شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 14:23 منتشر شده در مورخ: 1399/12/28 شناسه خبر: 1718300
بازار شوخی با کووید19 هر روز داغ تر می شود؛

تب و تاب عید و کرونای انگلیسی/ رازگشایی کوتاه از معانی هفت سین نوروزی

تب و تاب عید و کرونای انگلیسی/ رازگشایی کوتاه از معانی هفت سین نوروزی
روزها از نواختن زنگ خطر شیوع کرونای انگلیسی در سیستان وبلوچستان می گذرد اما همچنان شاهد شلوغی بازارها و رفت و آمد های بدون محدودیت و رعایت پروتکل های بهداشتی در آستانه سال جدید هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، دو روز تا آغاز تحویل سال 1400 فرصت باقی مانده و علیرغم شیوع ویروس منحوس کرونا اما بازارها همچنان شلوغ و مردم در تکاپوی خرید کالا و البسه برای عید هستند.

دستفروشانی که با بساط سفره های هفت سین مصنوعی یا فروش ماهی شب عید کسب و کارشان رونق گرفته و مغازه دارانی که در کناراجناس خود کالاها و مواد غذایی و آجیل و شیرینی جات ویژه ایام نوروزی را به معرض فروش گذاشته اند.

همهمه و هیاهوی بازار اما شمارش معکوس روزهای پایانی را بیش از پیش نمایان می کند، اگر چه امسال دومین نوروزی است که کرونا این میهمان ناخوانده دست از سر جهان برنداشته و آن چنان که پیش می رود باید شاهد موجی جدید از افزایش آمار مبتلایان به این بیماری باشیم.

بیان این مطلب بدان جهت است که عادی شدن کرونا باعث شده تا به رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمتر توجه شود و این به معنای بروز بحرانی تازه آن هم در نوروز است.

ناگفته نماند که برخی از شهروندان همچنان پایبند به رعایت پروتکل ها و ماندن در خانه برای قطع زنجیره کرونا هستند و آیین نوروزی را با رعایت نکات بهداشتی برگزار می کنند.

با این تفاسیر اما یکی از اقلام پر فروش در شب عید وسایل سفره هفت سین است که برای خرید ظرف و سین های آن حداقل 30 و حداکثر 300 هزار تومان باید هزینه کرد، البته بسته به نوع جنس و ظرافت کار، قیمت نیز کمی بالاتر می رود.
 
فلسفه نمادهای سفره هفت سین

یکی از مقدمات مهم و اصلی برای استقبال از سال جدید چیدن سفره هفت سین است که پیش از فرا رسیدن سال نو، در خانه‌هاپهن شده تا قبل از تحویل سال، اعضای خانواده دور آن نشسته و دعای آغاز سال نو را با هم بخوانند، این سفره عمدتا سیزدهم فروردین ماه جمع می شود.
 
قرآن کریم

اولین چیزی که هنگام چیدن سفره هفت سین بر سفره قرار می دهند، قرآن کریم است تا سال نو با توکل و توسل به خداوند متعال آغاز شود.
 
سیب

اولین سین در سفره هفت سین سیب بوده که نماد سلامتی و زیبایی،شادمانی و عشق، مهر و مهرورزی و نشان از دوری از گزند و آسیب است.

سکه

سکه نماد ثروت و دارایی و نشان از رزق و روزی فراوان است.

سبزه

سبزه نماد تولد و حیات دوباره و زایش و سرسبزی و خوش اخلاقی و نشان از خرمی است.

سمنو و سماق  

سمنو نماد قدرت و سمبل خیر و برکت و نشان از صبر، عدالت و مقاومت، و سماق نماد صبر و بردباری و تحمل دیگران است.

سنجد و سیر

سنجد نماد سنجیده عمل کردن، احترام به تفکر و ترویج و خردمندی، و سیر نشان تندرستی و قناعت و یادآوری سیرچشمی و به عنوان نگهبان سفره است.

سرکه

سرکه نیز یکی دیگر از سین های سفره است که نماد تسلیم و رضاست و ما را دعوت به پذیرش ناملایمات زندگی می کند.

اما غیر از این گیاهان و میوه هاى سفره نشین، این سفره اجزاى دیگرى هم دارد که تخم مرغ  نماد زایش و آفرینش و نشانه اى از نطفه و نژاد،آینه نماد روشنایى و حتماً باید در بالاى سفره جاى بگیرد، آب نشانه برکت و پاکی در زندگى وگل به نیت باروری و شادابی بر سر سفره هفت سین گذاشته می شود.
 
شمع روشن نیز به نیت روشنایی و طول عمر اعضای خانواده است، به همین دلیل اعتقاد بر این بوده که شمع هفت سین را نباید خاموش کرد.
 
آخرین آمار ابتلا به کرونای انگلیسی در سیستان وبلوچستان
 
در حالی که هشت فرد مبتلا به ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در سیستان وبلوچستان شناسایی شده اند که بازارهای شهرهای استان در آستانه نوروز جای سوزن انداختن ندارد و تب خریدهای نوروزی و شلوغی و ازدحام در بازارها و آمادگی برای دید و بازدیدهای در حال افزایش است.

این در حالیست که به گفته متخصصان و کارشناسان بیم ابتلای کودکان ونوجوانان به کرونای انگلیسی بیش از قبل است و کم نیستند خانواده هایی که بی توجه به خطرات و تهدیدات کرونا فرزندان خود را در معرض آسیب این ویروس ویرانگر قرار داده و در اماکن شلوغ و پرازدحام در پی کرونا هستند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1718300
ارسال نظر
نظرات