شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 08:38 منتشر شده در مورخ: 1399/12/26 شناسه خبر: 1717483
چرا دولت از ابزار تنظیم بازار استفاده نمی‌کند!

ستاد تنظیم بازار سیاست روشنی در مدیریت بازار ندارد/ گرانی در کف بازار همچنان با سرعت زیاد حرکت می‌کند

ستاد تنظیم بازار سیاست روشنی در مدیریت بازار ندارد/ گرانی در کف بازار همچنان با سرعت زیاد حرکت می‌کند
گرانی و افزایش قیمت، واژگانی هستند که همسو با بالا رفتن تب تقاضا در برهه‌هایی خاص از سال همچون شب عید، مردم را غافلگیر می‌کنند، اما متأسفانه دولت درحالی‌که از مدیریت عالی خود بر امور کشور سخن می‌گوید، نمی‌تواند گرانی‌ها را مهار کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ با نزدیک شدن به‌روزهای پایانی سال، بحث تنظیم بازار اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند؛ به‌خصوص در سال جاری که بازار کالاهای اساسی وضعیت چندان مطلوبی نداشته و برخی از این کالاها مانند محصولات پروتئینی، روغن، برنج و مواردی از این قبیل که جزو مایحتاج اصلی در سبد معیشت خانوار است. افزایش قیمت چشمگیری داشته‌اند.

از طرفی علیرغم ظرفیت‌های انبوه تولید میوه به‌خصوص سیب و مرکبات در کشور اما در سال جاری قیمت این محصول نیز همپای سایر اجناس و کالاها رو به افزایش گذاشته و قیمت‌های عجیب‌وغریبی را ثبت کرده است.

اما در حالی مسئولین تنظیم بازار از ثبات قیمت‌ها و نظارت بر بازار شب عید خبر می‌دهند که قیمت برخی کالاها یا پیش‌ازاین به‌شدت افزایش‌یافته و یا به‌صورت چراغ خاموش در حال افزایش است و نیاز است که مسئولان با اتخاذ تدابیری هوشمندانه و به‌موقع، وظیفه تنظیم بازار شب عید را به‌درستی انجام دهند تا مصرف‌کنندگان متضرر نشوند.

گرانی و افزایش قیمت کلماتی هستند که همسو با بالا رفتن تب تقاضا در برهه‌هایی خاص از سال همچون شب عید مردم را غافلگیر می‌کند، اما متأسفانه جای تعجب دارد، دولت درحالی‌که از مدیریت عالی خود بر امور کشور سخن می‌گوید اما نمی‌تواند گرانی‌ها را مهار کند و راهکاری را برای بهبود اوضاع در نظر بگیرد.

گلایه و تذکر چندباره رهبر انقلاب برای علاج گرانی‌ها

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید سعید قربان  مسئله فوری در بخش اقتصاد را «مهار نوسان قیمت‌ها، ایجاد ثبات در بازار و حفظ ارزش پولی ملی» دانستند و افزودند: «این حالتِ هر روز یک قیمت برای اجناس و افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است و افراد آشنا به مدیریت‌های اجرایی معتقدند که این مسئله با برخورد دستگاه‌های اجرایی و در مواردی دستگاه قضایی قابل‌مهار است.»

حال اما کمتر از یک هفته تا پایان سال ۱۳۹۹ مانده است و متأسفانه دولت به‌عنوان متولی زنجیره تأمین و توزیع و تنظیم بازار کالاهای اساسی در کشور همچون سالیان گذشته به دنبال ارسال پالس‌های پی‌درپی برای احیای برجام است دریغ از اینکه در این روز‌ها مردم بیشتر از هر زمان دیگری با گرانی اقلام خوراکی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، گرانی‌هایی که باعث گلایه مجدد مقام معظم رهبری و بازتاب بیانات ایشان در روز درختکاری شد.

رهبر انقلاب اسلامی ۱۵ اسفندماه در سخنانی با ابراز ناخرسندی از گرانی‌ها و مشکلات معیشتی، فرمودند: «متأسفانه امروز وضع معیشت مردم خوب نیست؛ این غصّه‌ی بزرگی است برای ما. گرانیها زیاد است؛ شما ملاحظه کنید شب عید، قیمت میوه و مانند این‌ها خیلی گران است؛ میوه فراوان امّا قیمت‌ها بسیار بالا...»

افزایش قیمت کالاهای گوناگون در سال جاری در حالی رخ می‌دهد که رکود حاصل از شیوع ویروس کرونا نیز ضربات سهمگینی به اقتصاد خانوار وارد کرده است و امروز بسیاری از خانواده‌ها برای گذراندن زندگی و تأمین معیشت با سختی روبرو هستند.

هرچند بعد از گلایه مقام معظم رهبری از گرانی‌های افسارگسیخته و فزاینده کالا‌های اساسی در آستانه نوروز مسئولین طی اظهاراتی و در جلسات مختلف بر موضوع کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از روند صعودی نرخ کالاهای اساسی تأکید کردند اما پرواضح است که انتظار می‌رود خروجی این جلسات کاهش قیمت‌ها و یا حداقل جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت کالا‌هایی شود که مستقیم در سفره مردم تأثیر دارد نه اینکه تنها جلسه‌ای برگزار شود، اما در کف بازار همچنان گرانی با سرعت زیاد حرکت می کند.

متأسفانه واضح است که دولت و ستاد تنظیم بازار سیاست روشن و واضحی در مدیریت بازار ندارد، زمانی که برای کالایی تقاضا وجود دارد عرضه از تقاضا عقب می‌ماند و یا منافع عده‌ای ایجاب می‌کند که این اتفاق بیفتد که خروجی و حاصل آن افزایش قیمت خواهد بود لذا در شرایط کنونی نباید از تأثیرگذاری این عامل اساسی که در اثر سوء مدیریت شکل گرفته است در افزایش قیمت‌های بدون حساب‌وکتاب غافل بود.

بحث نظارت بر میزان عرضه و قیمت اجناس و کالاها نیز ازجمله مواردی مهمی است که باید دستگاه‌هایی همچون تعزیرات، وزارت صمت و مجموعه اتاق اصناف بر اساس وظایف خود به آن ورود کنند، هرچند متأسفانه ضعف‌ها و خلأهایی در این زمینه وجود دارد که باعث شکل‌گیری پدیده‌هایی همچون احتکار و گران‌فروشی شده است.

این شرایط و افزایش مستمر قیمت اجناس در حالی رقم می خورد که مجموع زنجیره تأمین و عرضه کالا در بازار در اختیار دولت قرار دارد و حتی سازمان تعزیرات از جمله ظرفیت هایی است که به منظور تنظیم بازار از بعد نظارتی در اختیار دولت قرار گرفته است اما متأسفانه نه تنها دولت زنجیره تأمین و توزیع را با عملکرد ضعیف خود به سودجویان و دلالان واگذار کرده است از ابزار نظارتی خود بر بازار هم به نحو مطلوب استفاده نمی کند.

از طرفی دیگر در هر بازه ای که قیمت اجناس با افزایش فزاینده ای رو به رو می شود رئیس جمهور موضوع وزرات بازرگانی را پیش می کشد اما این در حالی است که شخص ایشان در اوایل سال جاری به نوعی با لجبازی بر سر تشکیل وزرات بازرگانی و همچنین حواشی عزل وزیر صمت چندین ماه این وزارتخانه حساس را در بلاتکلیفی محض رها کردند و همین مسئله باعث شد تا در این برهه قیمت نهاده ها، کالاهای اساسی، خودرو و بسیاری موارد دیگر اعداد نجومی را تجربه کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی؛

منشأ اصلی گرانی‌ها سوء مدیریت است/ دولت ابزار مقابله با گرانی‌ها را در دست دارد اما از آن استفاده نمی‌کند

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به بازار آشفته میوه و وجود گرانی های شدید در بازار با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر حل معضل گرانی ها گفت: زمانی که مقام معظم رهبری می فرماید من بارها به مسئولین راهکار مقابله با گرانی ها و حل مشکلات اقتصادی را گفته ام این یعنی مسئولین باید آستین های خود را بالا بزنند و این نشان دهنده این است که منشأ اصلی گرانی ها سوء مدیریت است.

وی افزود: متأسفانه زمانی که مدیران به دلایل مسائل سیاسی و جناحی انتخاب می شوند و عمدتا افراد بی عرضه و ناتوانی هستند نتیجه آن همین سوء مدیریت ها می شود.

سلیمی اظهار کرد: بازدید که اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از میدان تره بار داشت به وضوح مشخص شد که بسیاری از میوه جات دو الی سه برابر نسبت به خود میادین تفاوت قیمت داشت و این نشان دهنده عدم نظارت کافی دولت در این بخش است.

وی بیان کرد: وزارت صمت و جهاد کشاورزی در این خصوص مسئولیت جدی دارند و مشکلات نشان دهنده این است که دولت نتوانسته مسئولیت خود را به خوبی ایفا کند و نیاز است همه جدی پای کار بیایند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امروز مسئولین باید از اتاق های درب بسته خود بیرون بیایند و از روی مبل های خود بلند شوند و جلسات فرمایشی که هیچ بازده ای ندارند تعطیل شوند و درمان درد امروز کار عملیاتی و حضور در میدان است.

وی با بیان اینکه دولت ابزارهای زیادی برای مقابله با مشکلات دارد، افزود: امروز در کشور بیش از ۴ میلیون کارمند داریم و این یک ظرفیت عظیم در حوزه مدیریت است که باید پای کار بیاید چراکه بیش از ۷۰ درصد از بودجه کشور جاری است و برای پرداخت حقوق کارمندان است.

سلیمی ادامه داد: عوامل دولت و مدیران میانی باید برنامه ریزی جدی داشته باشند و دلسوزانه پای کار بیایند و متأسفانه امروز دولت در حوزه مدیریتی یک ضعف جدی و معناداری دارد و این از حوزه وزارتخانه ها گرفته تا استانداری ها به وضوح قابل نمایش است.

وی با اشاره به اینکه خود آقای روحانی می گوید ملاک تورم جیب مردم است و ملاک مدیریت هم بازار آشفته است، گفت: وقتی ادعا می کنند مدیریت ما ۲۰ است بازار آشفته این را نشان نمی دهد بلکه بازار آشفته نشان از مشکلات جدی می دهد که باید دولت برای آن تدبیر بیندیشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متـأسفانه امروز دولت به دنبال اهداف خود و همان کارهای سیاسی است و دولت باید دعوای حزبی را رها کند و سوال اینجاست آیا دولت از دعوای سیاسی که بیش از ۷ سال است در کشور راه انداخته اند خسته نشدند؟

وی با اشاره به سیاسی کاری های دولت در انتصاب مدیران بیان کرد: متأسفانه دولت در طی این سال ها تنها به رفقای خودشان پست های مدیریتی را داده اند و امروز نیاز است برای مدیریت ها دنبال جوان های انقلابی و متعهد بروند چراکه جوانان متخصص و متعهد زیاد داریم اما همه آنها به حاشیه رفتند و دولت دست رد به سینه همه آنها زده است.

سلیمی افزود: بارها به دولت تذکر داده شده که از جوانان به عنوان سرمایه های عظیم استفاده کند اما گوشی شنوا نیست و امیدواریم دولت در این روزهای آخر به خود بیاید و درد مردم را ببیند.

وی اضافه کرد: متأسفانه امروز قیمت میوه در بازار بسیار زیاد است و در برخی از اجناس همچون مرغ مردم در صف می مانند و جالب اینجاست که آقای روحانی می گوید ما کاری کردیم که مردم در صف نمانند و گویا ایشان در مریخ زندگی می کند!

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: تعجب آور است که آقای رئیس جمهور صف های عریض و طویل مردم را نمی بیند و اینجاست بگوییم قبل از آقای روحانی مردم در صف نبودند و رئیس جمهور مردم را در صف آورد و وقتی ایشان این مسئله به این روشنی را انکار می کنند همانند نمک ریختن به زخم مردم است و تأسف‌آور است که مسئولین دولتی به‌جای رفع مشکلات نمک بر روی زخم مردم می‌ریزند.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه دولت از پس تأمین خوراک گوسفند برنیامد و نتوانستند این مسئله را مدیریت کنند بعد ادعا می‌کنند که مدیریت ما مدیریت برتر است و مسئولین به‌جای بیانیه خواندن باید خوراک دام را فراهم کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس؛

هر دو وزارتخانه جهاد و صمت در آشفتگی بازار نقش دارند/ باید فشار از روی سفره مردم برداشته شود

علیرضا نظری نماینده مردم خمین و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم کنترل و نظارت بر قیمت‌ها در روزهای پایانی سال گفت: همان‌طور که همه مردم این موضوع را لمس می‌کنند بحث بی‌ثباتی بازار کالاهای اساسی، محصولات پروتئینی و میوه از مواردی است که بسیار واضح است و موجب تکدر خاطر مقام معظم رهبری هم شد، همان‌طور که در فرمایشات اخیرشان به این موضوع اشاره کردند و اظهار گلایه‌مندی داشتند.

نظری در ادامه افزود: این موضوع در صحن علنی مجلس نیز به‌صورت علنی مطرح شد و تعدادی از نمایندگان هم همراهی کردند چون هم تولید میوه و انبار کردن و هم توزیع مرغ و تخم‌مرغ به شکلی به کمیسیون کشاورزی برمی‌گردد و بعد از تذکر مقام معظم رهبری مسئولین مربوطه از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت دعوت شدند که راهکارهایی برای ساماندهی بازار این چند محصول اساسی مطرح و بنا شد مبنای عمل باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تأکید بر اینکه امیدواریم آثار عملی این تصمیمات را در بازار مشاهده کنیم اظهار داشت: با جدیت پیگیر هستیم تا در سطح ملی و استانی با تمهیداتی که در نظر گرفته می‌شود و این فشار از روی سفره مردم برداشته شود چراکه امروز این مسائل معیشتی بخش عمده‌ای از جامعه به‌خصوص طبقات پایین را به‌شدت تحت‌فشار قرار داده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی تصریح کرد: مشکلی که الآن مخصوصاً در موضوع مرغ و تخم‌مرغ در بازار وجود دارد محصول بی‌عملی هر دو وزاتخانه جهاد کشاورزی و صمت است به همین جهت بر اساس جلساتی که ما با مسئولین و تولیدکنندگان این حوزه در استان داشته‌ایم نتایج حاکی از این بود که هر دو وزارتخانه در این آشفتگی بازار نقش داشته‌اند.

نظری خاطرنشان کرد: بخشی از مشکلات مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است که در بحث سامانه بازارگاه، موضوع نهاده‌ها و همچنین بخش قیمت‌گذاری مقصر هستند و بخشی هم مربوط به وزارت صمت است که عملاً نظارت درستی در این بخش ندارند.

صف های خرید کالاهای اساسی در روزهای کرونایی!

حالا هر چند هم به لحاظ قدرت خرید مردم و هم از نظر شرایط خاصی که بیماری کرونا رقم زده است بازار شب عید امسال تب و تاب گذشته را ندارد اما به هر حال حجم تقاضای کالاهای اساسی، میوه، پوشاک ومواردی از این قبیل در روزهای پایانی سال همچنان نسبت به بقیه ایام سال بالاتر است و در صورتی که دستگاه های مسئول در مدیریت تأمین و عرضه کالا برای این تقاضا به صورت هدفمند برنامه ریزی نکنند یا شاهد افزایش قیمت خواهیم بود و یا صف های خرید کالاهای اساسی که این روزها علیرغم شرایط کرونایی در بسیاری از شهرها با آن روبه رو هستیم.

این در حالی است که آقای رئیس جمهور چندی قبل در اظهاراتی گفته بود: «زندگی مردم سخت شد، چون ما در یک جنگ و محاصره شدید بین‌المللی بودیم، در عین حال مردم در صف نبستند و برای پیدا کردن کالای اساسی از این خیابان به آن خیابان نرفتند و هر جا می‌رفتند، کالا بود.» هر چند بررسی اتفاقات سال‌های اخیر نشان می‌دهد دولت روحانی با سوءمدیریت در تصمیمات صفوف طویلی را در کشور رقم زده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1717483
ارسال نظر
نظرات