شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 11:30 منتشر شده در مورخ: 1399/12/25 شناسه خبر: 1717187

مجوز سفر در ایام عید به قیمت جان مردم تمام می‌شود/ آیا به خستگی کادر درمان فکر کرده اید؟!

مجوز سفر در ایام عید به قیمت جان مردم تمام می‌شود/ آیا به خستگی کادر درمان فکر کرده اید؟!
یکی از دلایل مهم برای توصیه جهت عدم هرگونه مسافرت به این دلیل است که در سفر دورهمی هایی انجام می شود و امروز مهم ترین فضای انتقال بیماری در کشور دورهمی ها است در نتیجه مسافرت می تواند موجب افزایش تعداد بیماران و انتقال بیماری شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، این روزها جامعه یک خانواده پر جمعیت محسوب می شود که رفتار هر یک از افراد آن بر روی زندگی و سلامت مابقی اعضای این خانواده بصورت زنجیروار تاثیر می گذارد. تعطیلات عید نوروز‌ که در سال های گذشته بهانه ای برای سفر و دورهمی محسوب میشد طی دو سال اخیر تبدیل به تیغ دولبه ای شده و سلامت جامعه را تهدید می کند این در حالی است که در یک ماهه پیشرو کمترین تجمع و سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی به قیمت از دست دادن عزیزانمان تمام خواهد شد.

امروز بعد از گذشت بیش از یک سال از شیوع کرونا در کشور، گونه جهش‌یافته ویروس کرونا در ۲۸ استان کشور شیوع پیدا کرده و بسرعت در حال تکثیر است در نتیجه سفر حتی به شهرهای آبی و زرد باعث انتقال ویروس به این شهرها خواهد شد و هر مجوز سفر به قیمت جان هموطنانمان تمام می‌شود؛ به همین منظور تحت هیچ شرایطی نباید در ایام عید زمینه و مقدمات سفر شهروندان فراهم شود.

مسافرت با هر وسیله نقلیه‌ای از شهر‌های قرمز و نارنجی نیازمند تست منفی کروناست، همچنین ورود پلاک‌های غیربومی به شهر‌های قرمز و نارنجی ممنوع است و به گفته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در حال حاضر در کشور وضعیت نسبتا پایدار اما شکننده‌ای داریم و نباید آغاز واکسیناسیون رو پایان رعایت پروتکل ها دانست و بلکه می بایست ویروس جهش یافته را باید بشدت جدی گرفت.

باتوجه به کاهش شهر‌های نارنجی و آبی در هفته‌های اخیر با ۳۱ شهرستان نارنجی، ۲۵۲ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی مواجه هستیم؛ در فهرست شهر‌های نارنجی کرونایی کشور، رودبار و رودسر در استان گیلان و آمل، رامسر و ساری از استان مازندران نیز قرار دارند، نکته قابل توجه برای کسانی که قصد سفر دارند این است که رنگ بندی های اعلام شده ممکن است در روزهای آتی با تغیراتی همراه باشد.

دانشگاه علوم پزشکی گیلان تنها مجری مصوبات ستاد است

آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفتگو با خبرنگار 8دی، با اشاره به مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر مجوز سفر به شهرهای آبی و زرد کشور، اظهار کرد: سفر از شهرهای نارنجی و قرمز به همه شهرهای کشور و از تمام شهرهای کشور به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است و دانشگاه علوم پزشکی گیلان مجری و تابع مصوبات ستاد ملی کرونا است.

حیدرزاده در ادامه تاکید کرد: پیشنهاد ما عدم هرگونه مسافرت فارغ از رنگ تمام شهرها حتی شهرهای سفید، آبی و زرد است، مگر برای سفرهای خیلی ضروری که می بایست انجام شود در غیر اینصورت بهتر است هموطنان برای حفظ سلامتی و جان خود از هرگونه سفر خودداری کنند‌.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه خطر تکثیر این ویروس چه با وسایل نقلیه عمومی و چه شخصی وجود دارد افزود: خطر ابتلا هم برای مسافران و هم برای کسانی که طی سفر با این افراد در ارتباط هستند ناگزیر است.

دورهمی ها عامل مهم انتقال بیماری

وی از دورهمی های خانوادگی و دوستانه بعنوان مهمترین فضای انتقال بیماری در کشور نام برد و افزود: یکی از دلایل مهم برای توصیه جهت عدم هرگونه مسافرت به این دلیل است که در سفر دورهمی هایی انجام می شود و امروز مهم ترین فضای انتقال بیماری در کشور ما دورهمی ها است در نتیجه مسافرت می تواند موجب افزایش تعداد بیماران و انتقال بیماری شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه این مطلب افزود: سفر با وجود این ویروس مانند کبریتی در انبار باروت است، سفر یک فرد ناقل یا مبتلا باعث می شود زنجیروار سایر افراد آلوده و موجی جدید از بیماری ایجاد شود.

لزوم انجام تست پی سی آر، قبل، در حین و پس از بازگشت از سفر

حیدرزاده ضمن تاکید بر عدم هرگونه مسافرت غیرضروری گفت: افرادی که قصد سفر از شهرهای آبی به آبی را دارند برای ایجاد اطمینان از سلامت خود ابتدا تست پی سی آر دهند و سپس از شهر خود خارج شوند و پس از ورود به شهر مقصد و مجددا بازگشت به شهر مبدا، مجددا این تست را انجام دهند.

تمهیدات دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ایام مسافرت ها حفاظتی است نه ممانعتی

وی با بیان اینکه تمهیدات دانشگاه علوم پزشکی گیلان ممانعتی نمی باشد بلکه حفاظتی است، افزود: تمهیدات حفاظتی ما بدین صورت است که از سازمان گردشگری و ارگان های مذکور تقاضا خواهیم کرد که آدرس و شماره تماس مسافران را در حد امکان در اختیار ما بگذارند تا مسافران را ویزیت و هر دو سه روز یکبار بتوانیم وضعیت سلامتی آنها را از لحاظ ابتلا پیگیری کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: ما نمی توانیم فراتر از قانون محدودیتی را وضع کنیم و فقط مسافران را رهگیری و آنها را تست خواهیم کرد تا هم خودشان از سلامت خود مطمئن شوند و هم ما به لحاظ عدم انتشار و گسترش بیماری در استان اطمینان پیدا کنیم.

سفر یکی از مهمترین عوامل انتقال ویروس

حیدرزاده در پایان خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه سفر یکی از عوامل انتقال ویروس است با انجام سفرهای غیرضروری و دورهمی ها با موج جدیدی از مبتلایان و افرایش مرگ و میر مواجه خواهیم شد.

مسئولین دست از پیشنهاد در رابطه با سفر رفتن مردم بردارند

محمدرضا احمدی سنگری نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار 8دی، نیز با اشاره به مجوز سفر به شهرهای آبی و زرد کشور اظهار کرد: بیش از هرچیزی حفظ سلامت و جان‌مردم حائز اهمیت است و می بایست مسئولین دست از توصیه و پیشنهاد در رابطه با عدم سفر مردم برداشته و اقدامی قاطعانه جهت منع انتقال هرچه بیشتر این ویروس منحوس در طول سفرها داشته باشند.

احمدی ادامه داد: قطعاً در این سفرها کسانی هستند که ناقل و یا بیمار باشند اما به هر طریقی به مسافرت خواهند رفت و با توجه به اینکه گیلان یکی از شهرهای مسافرپذیر است در نتیجه احتمال انتشار بیماری در این استان بیش از پیش خواهد بود و در نهایت با موجی سهمگین کرونا مواجه خواهیم شد‌.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آیا در هنگام صدور مجوز این سفرها لحظه ای به کادر درمان کشور هم فکر کردند یا خیر گفت: تا امروز بسیاری از دوستان، خانواده و کادر درمان را از دست دادیم، واقعا زمانی که اعلام کردند ورودی و خروجی برخی از شهرها برای مسافرت باز است آیا به خستگی کادر درمان هم فکر کردند؟ با این مسافرت ها باز هم بیمارستان ها پر می شود، کادر درمان خسته تر و فرسوده تر از قبل شده و تلفات بیشتری خواهیم داشت.

با دورهمی و مسافرت زمینه را برای داغدار کردن خود و عزیزانمان فراهم نکنیم

وی با تاکید بر اینکه برای قطع شدن زنجیره کرونا می بایست هرگونه سفر و دورهمی ها حذف شود افزود: از همه مردم گیلان عزیز خواهشمندم برای حفظ جان خانواده، دوستان و فرزندان خود پیگشیری کنند و زمینه را برای داغدار کردن خود و عزیزانمان را با آغاز سال جدید فراهم نکنیم.

احمدی ضمن تبریک پیشاپیش عیدنوروز و آرزوی سلامتی و رفع مشکلات اقتصادی مردم گفت: گیلانیان مردمی بسیار عاطفی و مهمان نواز هستند و این دور بودن ها از یکدیگر برای همه ما سخت است اما لازم است همه ما این ترددها را کنترل و از دورهمی ها خودداری کنیم و از اقوام و خانواده خود که در شهرهای دیگر هستند رسما خواهش کنیم که از سفر به گیلان خودداری کنند و بگوییم شاید خود ما ناقل باشیم و شما را مبتلا کنیم.

احمدی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: امسال برای ریشه کنی این بیماری همه با هم همت کنیم تا در اثر این دورهمی و مسافرت ها عزیزی را از دست ندهیم و نوروز سالهای آینده برایمان تا ابد سیاه باقی نماند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1717187
ارسال نظر
نظرات