شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:30 منتشر شده در مورخ: 1399/12/28 شناسه خبر: 1718203
به مناسبت چهارم شعبان مطرح شد؛

رسم عاشقی با تاسی از سیره علمدار کربلا/ جانبازان تمثال وفاداری و ایثار هستند

رسم عاشقی با تاسی از سیره علمدار کربلا/ جانبازان تمثال وفاداری و ایثار هستند
شماری از کارشناسان مذهبی گفتند: جانبازان و ایثارگران با تأسی از قمر بنی هاشم، برای دفاع از حریم ولایت و حراست از دستاوردهای نظام و انقلاب جان خود را نثار کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، چهارم شعبان سال 26 هجری، روز ولادت با سعادت حضرت ابوالفضل(ع) در مدینه، فرصت گرامیداشت همه والامقامانی است که با دلیری و رشادت، ایثار را سرلوحه زندگی خود قرار دادند و با عبور از لذت های دنیوی، سعادت و جاودانگی اخروی و رضایت پروردگار را برگزیدند.

حکایت عباس حکایت آب نیست حکایت آبروست؛ تاریخ از او به عنوان علمدار وفادار یاد می‌کند.

نام عباس برای هرکسی معنایی دارد، الگوی وفاداری و ولایت‌مداری و سلطان ادب است که نسل امروزی با الگو قرار دادن این دلاوری ها می توانند راه را از بیراهه تشخیص و به کمال مطلوب و رضایت الهی دست یابند.

حجت الاسلام میثم درانی، یک کارشناس مذهبی در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: جانبازان با ایثار و از خودگذشتگی در هشت سال دفاع مقدس و ایستادگی در برابر تجاوز و زورگویی های رژیم بعثی باعث شدند تا امروز در سایه آرامش و امنیت زندگی کنیم.

وی گفت: این صبر و استقامت و ایستادگی که با تاسی از علمدار کربلا حضرت ابالفضل العباس (ع) و نهضت عاشورا همراه است امروز الگویی برای جوانان و نسلی است که دوران جنگ را ندیده و درکی از آن ندارند.

درانی با تاکید بر این مطلب که به برکت مجاهدت خون شهدا و ایثارگری رزمندگان و جانبازان امروز ایران اسلامی امن ترین نقطه دنیا و الگوی سایر کشورهای آزادی خواه است، افزود: دفاع از حریم اهل بیت، خداباوری، ازخودگذشتگی و شهادت در راه امامت و ولایت یکی از ویژگی های بارز حضرت عباس علیهم السلام بود و امروز جانبازان با تأسی از ایشان برای دفاع از حریم ولایت و حراست از دستاوردهای نظام و انقلاب جان خود را نثار کردند.

وی ادامه داد: جانبازی یک افتخار بزرگ و حاصل تلاش برای کسب رضای الهی است، بر این اساس بیان رشادت و مجاهدت های رزمندگان و جانبازان یکی از راه های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است.
 
قمر بنی هاشم بزرگ جانباز کربلا و حضرت خامنه ای بزرگ جانباز انقلاب اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین مراد نورایی یار، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی سراوان در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه میلاد با سعادت قمر بنی هاشم بزرگ جانباز کربلا روز جانباز نامگذاری شده است، بیان کرد: جانبازان با تأسی از رشادت ها و دلاورمردی های حضرت ابوالفضل عباس (ع) به این مدال پر افتخار جانبازی دست یافتند و در هشت سال دفاع مقدس از میهن عزیزمان دفاع کردند.

وی افزود:  حضرت عباس (ع) علی رغم تمامی امان نامه ها و تهدید ها که در کربلا از طرف دشمن مواجه شد اما دست از حمایت از ولی زمان خودش یعنی امام حسین (ع) بر نداشت تا جاییکه گفت به خدا قسم اگر هر دو دستم را قطع کنید دست از حمایت فرزند رسول الله برنخواهم داشت.

این مقام مسئول گفت: در این برهه از زمان باید آگاه باشیم و پیرو منویات مقام معظم رهبری بزرگ جانباز انقلاب اسلامی باشیم که دشمن به محراب هم رحم نکرد و در حالی که رهبر انقلاب در حال سخنرانی بودند ایشان را جانباز کردند.

این کارشناس مذهبی خاطر نشان کرد: باید از رشادت های قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل عباس (ع) درس بگیریم و در رکاب ولی فقیه عباس وار عمل کنیم.

یک کارشناس مذهبی عنوان کرد:
 

علمدار کربلا نمونه کامل گذشت در برافراشتن اعتلای پرچم اسلام بود

حجت الاسلام والمسلمین رضا صمدی فرد، کارشناس مسائل مذهبی در گفت وگو با خبرنگار پهره بیان کرد: حضرت عباس(ع) فرزند بزرگ امیر مؤمنان(ع) و فاطمه دختر خزام بوده که مادرش را بعد ها حضرت علی(ع) ام البنین نامید که او از قیبله بنی کلاب بود که اهل آن به دلیری و شجاعت معروف بودند.

وی افزود: در مورد لقب حضرت عباس (ع) گفته شده لقب مشهور این امام بزرگوار «قمر بنی هاشم» بوده که به سبب رشادت فوق العاده و سیمای زیبایی که داشت، به این لقب مشهور شده و حتی کسانی که شیعه نیستند، به علت زیبایی و مهابت چهره حضرت او را به این نام می شناسند.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: باب الحوائج، حضرت عباس بن علی(ع)، برترین نمونه ای بوده که چگونگی پیروی از پیشوای معصوم را عملاً تعلیم می دهد.

 وی اضافه کرد: شخصیت آن بزرگوار به گونه ای بوده که همه صفاتی را که لازمه یک پیرو واقعی است، به نحو کامل بروز داده و تجسمی از همه فضائل است.

حجت الاسلام والمسلمین صمدی فرد خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین عنصری که انسان را وادار به دفاع از حق می کند، غیرت است، در واقع  نیروی محرکه وجود انسان در برابر ستم، ظلم و تجاوز به نوامیس الهی بوده و آن کس که شعله غیرت را در وجودش روشن کرده تا در برابر ناحق بی تفاوت نباشد.

وی با اشاره به سخن امام علی(ع) که عفت مرد، به مقدار غیرت او بوده، عنوان کرد: حضرت باب الحوائج این صفت والا را به حد کمال دارا بود و  اگر چه کربلا تجلی گاه آن بود و غیورترین مردان تاریخ شکوه غیرت را در آن جا به نمایش گذاشتند ولی این ویژگی عباس بن علی(ع) در دفاع از حق برجستگی دیگری داشت و آن بزرگوار در دفاع از حریم ولایت آن چنان جانبازی نشان داد که تاریخ نمونه ای برای آن ندارد.

وی اذعان کرد: فضایل پرچم دار کربلا و پاسدار حرم اهل بیت حضرت عباس (ع) ویژگی ها و فضایل فراوانی دارد که القاب و کنیه های آن بزرگوار، نشان گر برخی از آن ها بوده که ماه بنی هاشم، از جمال او حکایت دارد و سقای کربلا، از فداکاری اش در رساندن آب به اهل بیت (ع) حکایت می کند.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: جانباز بزرگ دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) با غیرت و وفاداری بی‌مانند خویش تا پای جان از حقیقت قیام برادر بزرگوار خود امام حسین(ع) دفاع کرد و علمدار کربلا را می‌توان نمونه کامل ایثار و گذشت برای برافراشتن اعتلای پرچم اسلام دانست.

6 هزار شهید و جانباز سهم سیستان و بلوچستان 
 
گفتنی است 6 هزار شهید و جانباز سهم سیستان و بلوچستان از دفاع مقدس و حوادث تروریستی است، که در این میان 553 جانباز شیمیایی تحت پوشش بنیاد شهید استان قرار دارند و این جانبازان در مناطق عملیاتی اروند رود، فاو، خرمشهر، شلمچه، سردشت، مهران ، بانه و مریوان مورد حمله شیمیایی قرار گرفتند.
 
انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1718203
ارسال نظر
نظرات