شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:27 منتشر شده در مورخ: 1399/12/27 شناسه خبر: 1718041
استاد دانشگاه مطرح کرد؛

خطر جدی پیری جمعیت در کمین البرز/ زاد و ولد؛ منفی ۳۰ درصد

خطر جدی پیری جمعیت در کمین البرز/ زاد و ولد؛ منفی ۳۰ درصد
مریم عسگری گفت: استان البرز با آمار کمترین نرخ زاد و ولد در کشور را به خود اختصاص داده و منفی ۳۰ درصد است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ استاد دانشگاه البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: جمعیت، منبع قدرت و رکن مهم پیشرفت و توسعه جامعه است. به همین نسبت توجه به جمعیت و کیفیت ترکیب آن و آگاهی از آسیب های اجتماعی و مبارزه با آن ها نیز حائز اهمیت است.

"مریم عسگری" ادامه داد: مسئله کاهش و پیری جمعیت به عنوان نتیجه سیاست تهدید نسل هم اکنون به عنوان یک مشکل اساسی و جدی مورد توجه دلسوزان و اندیشمندان قرار گرفته است.

وی افزود: امروزه آسیب های روحی، روانی، اخلاقی و اجتماعی خانواده های تک فرزند که مساله مورد ابتلای بسیاری کشورها به ویژه کشورهای توسعه یافته است مورد توجه جدی قرار گرفته است.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: به نظر می رسد تهدید پیش روی کشور ما مسئله کاهش با شیب تند و خطر پیری جمعیت است و زمینه این تهدید هم تاخیر در ازدواج و عمدتا قناعت به یک یا دو فرزند است که در سال ۱۳۹۰ در حدود ۱.۶ بوده است.

عسگری گفت: غالبا خانواده ها و جوانان به هر دلیل این شیوه زندگی را پذیرفته و به آن عادت کرده اند. بدون توجه به اینکه آینده چنین خانواده هایی و فرزندان پرورش یافته در آن ها و آینده کشور با چه آسیب هایی مواجه خواهد شد.

وی افزود: هر چند ممکن است کم بودن تعداد جمعیت خانواده محاسنی همچون توجه بیشتر به یک فرزند، صرف وقت بیشتر برای تربیت او، کم شدن هزینه ها، رشد مناسب تحصیلی و شخصیت فرزند داشته باشد.

این استاد دانشگاه البرزی ادامه داد: سیاست گذاران کنترل جمعیت، در واقع به چگونگی تربیت افراد در جامعه و خانواده توجهی نداشته و تنها به کم شدن جمعیت می اندیشند. "جان رایان" دین شناس مسیحی - آمریکایی در این باره به همسران هشدار می دهد و از آن ها می خواهد که فرزندان زیاد داشته باشند. او استدلال می کند تامین خانواده های بزرگ، حاصلش زندگی موفق است چون تامین هزینه زندگی در این خانواده ها نیاز به ایثار دارد. از طرفی خانواده های کم جمعیت، ممکن است ثروتمند باشند، اما ثروتی که از فقیر ماندن خطرناک تر است. در خانواده های پر جمعیت مفاهیمی نظیر ایثار، گذشت، هم اندیشی و... به خوبی خودنمایی می کند.

عسگری تاکید کرد: کاهش جمعیت مصرف کننده، زمینه ای برای رشد مصرف و مصرف گرایی است. خانواده های بی فرزند و کم فرزند که به علت کمی افراد از هزینه کمتر و تمکن بیشتری برخوردارند طبعا به سمت تنوع طلبی، لذت جویی، مصرف گرایی، دنیاپرستی و... پیش می برند که با نظام اخلاقی و تربیت دینی همساز و هماهنگ نیست.

وی افزود: هدف اصلی از ازدواج در اسلام تولید و پرورش انسان و فراوانی انسان صالح است و خروج از این خط طبیعی تاثیرات سویی بر جای خواهد گذاشت. سیاست کنترل جمعیت در ایران که با شدت بالا و جلوتر از زمان بندی مورد نظر و بدون پایش و مراقبت لازم اجرا شده است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: تداوم این کاهش نرخ رشد جمعیت با توجه به اینکه این روند کاهشی تبدیل به یک ارزش و هنجار اجتماعی می شود، از دیدگاه دینی ناپسند و از منظر ملاحظات استراتژیک و آینده شناختی مشکلاتی را در آینده برای سلامت خانواده ها، سلامت روحی-روانی فرزندان ایران به ارمغان خواهد آورد.

عسگری گفت: مضافا این که کشور نیز با مشکلات بزرگ امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و مذهبی و خصوصا مسئله پیری جمعیت روبرو است لذا اگر اقدام مناسب و به هنگامی انجام نشود اثرات نامطلوب کاهش جمعیت دیگر قابل جبران نخواهد بود.

وی در ادامه ادامه داد: استان البرز نیز کمترین نرخ زاد و ولد در کشور را به خود اختصاص داده و نرخ رشد زاد و ولد این استان منفی 30 درصد است و این زنگ خطری جدی برای استان نوپای ایران است.

این مدرس دانشگاه  افزود: اگر مسئولین استان فکری برای افزایش نرخ زاد و ولد این استان نکنند قطعا آسیب های اجتماعی سختی گریبان این استان را خواهد گرفت و در کنار آسیب های دیگر کاهش نرخ زاد و ولد به یک آسیب تبدیل می شود.

عسگری در خاتمه خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در سال های گذشته بارها به مسئولین تاکید کردند که مسئله جمعیت را جدی بگیرید اما گوش شنوایی برای این مهم وجود ندارد لذا باید با برنامه ریزی بلندمدت جمعیت کشور را از پیری نجات داد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1718041
ارسال نظر
نظرات