شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 17:24 منتشر شده در مورخ: 1399/12/28 شناسه خبر: 1718364
یکی از جاذبه‌های یزد، روستاهای آن است

فراغه؛ روستایی از نسل بختیاری

فراغه؛ روستایی از نسل بختیاری
فراغه یکی از روستاهای توابع بخش مرکزی شهرستان ابرکوه است که در ورودی ابرکوه از سمت استان فارس به یزد، واقع شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، از جاذبه‌های گردشگری شهرستان ابرکوه، روستاهای زیبا و باصفای آن است که هر کدام دیدنی‌های جذابی دارد که توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می‌کند.

البته بدیهی است که امسال که همچون سال گذشته کشور درگیر ویروس کرونا است، به هیچ عنوان سفر به یزد و به طور کلی سفر به هیچ شهر و استانی توصیه نمی‌شود و معرفی جاذبه‌های گردشگری یزد الزاما به معنای دعوت جهت سفر به این شهر در شرایط کنونی نیست. 

در واقع با توجه به تولید انبوه واکسن در کشور طی ماه‌های آینده و واکسیناسیون مردم کشور عزیزمان، رعایت هرچه بیشتر و بهتر دستورالعمل‌ها در چند ماه آینده توصیه می‌شود تا بعد از آن و با ایجاد ایمنی حداکثری بتوانیم در یزد میزبان هم‌وطنان و مردم عزیز کشورمان باشیم.


فراغه یکی از روستاهای توابع بخش مرکزی شهرستان ابرکوه است که در ورودی ابرکوه از سمت استان فارس به یزد، واقع شده است.

روستای فراغه در مرکز دهستان فراغه قرار دارد و جمعیتی بالغ بر هزار و صد نفر در قالب ۳۷۰ خانوار در آن ساکن هستند و تعداد زیادی از این جمعیت را عشایر طایفه بختیاری که یکی از بزرگترین طایف عشایری کشور هستند، تشکیل می‌دهند.

مهمان نواز و ساده دل دارد که شش شهید در دوران دفاع مقدس تقدیم جمهوری اسلامی کردند. مردم این منطقه مراسمات خود را در مناسبت های خاص سال، در دو مسجد روستا برگزار می کنند.

آداب و رسوم سنتی اسلامی، سبک زندگی، صفا و صمیمت، سادگی، قناعت، شجاعت، دلیری، زنان صبور و ویژگی های دیگری که در مردم عشایر وجود دارد، لطف و زیبایی خاصی به روستا می دهد.


روستاییان فراغه بیشتر از طریق کشاورزی، دامداری، فراورده های محصولات کشاورزی و مشاغل خدماتی مربوطه در این زمینه، امرار معاش می کنند. زنان این روستا پا به پای مردان خود، در انجام این مشاغل حرکت می کنند و به نحوی کارآفرین هستند.

از آنجا که مدتی است با احداث کمربندی جدید در کنار این روستا، تا حدودی زیبایی های آن از دید گردشگران مخفی مانده و تردد به آن کمتر شده است، مسئولان مربوطه جهت رفع این مشکل، ایجاد جاذبه هایی را در ورودی روستا در اولویت کار قرار داده اند.

بیش از ۶۰ درصد محصول زردآلو شهرستان ابرکوه در دهستان فراغه به عمل می‌آید، که نیمی از آن تولید روستای فراغه است.
 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1718364
ارسال نظر
نظرات