شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 08:44 منتشر شده در مورخ: 1399/12/30 شناسه خبر: 1718556
ساعتی گشت و گذار در تاریخ؛

پایتخت وحدت اسلامی گنجینه آثار باستانی معاصر است/ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری زاهدان

پایتخت وحدت اسلامی گنجینه آثار باستانی معاصر است/ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری زاهدان
زاهدان به عنوان مرکز سیستان و بلوچستان اگرچه یکی از جوانترین شهرهای کشور به لحاظ تاسیس محسوب می شود اما چندین اثر تایخی مربوط به دوره معاصر دارد که بازدید حضوری و مجازی از آن خالی از لطف نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ار عصرهامون، بازارچه سرپوش در مرکز زاهدان حدفاصل خیابان های طالقانی و امام خمینی (ره) قرار گرفته است و تاریخ ساخت آن به زمان شکل گیری زاهدان بازمی‌گردد.

کار ساخت این مجموعه در سال ۱۳۰۸ هجری شمسی شروع و در ۱۳۱۱ به پایان رسید و در سال ۱۳۱۴ توسط شخصی به نام استاد معمار خلافی یزدی تکمیل شد، این بنا سبک رایج بازارچه های سنتی کشور را داراست که در ساخت آن از مصالح خشت و گل استفاده شده است، این بازارچه به صورت حرف L بوده و دارای ۲۵ حجره است.
 
 
خانه شمسی 

خانه قدیمی شمسی یکی از نمونه‌های معماری سبک یزدی در بافت اولیه زاهدان است که فضاهای معماری سنتی همچون هشتی، حمام، مطبخ، طاق نماهای هلالی شکل، انبارها و اتاق ها با مصالح عمده خشت و گل در جرزها و آجر در نماد یا طاق ضربی را دارد.
 

ساختمان دادگستری

ساختمان قدیمی دادگستری در تقاطع خیابان‌های امام خمینی (ره) و آیت الله کفعمی واقع شده، این بنا در اوایل دوره پهلوی اول در حوالی سال ۱۳۱۰ هجری شمسی به منظور تثبیت غله در زاهدان احداث و پس از انقلاب اسلامی مدتی به عنوان ساختمان دادگستری زاهدان کاربری داشت.

این بنا از جمله اولین بناهای شکل گرفته در شهر نوپای زاهدان محسوب می‌شود که در دو طبقه با مصالح عمده خشت در جرز و آجر در نما استفاده شده است.
 

ساختمان ابویی
 
ساختمان قدیمی ابویی در بافت تاریخی زاهدان در خیابان شریعتی اول واقع شده و زمان احداث این بنای تاریخی همزمان با شکل گیری هسته اولیه شهر به دوره پهلوی اول برمی گردد، از خصوصیات بارز این بنا می‌توان به بادگیرها و حوضخانه آن اشاره کرد.
 
گاراژ ملک در زاهدان تقاطع کوچه حافظ و خیابان آیت الله کفعمی واقع شده، در بافت قدیمی شهر قرار دارد و متعلق به دوره پهلوی است.

سبک معماری بومی محلی، تزیینات آجرکاری و وجود دروازه ورودی این بنا از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است، طاق نماها و آجرکاری های ورودی بنا و تزیینات آجرکاری در حاشیه فوقانی سر در ورودی اتاق ها از عوامل تزیینی آن بوده که تاثیر گرفته از معماری سنتی و بومی منطقه است.
 
 
 
کتابخانه استاد کامبوزیا

امیر توکل کامبوزیا (زاده ۱۲۸۳ تهران و درگذشته ۲۴ مهر ۱۳۵۳ زاهدان) نویسنده، حقوقدان، محقق ایرانی و از مخالفان سلطنت پهلوی بود که در جریان نبرد ۹ مهر ۱۳۹۰ اسیر و به بیرجند و سپس برای همیشه به زاهدان تبعید شد.

وی در جوانی از یاران نزدیک و مورد اعتماد کلنل محمدتقی خان پسیان بود و از جانب وی در فروردین ۱۳۶۰ به ریاست تلگراف و رموزات ایالت خراسان گماشته شد، در بیرجند تا سال ۱۳۱۲ به تدریس زبان فرانسه در مدرسه شوکتی پرداخت و پس از آن تا پایان عمر به مطالعه تحلیل و کشاورزی در باغ که خود در حوالی زاهدان بنا کرده بود مشغول شد که امروزه به کلات کامبوزیا شهرت دارد.

همچنین در کنار مزرعه اش کتابخانه‌ای به منظور ایجاد محیطی مناسب برای تحقیق و پژوهش و کانونی برای گردهمایی روشنفکران و مبارزان سیاسی و تشکیل جلسات بحث و گفتگو درباره موضوعات مختلف تأسیس کرد.

در آغاز تبعید در زاهدان انجمن حقایق اسلامی که یک انجمن سیاسی مخفی بود را اداره می‌کرد و انجمن دانشمندان جهان اسلام را بنا گذاشت، در کشاورزی نیز به دستاوردهای قابل توجهی رسیده بود.

سرانجام امیر توکل کامبوزیا در ۲۴ مهر ۵۳ در حالی که به گفته خانواده‌اش در سلامت کامل به سر می‌برد در سن ۷۰ سالگی و به دلیل مسمومیت به مردی مرگ مشکوک دچار شد و مدفن او طبق وصیتش در کتابخانه شخصی وی قرار دارد که امروزه کتابخانه عمومی استاد کامبوزیا نام دارد و با بیش از ۲۰ هزار جلد کتاب میزبان علاقه‌مندان است و از جانب جاذبه های گردشگری زاهدان محسوب می شود.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1718556
ارسال نظر
نظرات