شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:07 منتشر شده در مورخ: 1399/12/28 شناسه خبر: 1718271
گزارشی از بازار میوه در آستانه نوروز؛

اختلاف قیمتِ ۸۰ هزار تومانی میوه شب عید در کرج کام مشتری را تلخ کرد/ چوب کرونا و بی تدبیری مسئولین لای چرخ معیشت مردم

اختلاف قیمتِ ۸۰ هزار تومانی میوه شب عید در کرج کام مشتری را تلخ کرد/ چوب کرونا و بی تدبیری مسئولین لای چرخ معیشت مردم
سال های دور میوه شب عید را مردم را در حوضچه های خانه شان می انداختند تا با آمدن میهمانان صفای دیگری به دورهمی شان ببخشند، اما امسال بازار میوه کساد شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، دو سال است که ویروسی چشم بادامی معیشت مردم را به گوشه رینگ برده و هر آنچه می تواند عرصه را بر آنها تنگ تر کرده است. صله رحم و هر آنچه در باور و سنت ایرانیان بود با آمدن کرونا رخت بربست و دغدغه های مالی البرزی ها دو چندان شد.

۲۴ ماه گذشته تنگناهای ناشی از ویروس کرونا بسیاری را واحدهای صنفی را به تعطیلی کشاند و اغلب خانواده ها آسیب های اقتصادی ناشی از این بیماری را با گوشت و پوست خود لمس کردند. بازار از رونق افتاده است و مردم اولویت خود را برای خرید به اقلام ضروری می دهند.
 
از سال های دور میوه شب عید را مردم را در حوضچه های خانه شان می انداختند تا با آمدن میهمانان صفای دیگری به دورهمی شان ببخشند، اما امسال بازار میوه کساد شده است،گذری بر بازار میوه حصارک کرج گویای این مسئله است و غرفه داران هم این موضوع را تائید می کنند.
 
 
علی محمدی یکی از غرفه داران میوه در گلایه ای از حال و روز ناخوش بازار عید، به خبرنگار تیتریک می گوید؛ با تورم سرسام آوری که در شرایط کنونی وجود دارد، حقوقی که ۲۵ درصد افزایش داشته و بخشی از آن هم صرف مالیات می شود، قدرتی برای خرید میوه شب عید وجود ندارد.
 
پرتقالی که سال گذشته کیلویی ۲ هزار تومان بود امسال ۱۵ هزار تومان شده است، امروز پرتقال را کیلویی ۱۳ هزار تومان با التماس برای غرفه ام خریداری کردم، کیوی را کیلویی ۱۰ هزار تومان تهیه و کیلویی ۱۲ هزار تومان عرضه می کنیم، همین را امروز با قیمت ۱۵ هزار تومان به ما می فروشند.
 
کارمندی که حقوق ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی دریافت می کند چگونه می تواند کیوی ۱۵ الی ۲۰ هزارتومانی برای شب عید از ما خریداری کند، خرید شب عید هم صرفا میوه نیست، شیرینی، میوه و آجیل و لباس هم نیاز مردم است، حصارک منطقه ای فقیر نشین بوده و قدرت خرید مردم هم پائین است.
 
 
گلابی را کیلویی ۴۰ هزار تومان خریداری کرده ام و آن را با قیمت ۴۵ هزارتومان عرضه می کنم، در حالی که همین گلابی را در فاز ۴ مهرشهر کرج با قیمت ۱۲۰ هزار تومان می فروشند، اوضاوع مردم به سامان نیست و قدرت خرید ندارند، سال گذشته سبدی برای میوه های لک دار داشتیم که آن را صلواتی ۳ نفر می بردند.
 
شاید باور این موضوع سخت باشد اما امسال روزی ۳۰ نفر درحالی که غرورشان هم اجازه نمی دهد درخواست همان میوه های الک دار و صلواتی را دارند، آیا مسئولین وارد بازار نمی شوند و حال وروز مردم را نمی بینند، شاید هم در کشور دیگری زندگی می کنند.
 
 
در راه برگشت از بازار میوه حصارک به این فکر می کنم که مگر می شود اختلاف قیمت یک میوه در شب عید کرج ۸۰ هزار تومان باشد، به این نتیجه رسیدم در روزهایی که نظارت به خواب رفته است خدا به داد مردمی برسد که در این هیاهوی قیمت ها می خواهند سنت نوروز را به جا بیاورند.

 
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1718271
ارسال نظر
نظرات