواند از نظر قانونی پیگیری شود. حتی برای آنکه همین مزاحمت کوچک نیز نباشد، چند هفته قبل به ما مجوز و راه جدید دادند که خارج از زمین‌های مردم وارد معدن شویم که آن هم با تأیید همه ارگان‌های ذیربط بوده است. این راه جدید از روستا حدود دوازده کیلومتر فاصله دارد، بنابراین تهدیدهای زیست محیطی چندانی برای روستا متصور نیست.

اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۱۲۰۰نفر از این معدن

آصف گفت: در صورت راه‌اندازی این معدن، حدود ۱۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم از آن بهره‌مند خواهند شد. مس کاربرد صنعتی و نظامی و صادراتی و مصرف داخلی دارد و تکنولوژی آن بومی است. این یک نعمت خدادادی است که ملت باید از آن بهره‌مند شوند. البته ملاحظات زیست محیطی باید در نظر گرفته شود و ما هم ان شا الله این مسائل را درنظر خواهیم گرفت.

وی خاطرنشان کرد: از نظر آب مصرفی هم باید عنوان کنم که در محدوده معدن و برای برداشت از آن به آب نیاز نداریم و برای کارخانه فرآوری هم مجوز انشعاب هفت لیتر بر ثانیه را از سازمان آب منطقه‌ای خریداری کرده‌ایم و یک قرارداد چند صد میلیون تومانی برای خرید این انشعاب بسته‌ایم؛ لذا به آب آن منطقه نیاز نداریم. حتی در نظر داریم وقتی این آب به سمت محدوده کارخانه فرآوری می‌آوریم، دو خط لوله به جای یک خط لوله بیاوریم و خط لوله دوم را تا روستا امتداد بدهیم که روستاییان راوه بتوانند از خط لوله اصلی آب سالم دریافت کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1717005
ارسال نظر
نظرات