شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 21:17 منتشر شده در مورخ: 1399/12/27 شناسه خبر: 1718177

مبارزه با فساد؛ از حرف تا عمل

مبارزه با فساد؛ از حرف تا عمل
مبارزه با فساد و تبعیض، دشمنان سرسخت و متمولی را بر می انگیزاند که فرد پرچم دار مبارزه برای غلبه بر آن ها باید دارای خصوصیت دومی باشد که به همان اندازه و یا حتی بیشتر از خصوصیت قبلی اهمیت دارد؛ در حقیقت مفسدین اقتصادی و رانت خواران هنگامی که منافع خود را در خطر می بینند با راه های مختلفی سعی در جلوگیری و مقابله خواهند کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر فرشید بسطامی پژوهشگر و فعال سیاسی طی یادداشتی نوشت:  با فرارسیدن بهار 1400، کم کم تنور انتخابات ریاست جمهوری در کشور داغ خواهد شد. باز هم طبق معمول انتخابات های قبل، وعده های بسیاری از طرف کاندیداهای انتخاباتی شنیده می شود. یکی از معضلات بزرگی که کشور ما با آن روبروست، فساد اقتصادی، رانت و تبعیض برخی مسئولین و آقازاده هاست. این معضل مهم را نه تنها مسئولین بلکه مردم نیز به طور کامل می دانند و اگر کاندیداهای محترم با وعده ی مبارزه با فساد وارد میدان رقابت انتخاباتی می شوند باید توجه کنند که به مورد جدید و تازه ای دست نیافته اند، بلکه باید راهکاری مشخص و واضح برای آن داشته باشند. قبل از ارائه راهکار برای مبارزه با فساد، نکته ای که بسیار قابل تامل است ویژگی هایی است که باید در خود فرد کاندیدا باشد که به دو مورد بسیار مهم آن اشاره خواهیم کرد.

برای این که فردی در راس حاکمیت بتواند داعیه دار مبارزه با فساد گردد، باید دارای دو خصوصیت بسیار مهم باشد. اولین خصوصیت این است که هم خود فرد و هم اطرافیان و نزدیکانش سابقه ای پاک و به دور از مفسده های مختلف را دارا باشند. در این که فرد منتخب معصوم نیست تردیدی وجود ندارد ولی داشتن سابقه ی عاری از فساد، حداقل می تواند این نوید را بدهد که در دوران ریاست جمهوری نیز فرد منتخب تلاش کند تا این عدم سوء سابقه را حفظ کند و مبرا بماند. همچنین مهم تر از خود فرد منتخب، سابقه ی سلامت اقتصادی اطرافیان وی می باشد که تاثیر به سزایی در مبارزه ی با فساد در دولت بعدی خواهد داشت. در حقیقت، از رئیس جمهوری که اطرافیانش از رانت و مفسده های مختلف، منفعت های شخصی می برند نمیتوان انتظار مبارزه با فساد را داشت حتی اگر آن رئیس جمهور از پاک دست ترین افراد زمانه خود باشد.
 
مبارزه با فساد و تبعیض، دشمنان سرسخت و متمولی را بر می انگیزاند که فرد پرچم دار مبارزه برای غلبه بر آن ها باید دارای خصوصیت دومی باشد که به همان اندازه و یا حتی بیشتر از خصوصیت قبلی اهمیت دارد. در حقیقت مفسدین اقتصادی و رانت خواران هنگامی که منافع خود را در خطر می بینند با راه های مختلفی سعی در جلوگیری و مقابله خواهند کرد. آن ها بر حسب خصوصیات فرد مبارز، راه هایی از قبیل تطمیع یا تخریب را بر می گزینند و با بیان تهمت ها و شایعات درصدد بی آبرو کردن مسئولین سالم و پاک بر می آیند. از نمونه های بارز این ترور شخصیت در انقلاب اسلامی، تهمت ها و شایعاتی بود که علیه مسئولان سرشناس مانند شهید آیت ا... بهشتی و شهید دکتر چمران در جامعه پخش شده بود. لذا فرد منتخب باید در این راه از آبروی خود نهراسد و در رسوا کردن این مفسدین لحظه ای شک و تردید به خود راه ندهد. این گونه، مفسدینی که باکی از ریختن آبروی فرد نداشته اند، قطعا در ایجاد زمینه های برکناری او از این منسب و یا حتی حذف فیزیکی او اقدام خواهند کرد.و اینجاست که فرد در راه مبارزه با فساد باید علاوه بر آبرو، دست از جان نیز شسته باشد. 
 
رئیس جمهور منتخب مردم برای مبارزه با فساد باید جان و آبروی خود را در دست بگیرد و آماده ی فداکاری برای مردمی باشد که بیش از 4 دهه صبر و استقامت شان چشم های جهانیان را خیره کرده و کاسه صبر دشمنان خارجی را به سر آورده است. مصداق عینی، بارز و ایده آل مبارزه با این گونه فسادهای راه یافته به حکومت اسلامی، قیام امام سوم شیعیان حضرت حسین بن علی (ع) علیه حکومت فاسد یزید بن معاویه است. امام حسین (ع) در حد عالی و غایی این دو ویژگی را داشتند. امام نه  تنها از مقام معصومیت برخوردار بودند بلکه اطرافیان ایشان از بهترین و پاک ترین مردمان شناخته می شدند. همچنین ایشان با فدا کردن جان و آبروی خویش، راه عملی مبارزه با فساد را عیان و چهره ی شوم مفسدین را تا قیامت رسوا کرد. خوشبختانه یا متاسفانه، مصداقی دیگر از فرد دارای هر دو ویژگی فوق را در سمت ریاست جمهوری در تاریخ بعد از انقلاب اسلامی داشته ایم. شهید رجایی با گذشته ای پاک و با اطرافیانی همچون شهید باهنر، پا به عرصه ی ریاست جمهوری نهاد و اعتقاد صریحش این بود که در منسبی قرار گرفته که اگر تصمیم اشتباهی بگیرد گناه تمام مردم ایران به گردن او خواهد بود. در نهایت نیز جانش را در مسیر اعتقادش داد و به مقام شهادت نایل گشت و الگویی برای سیاستمداران بعد از خود در جمهوری اسلامی شد. لذا در شرایط کنونی امکان مبارزه عملی با فساد کاملا وجود دارد ولی فردی که داعیه دار آن در کسوت ریاست جمهوری خواهد شد باید حداقل هایی از شفافیت در مسئولیت های گذشته خویش و اطرافیانش، و اعتقاد به جان فشانی برای حکومتی که بنیان ش خون شهیدان است را داشته باشد.
 
انتهای پیام/
 
https://www.dana.ir/1718177
ارسال نظر
نظرات