شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 13:11 منتشر شده در مورخ: 1399/12/27 شناسه خبر: 1718019
در گفت و گو با رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان مطرح شد؛

صفر تا صد اقدام‌های انجام شده برای کنترل بازار شب عید/ از ممنوعیت صادرات میوه تا حمایت از تولید داخلی

صفر تا صد اقدام‌های انجام شده برای کنترل بازار شب عید/ از ممنوعیت صادرات میوه تا حمایت از تولید داخلی
داود شهرکی توزیع اقلام تنظیم بازاری، ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال، مجوز واردات میوه های گرمسیری، حمایت از تولید داخل، افزایش سهمیه آرد، نظارت ویژه بر عرضه کالاها و جلوگیری از قاچاق را از جمله مهم ترین اقدام های انجام شده برای کنترل بازار نوروزی اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ با توجه به این که کنترل بازار، مطالبه اصلی این روزهای مردم سیستان و بلوچستان است، تصمیم گرفتیم با استاندار، رئیس سازمان صمت و مدیرکل تعزیرات حکومتی به عنوان سه مسئول اصلی کنترل بازار استان در روزهای پایان سال گفت و گویی انجام دهیم و این مهم را از جانب مردم از آن ها مطالبه و تدابیر اتخاذ شده از سوی این مسئولان را به شهروندان اطلاع رسانی کنیم.
 
در همین راستا طبق قولی که داده بودیم با داود شهرکی، رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان گفت و گویی انجام دادیم که در خصوص اقدام های انجام شده برای کنترل بازار به خبرنگار گفت: طرح ویژه بازرسی و نظارت بر بازار کالا و خدمات ایام پایانی سال به منظور نظارت و پایش موثر و به هنگام تامین و توزیع کالا و خدمات با قیمت مناسب به مصرف کنندگان و اعلام  هر گونه کمبود احتمالی کالا در سطح بازار، انجام گشت های مشترک و برخورد با تخلفات از نیمه بهمن ماه آغاز شده است و تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ادامه دارد.
 
وی، ضرورت کنترل بر وضعیت بازار کالا و خدمات اولویت دار در مراحل تامین، توزیع، ارائه خدمات و قیمت با توجه به افزایش تقاضای مردم در ایام پایانی سال با هدف ایجاد آرامش در فضای جامعه، ایجاد زمینه مناسب برای تامین و توزیع مایحتاج عمومی مردم، جلوگیری از تخلفات احتمالی و رسیدگی فوری، دقیق و کارشناسی به شکایات و گزارش های مردمی را از اهداف اجرای این طرح اعلام کرد.
 
شهرکی  ادامه داد: در راستای اجرای این طرح نظارت ها در  دو بخش  کالایی  و بخش  خدماتی صورت می گیرد که در  بخش کالایی نظارت ها شامل نان، لبنیات، گوشت قرمز، تخم مرغ، برنج، شکر، روغن نباتی، حبوبات، میوه، پوشاک، کیف  و کفش، آجیل و خشکبار، خوار وبار و شیرینی جات، روغن موتور، مواد شوینده، تایر خودرو  و ... می شود.
 
به گفته وی، در بخش خدماتی نیز بر عملکرد شرکت های مسافرتی هوایی، زمینی، دریایی و دفاتر فروش آنها، حمل و نقل درون _ شهری، برون شهری، اماکن تفریحی و فرهنگی، سیاحتی و زیارتی، واحدهای اقامتی، غذا خوری ها، رستوران های بین شهری، عملکرد انبارها و سردخانه ها، میادین میوه و تره بار ، خدمات خشکشویی، قالیشویی و ... می شود.
 
توزیع مرغ منجمد و میوه تنظیم بازاری
 
این مقام مسئول با اشاره به اقدام های انجام شده در راستای تنظیم بازار بیان کرد: توزیع مرغ منجمد کماکان در حال انجام است و نظارت بر بازار میوه، صف های نان و بازار عید به صورت جدی صورت می گیرد.
 
وی افزود: میوه تنظیم بازاری در حال توزیع است، بر این اساس سیب با قیمت ۱۱و پرتقال ۱۳هزار تومان در مراکز تعیین شده به فروش می رسد که حداقل پنج تا ۶ هزار تومان از بازار آزاد بیشتر است، میوه تهیه شده خوب و با کیفیت بوده، اگر ایرادی داشت مردم اعلام کنند تا اصلاح و برگشت داده شود.
 
ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال و صدور مجوز واردات میوه
 
شهرکی گفت: بر اساس تصمیم های اخذ شده ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال به گمرکات ابلاغ شد که این موضوع باعث می شود تا قیمت این نوع میوه در بازار کاهش پیدا کند، امیدواریم شرایط به حدی برسد که نیاز به توزیع تنظیم بازاری نباشد.
 
به گفته وی، اتفاق خوب دیگری که افتاد مجوز واردات نارنگی و میوه های گرمسیری بود که صادر شد و به وضعیت بازار کمک می کند و تجار در حال تامین آن هستند، نظارت بر بازار در حال انجام است، اما می طلبد که مردم هم در این طرح همکاری داشته باشند و در صورت مشاهده تخلف اعلام کنند، همان گونه که پلیس نیاز به پشتیبانی و همراهی مردم دارد، در زمینه برخورد با تخلفات و نظارت بر بازار هم نیاز به به این همراهی هستیم.
 
رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان با بیان این که میادین روزانه کنترل می شود، در ایام تعطیلات به منظور بازرسی کشیک داریم و بازار در این ایام تامین می شود، چراکه زمان کاسبی بازاری هاست، افزود: با اجرای سه تصمیم اخذ شده شامل ممنوعیت صادرات، مجوز واردات و توزیع میوه تنظیم بازار، در زمینه میوه نگران نیستیم و امیدواریم مردم هم نگران نباشند.
 
افزایش سهمیه آرد به منظور رفع مشکل نان

 
وی با اشاره به مشکلات نان، اظهار کرد: در حوزه نان، مقطعی مشکلاتی وجود داشت، اما به سهمیه استان ۳۵۰ تن آرد اضافه و شرایط معقول شد، فقط در ایامی که با توجه به طوفان و قطعی آب و برق، تعدادی از نانوایی ها نتوانستند، پخت کنند و مجدد صف هایی ایجاد شد که در کنترل نانواها نبود، علاوه بر این در برخی مناطق شهر قطعی گاز هم داشتیم، و امیدواریم مشکلات رفع شود.
 
 شهرکی با تاکید بر این هیچ کمبودی در زمینه آرد وجود ندارد و مشکلات به وجود آمده به دلیل شرایط خاص این روزها و خارج از کنترل بود، افزود:  وظیفه ما تامین اقلام است که با افزایش سهمیه ها، در نقاطی که نیاز مردم بالا بود و نانوایی ها در مسیر تجمع قرار داشت و کیفیت پخت هم خوب بود، سهمیه ها اضافه شد.
 
وی در خصوص ساعت پخت نانوایی ها نیز گفت: در این راستا مدیریت زمان انجام شده، در ایام صبح که نانوایی ها خلوت بود، بیشتر اوقات نان می ماند و از کیفیت خارج می شد، بنابراین ساعت صبح را محدود و به عصر اضافه کردیم تا مردمی که عصرها خرید می کنند، کمبودی نباشد، اگر تخلفی صورت بگیرد و زودتر از ساعت مشخص تعطیل کنند وظیفه ما بررسی، نظارت و برخورد است.
 
تاثیر قاچاق و تفاوت نرخ ارز در کمبود آرد
 
این مقام مسئول با بیان این که چیزی به نام قیمت آزاد نداریم و از نظر ما تخلف است، اظهار کرد: سه نوع آرد شامل نوع یک و دو یارانه ای و آرد شیرینی پزی ها داریم، اگر آرد یارانه ای در بازار آزاد عرضه شود و نانوایی هم در میزان پخت رعایت نکنند، به طور قطع برخورد می کنیم.
 
وی افزود: البته قاچاق هم بی تاثیر نبوده است و تفاوت زیاد قیمت کالاهای یارانه ای کشور با آن سوی مرز به دلیل نرخ ارز، سبب شده تا تمایل به خروجی این کالاها زیاد باشد، البته توقیف زیادی صورت گرفته و محموله هایی کشف شده که البته هر چقدر هم نظارت می شود، هنوز به صفر نرسیده است.
 
شهرکی با تاکید بر این که تلاش ما این است که با اهرم هایی که در سیستم نظارتی خودمان گذاشتیم، این تخلفات به حداقل برسد، در خصوص افزایش قیمت نان هم گفت: در سال 99 هیچ افزایش قیمتی برای نان نداشتیم، در حالی که خیلی از هزینه های نانوایی ها از جمله دستمزد و هزینه حمل و نقل افزایش یافته است.
 
افزایش قیمت نان در صورت نیاز و بر اساس بررسی کارشناسی
 
وی افزود: بیش از هزار و هفتصد نانوایی در سطح استان وجود دارد که هر کدام پنج تا 6 نیرو دارند، اگر بخواهیم به قیمت ها به همین شکل ادامه دهیم، این ۱۰هزار نفر تحت تاثیر قرار می گیرند، به گونه ای که اگر آرد را آزاد بفروشند، بیشتر برایشان فایده دارد، اما مردم خواستار ثبات قیمت هستند که عدم افزایش نرخ باعث می شود که اشتغال این افراد تحت تاثیر قرار بگیرد.
 
رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان تصریح کرد: البته تصمیمی بر افزایش قیمت ها نگرفته ایم، اما اگر صورت بگیرد سنگین  نخواهد بود، بلکه بر اساس بررسی های کارشناسی شده انجام می شود، دلیل آن را نیز به مردم توضیح خواهیم داد.
 
وی اذعان کرد: در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، شرایط زمانی عادی می شود که بر آن این جنگ فائق آییم، سال قبل با تمام سختی ها از این مسیر عبور کردیم، شرایط سختی برای تامین کالا داشتیم اما با کمبودی مواجه نشدیم.
 
شهرکی با بیان این که بازرسان از بین مردم و از دل جامعه هستند و با حساسیت بر بازار نظارت می کنند، گفت: در برخی از اقلام ممکن است، گاهی با کمبود مواجه شویم که تامین و از مشکل عبور می کنیم، اما وقفه ای که ایجاد می شود ممکن است باعث نارضایتی مردم و تحریک کننده برای ایجاد صف باشد.
 
کاهش تولید؛ عامل مشکلات بازار مرغ
 
وی در خصوص بازار مرغ نیز بیان کرد: وضعیت مرغ به حالت عادی برنگشته، ولی توزیع در حال انجام است، هر سال نزدیک ایام عید این مشکل را داشتیم و فقط مربوط به امسال نیست، چراکه تقاضا و مصرف افزایش می یابد که البته در سال ۹۹ مشکلاتی در حوزه تولید به وجود آمد، بیماری آنفلوانزا باعث شد که تولید کاهش یابد و کمبود بیشتر خودش را نشان داد، اگر خریدها متعادل شود و جلوی سودجویان را بگیریم این شرایط را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت و در سال آینده با تصمیم های دولت رفع می شود.
 
کنترل قیمت ها در زمان تعدیل بازار
 
به گفته شهرکی، قیمت مرغ مصوب است، اما در ایامی که کمبود وجود دارد، افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت می شود، اگر بر قیمت مصوب اصرار کنیم، با کمبود مواجه می شویم، بنابراین تا زمان تعدیل بر تامین اصرار داریم تا قیمت، نه این که قیمت رها شده باشد.
 
وی تصریح کرد: هزینه حمل و نگه داری باعث می شود که قیمت ها فراتر از مصوب باشد، چراکه اگر این هزینه ها حذف شود، تولید کننده ترجیح می دهد مرغ را با قیمت مصوب در استان خودش بفروشد، به طور قطع هر زمانی که شرایط به حالت عادی برگردد بر کنترل قیمت ها حساس خواهیم شد.
 
لزوم پیگیری متولیان برای تحقق تولید داخل
 
 این مقام مسئول گفت: سال ها به دلیل کمبود آب، صدور مجوز مرغ داری در استان ممنوع بود که این ممنوعیت برداشته شد، امیدواریم با کمک دستگاه های متولی این شرایط سرعت پیدا کند تا سرمایه گذاران ورود کنند و به سمت تولید برویم، چراکه اگر منتظر استان های دیگر باشیم، در چنین مواقعی دچار مشکل می شویم، وقتی کمبودی باشد آن ها اول استان خود را تامین می کنند و دستگاه های نظارتی هم مانع ارسال کالا به سیستان و بلوچستان می شوند.
 
وی افزود: به طور قطع با پشتیبانی مردم و توزیع کالای تنظیم بازاری مشکلات تمام می شود، انتظار می رود که جهاد هم برای افزایش تولید برنامه ریزی کند تا شرایط به نحوی مدیریت شود که کمترین مشکل را داشته باشیم.
 
حمایت از تولید داخل؛ دلیل عدم واردات برنج
 
شهرکی با اشاره به بازار برنج هم بیان کرد: بعد از انجام اصلاحات به برنج، یارانه تعلق نمی گیرد و این کالا با ارز نیمایی وارد می شود، در مقاطعی هم وزارت جهادکشاورزی اعلام می کند که به دلیل حمایت از تولید واردات صورت نگیرد، ما نیز تابع این سیاست های کلان هستیم.
 
به گفته شهرکی، برنج توزیع شده است و در بازار وجود دارد، زمانی که مقطع برداشت و حمایت از کالای ایرانی بگذرد، واردات به حالت عادی بر می گردد و شرایط بهتر می شود.
 
تشکیل ۹هزار پرونده تخلف به ارزش ۳۲۰میلیارد تومان
 
وی با اشاره به اقدام های انجام شده در حوزه نظارت اذعان کرد: در حوزه نظارت از ابتدای امسال ۲۰۴ بازرسی صورت گرفت که منجر به تشکیل و ارسال ۹ هزار پرونده به ارزش ۳۲۰ میلیارد تومان به تعزیرات حکومتی شد، این در حالی است که سال قبل هفت هزار و پانصد پرونده به ارزش ۴۰۰ میلیون تومان تشکیل شد، این رشد گویای افزایش نظارت هاست، نمی گوییم تخلف ها به صفر رسیده، بلکه تخلف هست و نظارت هم ادامه دارد.
 
رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بازرسان سازمان صمت گزارش ها و شکایات هم استانی ها را از طریق پل ارتباطی ۱۲۴ دریافت می کنند، بنابراین از هم استانی ها درخواست می شود، در صورت مشاهده هر گونه تخلف اقتصادی از جمله گرانفروشی، احتکار، عرضه کالای قاچاق  و ... جهت رسیدگی به این سازمان گزارش دهند.

انتهای پیام/
 

https://www.dana.ir/1718019
ارسال نظر
نظرات