شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 09:16 منتشر شده در مورخ: 1399/12/25 شناسه خبر: 1717134
پزشک و محقق طب سنتی:

عواملی در بدنه وزارت بهداشت مانع پذیرش طب سنتی هستند/ میدان ندادن به طب سنتی در کرونا

عواملی در بدنه وزارت بهداشت مانع پذیرش طب سنتی هستند/ میدان ندادن به طب سنتی در کرونا
رضا منتظر با اشاره به اینکه در سال ۷۸ دیوان عدالت اداری طی مصوبه ای باعث شتاب گرفتن و رشد طب سنتی در کشور شد، گفت: اما همواره عواملی که منافعشان را در مقاومت در برابر پذیرش طب سنتی می دانند، در بدنه و ساختار وزارت بهداشت قرار دارند که مانع رشد این طب در کشور می شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رضا منتظر، پزشک و محقق طب سنتی در گفتگو با خبرنگار عصراترک با اشاره به اینکه طب سنتی در کشور ایران سابقه تاریخی و قدمت چندهزار ساله دارد و همیشه مورد توجه مردم و حاکمان بوده است، اظهار داشت: در برهه ای از تاریخ اواخر دوره صفویه و دوره قاجار و پهلوی تلاش هایی برای فراموشی این طب انجام شد.

وی با بیان اینکه در دوره پهلوی قوانینی برای ممنوعیت استفاده از طب سنتی در کشور وضع شد، گفت: بعد از انقلاب نیز به این قوانین عمل می شد، تا اینکه در سال ۷۸ دیوان عدالت اداری مصوبه غیرقانونی بودن ممنوعیت حجامت در کشور را به تصویب رساند که باعث شتاب گرفتن و رشد طب سنتی در کشور شد.

منتظر ادامه داد: این در حالی است که همواره  عواملی که منافعشان را در  مقاومت در برابر پذیرش طب سنتی می دانند،  در بدنه و ساختار وزارت بهداشت قرار دارند که مانع رشد این طب در کشور می شوند.

اعلام آمادگی پزشکان طب سنتی برای درمان کرونا و ادامه مخالفت ها تاکنون

این پزشک طب سنتی با بیان اینکه با ایجاد دانشکده های طب سنتی در کشور برای نخستین بار در سال ۸۶ جایگاه قانونی به این علم داده شد، افزود: اما براساس گفته های قاضی زاده هاشمی وزیر وقت، حرکت این طب در کشور به صورت کند و لاک پشتی بوده است، به گونه ای که از سال ۸۶ تاکنون با گذشت ۱۵ سال از تاسیس این دانشکده ها با جذب تعداد محدودی دانشجو در محموع ۵۰۰ نفر فارغ التحصیل شده اند که با فارغ التحصیلان پزشکی نوین در کشور غیر قابل قیاس است.

منتظر خاطرنشان کرد: این طب هم اکنون جایگاه قانونی پیدا کرده است اما جایگاهی که باید داشته باشد را ندارد.

وی ادامه داد:  وزیر بهداشت فعلی نیز بارها نسبت به استفاده از ظرفیت های طب سنتی تاکید کرده  و بخش نامه هایی نیز صادر شده اما در موضوع کرونا همچنان مخالفت ها بالاست و دستورالعمل ها در حد حرف باقی مانده اند.

وی با بیان اینکه از فروردین ماه سال جاری بارها جهت استفاده از طب سنتی در درمان کرونا اعلام آمادگی کرده ایم، گفت: موفقیت هایی نیز در این باره داشته ایم اما بالعکس با موجی از تمسخر و اتهام مواجه شده ایم و برخلاف کشوری همچون چین که بیماری را با طب سنتی کنترل کرده است در ایران هنوز درگیر این هستیم که طب سنتی خوب یا بد است.

منتظر یادآور شد: در راستای بیماری کرونا پژوهشی در بیمارستان ساوه انجام دادیم، که تبدیل به یک پروپزال تحقیقاتی شد و نتایج خوبی به همراه داشت، همچنین تحقیقات موردی نشان داد، تعدادی از بیمارانی که ۷۰ درصد درگیری ریه داشتند، تحت درمان طب سنتی به سلامتی کامل رسیدند.

ممانعت از چاپ مقاله طب سنتی در ایران و استقبال از این مقاله در چین

این محقق طب سنتی یادآور شد: تحقیقات انجام شد در شهر ساوه در قالب مقاله آماده شد که متاسفانه در داخل کشور ایران هیچ کدام از نشریات علمی حاضر به انتشار آن نشدند و جهت انتشار به نشریه ای در چین ارسال شد.

منتظر گفت: تاکنون طب سنتی در زمینه بیماری های زیادی از قبیل بیماری های مربوط به بیوشیمیایی خون اعم از غلظت خون، چربی خون،  دیابت، دردهای سیاتیکی کمر، گردن، سردردهای میگرنی و ... موثر واقع شدند و تمامی آنها در قالب مقاله منتشر شده اند.

وی با بیان اینکه در طب جدید نیز پیشگیری بر درمان مقدم است، گفت: زمانی که صحبت از پیشگیری می شود، در واقع سبک زندگی است که تنها مرتبط به استفاده از داروهای گیاهی نمی شود، بلکه ساعت خواب بیمار و وعده های غذایی از مهم ترین فرمول هایی هستند که در طب سنتی به بیماران آموزش داده می شود.

این پزشک طب سنتی اظهار داشت: در طب سنتی نیاز نیست، بیمار نسخه پیچیده ای داشته باشد، با برخی نکات سبک زندگی مشکلات بیمار حل می شود.

مقاومت وارد کنندگان داروهای شیمیایی در برابر طب سنتی

وی یادآور شد: ایران در حوزه گیاهان دارویی پتانسیل بالایی داشته و دارد و اقلیم چهار فصل و پوشش گیاهی متنوع کشور  به جای توسعه استفاده در کشور به کشورهای دیگر صادر می شود و به صورت خام اقدام به فروش آنها می شود، اما در زمینه طب سنتی به دلیل سیاست هایی که طی این سال ها جهت مقابله با طب سنتی بوده، استفاده نزدیک به صفر است.

منتظر اشاره کرد: منافع برخی از افراد در کشور مربوط به داروهای شیمایی بخصوص در بخش واردات این داروها است و تا زمانی که منافع این افراد وجود داشته باشد، مقاومت ها نیز ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: باید نهاد های قضایی کشور به این موضوع ورود پیدا کنند و این بساط را جمع کنند، که منافع یک کشور و میلیون ها نفر تحت تاثیر منافع عده ای قرار نگیرد.

این کارشناس مسئول خاطرنشان کرد: باید برخوردهای مهم قضایی در این زمینه انجام شود، تا چه زمانی باید این عقب ماندگی را تحمل کرد و ویروسی همچون کرونا، خسارت زیادی را به کشور وارد کند.

میدان ندادن به طب سنتی در کرونا

این محقق طب سنتی گفت: در پاسخ به تمام کسانی که طب سنتی را شیادی یا غیرعلمی می دانند، بارها بیان شده که یک بخش درمانی در اختیار طب سنتی قرار دهید و بیمارانی که داوطلب ادامه درمان با طب سنتی هستند در آنجا بستری شوند، طی یک ماه خروجی در نظر گرفته شود که در کدامیک موفقیت های بیشتری حاصل می شود.

منتظر بیان داشت: اگر نتایج یک ماهه موفقیت آمیز بود، اجازه انجام این کار در سراسر کشور صادر شود، در حالی که به طب سنتی در جایگاه مشاوره طب نوین اجازه ورود داده شده البته که همان نیز انجام نمی شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1717134
ارسال نظر
نظرات