شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 10:13 منتشر شده در مورخ: 1399/12/26 شناسه خبر: 1717512
در پی سوء مدیریت سازمان پسماند شهری مشهد صورت گرفت؛

کوچ کودکان کار از چهارراه‌ها به انبارهای ضایعات حاشیه شهر مشهد

کوچ کودکان کار از چهارراه‌ها به انبارهای ضایعات حاشیه شهر مشهد
تمرکز طرح سایبان مهر بر چهارراه‌های مشهد باعث انتقال کودکان کار به انبار‌های ضایعات غیرمجازی در اطراف شهر مشهد شده است که حاصل عدم نظارت کافی سازمان مدیریت پسماند بر حاشیه شهر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ به گفته مسئولان شهری تعداد کودکان کار پس از راه‌اندازی طرح سایبان مهر با هدف شناسایی کودکان کار در سطح شهر مشهد کاهش ۵۰ درصدی داشته است.

این در صورتی است که لیدر‌های کودکان‌کار از ادامه فعالیت در چهارراه‌های مشهد می‌حراصند و مهره‌های درآمد‌زای کم سن و سال خود را به کوچه‌پس‌کوچه‌های مشهد در کنار سطل‌های زباله انتقال داده‌اند.

فعالیت کودکان کار به عنوان زباله گرد علاوه بر منظره منفی اجتماعی در بین مردم، مخاطراتی همچون انتقال بیماری‌های واگیردار و معاشرت با معتادان متجاهر سطح شهر را برای کودک به همراه دارد.

در همین رابطه محمدمحسن مصحفی، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در گفت‌وگو با در رابطه با چگونگی روند ساماندهی کودکان کار در سطح شهر مشهد تصریح کرد: مدیریت شهری مشهد با همکاری و مشارکت سایر دستگاه‌های موثر و متولی امر اقدام به شناسایی و ساماندهی کودکان کار و در طرح سایبان مهر نیز مورد تقدیر حوزه قضایی قرار گرفته است

وی افزود: تجمیع ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی در طرح سایبان مهر، یکی از مهم‌ترین دستاوردهایی است که در نتیجه اجرای این طرح، به حل معضل کودکان کار مشهد منجر شده است.

رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به خطر جدی فعالیت کودکان در مراکز بازیافت خاطر نشان کرد: کودکانی که تحت عنوان زباله‌گرد در خیابان‌های سطح شهر جولان می‌دهند توسط طرح «کودک توانا» با هدف توانمندسازی کودکان کار حاضر در کارگاه‌های تفکیک ضایعات شناسایی شده و دوره‌های مهارت آموزی در حوزه سلامت روان و ارتقا مهارت های فنی را طی می‌کنند.

وی افزود: اکنون شهروندان بر سر چهار‌راه‌های مشهد، بین دوراهدادن نقدینگی به کودکان کار و بی‌توجهی به آن‌ها قرار گرفته‌اند که چگونگی رفتار عامه مردم در این مواقع مستلزم فرهنگ‌سازی بنیادی است.

مصحفی تصریح کرد: در حوزه آگاهی بخشی به شهروندان شهر مشهد، شهرداری با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه کودکان کار به برپایی ایستگاه‌هایی در سطح شهر پرداخته است و به تولید محتوا در فضای مجازی و اکران بیلیورد در روز جهانی منع کار کودکان و توزیع بروشور نحوه تعامل درست با کودکان کار  در سطح مناطق پرداخته است.

وی در رابطه با آمار کودکان کار شناسایی شده در طرح سایبان مهر افزود: ۳۲۹ کودک تا مورخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ در طرح سایبان مهر شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۹۹ کودک ایرانی و ۲۳۹ کودک اتباع هستند.

رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اذعان داشت: در جامعه ما درست مانند جوامع دیگر، متاثر از ویروس کرونا، دچار تغییر و تحولات متعددی در زمینه اقتصاد و معیشت مردم با چالش‌های زیادی مواجه هستیم. موضوع کرونا، ما را در وضعیتی قرار داده که می‌شود تصور کرد، روز به روز بیشتر از گذشته، با افزایش تظاهرات آسیب‌های اجتماعی روبه رو خواهیم شد.

وی افزود: افزایش چشمگیر تعداد کودکان کار در سطح شهر در دوران کرونا متأثیر از روند صعودی شیوع این وروس و تأثیرات اجتماعی و اقتصادی آن بر خانواده‌ها و قشر کم برخوردار است.

مصحفی گفت: مجموعه شوق زندگی، از نگاه مدیریت شهری به نظر می‌رسد که باید به مرکز فرماندهی برخورد با آسیب‌های اجتماعی تبدیل شود؛ چرا که همه دستگاه‌های ذی‌ربط، نماینده حاضری دارند که در لحظه امکان دسترسی و اجرای فوری برخی از امور را فراهم کرده است.

شایان ذکر است برای پیگیری بکار گیری از کودکان برای فعالیت در انبار‌های ضایعات حاشیه شهر مشهد، ابولفضل کریمیان، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد به سوالات خبرنگار ما پاسخگو نیستند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1717512
ارسال نظر
نظرات