شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 12:51 منتشر شده در مورخ: 1399/12/25 شناسه خبر: 1717214
مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان یزد مطرح کرد

نکات کلیدی برای خرید و کاشت نهال در استان یزد

نکات کلیدی برای خرید و کاشت نهال در استان یزد
شیخعلیشاهی گفت: با توجه به شرایط هر منطقه‌ در استان یزد نهالی که کشت می‌شود متفاوت است و افراد باید برای تهیه نهال به نکات کلیدی از جمله دارابودن برچسب سلامت توجه کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اکبر شیخعلیشاهی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با بیان اینکه با توجه به نیازها و شرایط هر منطقه‌ دراستان یزد نهال‌ میوه‌ای که کشت می‌شود متفاوت است، گفت: در مناطق سردسیری، معتدل و ییلاقی استان گیاهان متناسب این مناطق از جمله گردو، بادام، زردآلو، گیلاس، آلبالو و ... مناسب کشت است.

وی ادامه داد: مناطق نیمه گرمسیری استان که شامل عمده مناطق شهری از جمله یزد، اشکذر، میبد، اردکان، مهریز است درختانی چون انار، عناب، زیتون، انگور، انجیر، خرمالو و نارنج مناسب است و در مناطق گرمسیری استان از جمله بافق و بخشی از اردکان (حاجی آباد اردکان) انواع و اقسام خرما را می‌توان کاشت.

مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان یزد عنوان کرد: البته پسته عمده محصولی است که در استان به صورت وسیع کشت می‌شود و در مناطقی که کیفیت آب و خاک پایین و شوری خاک مقداری بالا است کشت پسته به چشم می‌خورد و بر همین اساس از حدود 80 هزار هکتار باغات استان 54 هزار هکتار آن را پسته تشکیل می‌دهد و عمده آن نیز در خاتم کشت می‌شود.

شیخعلیشاهی در خصوص نکاتی که باید در زمینه تهیه نهال مورد توجه قرار داد، گفت: افرادی که اقدام به تهیه نهال می‌کنند حتما باید استاندارد بودن و سالم بودن آن توجه کنند، نهال باید دارای شناسه و برچسب سلامت باشد و نهال تهیه شده از کنار خیابان و از دستفروشان و وانتی‌ها ممکن است نتیجه دلخواه را به دنبال نداشته باشد.

وی با بیان اینکه نهال باید سالم و بدون زخم و آفت زدگی باشد، ادامه داد: نهال را باید از مراکز معتبر تهیه کرد که تحت کنترل و نظارت بوده و از شناسه برخوردار باشد چرا که نهال زمانی که جابه جا می‌شود ممکن است یک سری آفات و بیماریها را با خود منتقل کند که اگر تحت کنترل نباشد به دیگر درختان هم آسیب می‌زند.

شیخعلیشاهی گفت: نهالی که برای کشت خریداری می‌شود باید خفته و خواب باشد و جوانه‌های آن نباید باز شده باشد تا برای کشت گیرایی داشته باشد مگر اینکه نهال داخل گلدان باشد، نهالی که جوانه‌های آن باز شده باشد مناسب کشت نیست، همچنین نهال باید تک تنه باشد و چند تنه نباشد.

وی با اشاره به اقدامات جهاد کشاورزی در زمینه توسعه گیاهان کم آبخواه گفت: استان یزد با توجه به شرایط  کم آبی و سند بهره‌وری استان، برنامه‌هایی را در دستور کار خود دارد و در این زمینه هر سال جهاد کشاورزی شهرستان‌ها تقریبا در اوایل اسفندماه اقدام به توزیع نهال‌ زیتون، عناب، زرشک بیدانه، گیاهان دارویی و گل محمدی به صورت یارانه‌ای می‌کند.

مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان یزد گفت: هنوز زمان برای کشت نهال باقی است امام کسانی که می‌خواهند در این زمینه اقدام کنند باید از نهالی که جوانه نزده و خفته باشد برای کشت استفاده کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1717214
ارسال نظر
نظرات