شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:19 منتشر شده در مورخ: 1399/12/25 شناسه خبر: 1717356
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اعلام کرد؛

پتروشیمی و آلومینای خراسان شمالی چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری در انتقال آب عمان را ندارند

پتروشیمی و آلومینای خراسان شمالی چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری در انتقال آب عمان را ندارند
سیدعقیل مرتضوی گفت: با توجه به پیش بینی کسری آب در ۲۵ سال آینده برای خراسان شمالی، مجتمع های صنعتی پتروشیمی خراسان و آلومینای جاجرم برای ادامه حیات خود چاره ای به جز تامین آب پایدار از منابع آبی نا متعارف از جمله انتقال آب از دریای عمان را ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید عقیل مرتضوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: در نیمه نخست دهه ۹۰ وزارت نیرو نسبت به انجام مطالعات تامین آب استان های دچار تنش آبی از دریاهای خزر و عمان اقدام کرد.

مرتضوی گفت: در سال ۹۴ وزارت نیرو طی مکاتبه ای از شرکت آب منطقه ای استان خراسان شمالی درخواست کرد که این شرکت نیاز آبی صنایع استان را ارزیابی و گزارش دهد که در همین زمینه، نیازسنجی از آب مورد نیاز صنایع استان انجام و به وزارت نیرو اعلام شد.

وی در ادامه عنوان کرد: وزارت نیرو پس از پایان مطالعات و نیازسنجی های انجام شده، استان های هدف این طرح را اولویت بندی کرد که در همین راستا، استان های ساحلی در اولویت نخست طرح انتقال آب از دریای عمان به صورت بدون نمک زدایی و استان های غیر ساحلی در اولویت بندی دوم این طرح به صورت با نمک زدایی قرار گرفتند.

مرتضوی با بیان اینکه اجرای عملیات انتقال آب از دریای عمان به استان های غیر ساحلی از جمله استان خراسان شمالی بسیار پرهزینه است، عنوان کرد: قیمت تمام شده انتقال آب از ساحل دریای عمان به استان خراسان شمالی بسیار گران قیمت خواهد بود، بنابراین صرف این آب برای امور کشاورزی و شرب هیچ توجیه اقتصادی ندارد و انتقال آب برای صنایع بزرگ با درآمد بسیار بالا صرف شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی همچنین اظهار کرد: با توجه به اینکه منابع اعتباری دولت محدود است و توان اجرای عملیات انتقال آب از ساحل دریای عمان به استان های غیرساحلی را ندارد، دولت اعلام کرد که صنایع بزرگی که خواستار تامین این آب هستند، اعلام آمادگی کنند و هزینه های انتقال آب را بپردازند.

وی بیان کرد: در فاز نخست، انتقال آب از دریای عمان به استان کرمان برای صنایع بزرگ این استان با تشکیل یک شرکت هلدینگ و پرداخت هزینه های انتقال آب میسر شد و در حال حاضر نیز در فاز دوم، انتقال آب از دریای عمان به استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در حال اجرا است.

مرتضوی تصریح کرد: با توجه به اینکه فاز دوم انتقال آب از دریای عمان به سه استان یاد شده در حال اجرا است، این امر فرصتی بسیار مناسب برای استان خراسان شمالی است که از این طرح برای دو صنعت پتروشیمی خراسان و آلومینای جاجرم بهره برداری کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی خاطر نشان کرد: البته این شرکت در سال ۹۴ با نیازسنجی ای که انجام داد به این نتیجه رسید که این دو صنعت بزرگ استان توان خرید آب از دریای عمان را دارند، بنابراین این دو صنعت به وزارت نیرو معرفی شدند.

وی عنوان کرد: بنابراین در سال جاری این شرکت مطالبه انتقال آب از دریای عمان به خراسان شمالی را به استانداری اعلام کرد و استاندار نیز پیگیر شد تا خراسان شمالی مشمول اجرای این طرح قرار بگیرد.

مرتضوی خاطر نشان کرد: با توجه به ارزیابی های انجام شده، پیش بینی می شود که خراسان شمالی تا ۲۵ سال آینده با کسری آب مواجه شود و درصورتیکه از هم اکنون نسبت به تامین آب پایدار اقدام نشود، در زمان یاد شده، استان دچار مشکل جدی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی افزود: بنابراین دو صنعت پتروشیمی و آلومینا در استان نیز چاره ای به جز سرمایه گذاری در این زمینه را ندارند.

مرتضوی تصریح کرد: این دو صنعت باید نسبت به اجرای طرح های توسعه ای در واحدهای خود و خرید آب از محل اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان اقدام جدی را انجام دهند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1717356
ارسال نظر
نظرات