شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:56 منتشر شده در مورخ: 1399/12/25 شناسه خبر: 1717357
نماینده کسبه و بازاریان یزدی:

خوشنامی کسبه یزدی در بازارهای کشور/ کمک ۲میلیارد تومانی بازاریان یزد به مناطق زلزله زده سی سخت

خوشنامی کسبه یزدی در بازارهای کشور/ کمک ۲میلیارد تومانی بازاریان یزد به مناطق زلزله زده سی سخت
نماینده کسبه وبازاریان یزدی گفت: اصناف وبازاریان یزدی از خوشنامان قدیمی تمامی بازارهای کشور بوده و یکی از دلایل نامگذاری یزد به دارالعباده نیز وجود همین بازاریان منصف و با ایمان بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد رضا بهشتی در گفتگو با یزدرسا، با بیان اینکه در بازار یزد از قدیم 5حوزه علمیه دایر بوده اظهار داشت: به علت وجود حوزه های علمیه در بازار، روحانیون به صورت مرتب با بازاریان ارتباط داشته وحتی بسیاری از کاسبان یزدی در کلاسهای درس حوزه های علمیه شرکت و فقه بازار را آموزش می دیدند.

وی ادامه داد: به علت این ارتباط تنگاتنگ بازاریان یزدی و سرلوحه قرار دادن اصول  وفقه اسلامی در کسب وکار ، بازاریان و اصناف همیشه در کنار مردم بوده و به خاطر سود بیشتر حاضر نبوده اند عقاید و اصول دین خود را زیر پا گذاشته وعاملی برای فشار بیشتر به مردم باشند.

بهشتی با بیان اینکه حضور بازاریان یزدی در صحنه های حساس انقلاب و حتی قبل از آن همیشگی بوده تصریح کرد: بانی حدود 90درصد روضه های قدیمی برپا شده در سطح شهر، بازاریان قدیمی یزدی بوده اند و همچنین در زمان 8سال جنگ تحمیلی نیز بازاریان یزدی، اقدمات مادی ومعنوی فراوانی در زمینه تامین اجناس خوراکی و همچنین ساخت وسازهای اماکن مورد نیاز تیپ الغدیر یزد انجام داده که اثرات آن هنوز پابرجاهست ودر این راه نیز شهدا، جانبازان و آزادگان فراوانی را تقدیم کرده اند.

وی به همراهی روحانیون با بازاریان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: آیت الله صدوقی سومین شهید محراب و همچنین آیت الله سید جواد مدرسی به عنوان امام جماعت مسجد بیاق خان بازار یزد همیشه در هدایت و سازماندهی بازاریان یزدی نقش بی بدیلی ایفا کرده و خود نیز پیشقراول افرادی بودند که کمک های  فراوانی را انجام می دادند

بهشتی با اشاره به حضور همیشگی بازاریان یزدی در حوادثی که نیاز به حضور آنها بوده تصریح کرد: کسبه وبازاریان یزدی درموضوع کرونا علاوه بر اینکه حدود یک ماه و نیم در ابتدای شیوع این بیماری تمام مغازه های خود را بستند تا عاملی برای شیوع این بیماری نباشند، با همراهی و همکاری خانواده های خود کارگاههای تولید ماسک را سریعا فعال کرده و در شرایطی که قیمت ماسک تا 5هزارتومان در سطح شهر رسیده بود بازاریان یزدی به قیمت 700تومان این ماسک ها را در اختیار داروخانه ها ومراکز بهداشت قرار دادند.

وی ادامه داد: حدود یک میلیون و 500هزار ماسک با استفاده از ظرفیت کارگاههای بازاریان یزدی در همان اوایل شیوع کرونا تولید شد علاوه بر آن تاکنون بالغ بر 20هزار بسته معیشتی که ارزش آنها بین 300تا350هزارتومان بوده است توسط بازاریان یزدی آماده ودر بین خانواده های نیازمند توزیع شد.

نماینده کسبه وبازاریان یزدی به کمک های بازاریان یزدی در حوادث مختلف اشاره و تصریح کرد: برای زلزله زدگان سی سخت 20ماشین خاور شامل انواع مواد خوراکی، بهداشتی و مصالح ساختمانی به ارزش 2میلیارد تومان تهیه و در حال ارسال به این مناطق می باشد.

وی ادامه داد: در زمینه سیل شهرستان ابرکوه نیز بازاریان تقبل کردند که 30خانه را بازسازی که این بازسازی ها با حدود80درصد پیشرفت مراحل انتهایی خود را سپری می کند و با توجه به اینکه  صاحبان این منازل مسکونی در حال حاضر اجاره نشین می باشند امیدواریم بتوانیم هرچه سریعتر کار بازسازی واحدهای مسکونی آنها را به اتمام برسانیم .

این بازاری خوشنام یزدی به اقدامات بازاریان یزدی در زلزله کوهبنان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: موکب الرضا بازاریان یزدی به مدت 45روز در منطقه کوهبنان دایر ودر این مدت 5هزار غذای گرم آماده و در اختیار مردم  قرار می دادند و همچنین متعهد به ساخت 30واحد مسکونی شدند که کار ساخت آنها را در مدت 6ماه به اتمام رسانده و تحویل مردم زلزله زده کوهبنان دادند.

وی ادامه داد: این موکب که از خیرین بازار یزد تشکیل شده در ده سال اخیر در ایام اربعین به مدت یک ماه مستقر و در سه وعده غذای گرم در اختیار زائرین ابا عبدالله الحسین قرار داده و همچنین خدمات پزشکی رایگان را نیز به زائرین ارائه می شود.

بهشتی در مورد اقدامات بازاریان در زمان شیوع بیماری کرونا نیز اظهار داشت: علاوه بر تامین 20هزاربسته معیشتی وتولید یک میلیون و500هزار ماسک، اصناف و خیرین بازار یزد اقدام به خرید 15دستگاه اکسیزن ساز سیار کرده که در اختیار خانواده های بی بضاعت درگیر بیماری کرونا قرار داده و همچنین مبالغ و بسته های معیشتی را آماده ودر اختیار دستفروشان اطراف خیابان اصلی شهر که بیماری کرونا به آنها آسیب وارد کرده بودند قرار دادند و همچنین تیمی60نفره از پزشکان که عضو خانواده های بازاریان بودند تشکیل و آنها در منازل افراد بی بضاعت و تحت پوشش کمیته امداد وبهزیستی حاضر وبه انها خدمات پزشکی ارائه می کردند.

وی ادامه داد: همچنین موکب الرضا بازار یزد در ایام کرونا اقدام به تهیه غذای گرم برای کادر درمان وبیماران حاضر در بیمارستانهای یزد کرده و همچنین غذای تبرکی آستان قدس رضوی وامام حسین را به  بیماران و افراد شاغل در سازمانهای خدمات رسان به بیماران کرونایی قرار دادند.

وی همچنین به بخشش اجاره دوماه مغازه داران مجتمع های تجاری یزد اشاره و تصریح کرد: هزینه شارژ واحدهای مجتمع های تجاری نیز بخشیده و به کسبه ای که به واسطه تعطیلی واحدهای خود دچارآسیب شده اند تسهیلاتی به صورت قرض الحسنه به آنها پرداخت شده است.

محمد رضا بهشتی نماینده کسبه بازاریان یزدی در پایان ابراز امیداوری کرد : فرهنگ کمک وهمراهی بازاریان یزدی که به علت سبک زندگی آنها از پدران به فرزندان منتقل شده برای سالیان سال و توسط نسل های جوان تر نیزحفظ واین زنجیره انسان دوستی که از اصول دینمان نشات میگیرد گسترش یابد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1717357
ارسال نظر
نظرات