شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:09 منتشر شده در مورخ: 1400/01/01 شناسه خبر: 1718754
یک استاد دانشگاه مطرح کرد:

تحققِ شکوفاییِ اقتصادی با روی کارآمدن دولت جوان انقلابی در سال ۱۴۰۰/ ضربه کمرشکنِ قاچاق و بی ثباتیِ نرخ ارز به تولیدکننده

تحققِ شکوفاییِ اقتصادی با روی کارآمدن دولت جوان انقلابی در سال ۱۴۰۰/ ضربه کمرشکنِ قاچاق و بی ثباتیِ نرخ ارز به تولیدکننده
علی محمدی گفت: امید است دولت بتواند راهکار مناسبی را برای مبارزه با ورود میلیاردها دلار کالای قاچاق به داخل کشور اجرایی کند، زیرا یکی از راه های اصلی حمایت از تولید در کشور جلوگیری از ورود کالای قاچاق به بازار داخلی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: تولید، چشمه جوشان اقتصاد است که با جوشش و جاری شدن خود، توزیع و مصرف را رقم می زند و اقتصاد کشور را پویا و پر رونق می سازد.

"علی محمدی" ادامه داد: یکی از اصلی ترین شاخص های اقتصاد بحث تولید و اشتغال همراه آن است. افزایش تولید در نگاه اول به معنای رونق چرخ اقتصاد و در ادامه کاهش وابستگی و واردات و افزایش اشتغال، افزایش سطح معیشت مردم، افزایش سرمایه گذاری داخلی و ارتقاء فعالیت بخش خصوصی، افزایش سطح بهره‌وری سازمانی و کارآفرینی و حجم واردات، تحقق عدالت اجتماعی و بهبود شاخص های توسعه اجتماعی در نتیجه افزایش قدرت اقتصادی جامعه و… است.

وی افزود: تولید و اشتغال در امر اقتصاد به ویژه اقتصاد مقاومتی بسیار حائز اهمیت است. با انجام تحقیقات در زمینه موضوع فوق می توان در جهت نهادینه کردن و عینیت بخشی به اقتصاد مقاومتی ضمن بسیج تمامی امکانات مادی و معنوی از قبیل سرمایه انسانی، دانش بومی، سرمایه های خرد و کلان و ابزارهای پیشرفته برای اجرایی و عملیاتی کردن برنامه های اقتصاد مقاومتی در راستای تولید و اشتغال‌زایی گام برداشت.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: کلید حل اشتغال بر تولید استوار است و از زمانی که به تولید داخل و سرمایه گذاری بها داده نشود به طور قطع، تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغال حاصل نمی شود.

محمدی گفت: همچنین حمایت از تولید و اشتغال و حل مشکلات آن نیازمند عزم جدی، واقعی و همگانی سه قوه، بخش ها، نهادها ، مدیران و مشارکت عمومی و مردم است.

وی ادامه داد: نامگذاری سال ۱۴۰۰ به نام "تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" توسط رهبری بسیار به جا و سنجیده بود، زیرا امسال تا حدودی به تولید بها داده شد و غلبه بر تحریم ها و فشار خارجی مهر تاییدی بر آن بود ولی به طور ۱۰۰ درصد محقق نشد لذا اگر پشتیبانی ها از تولیدات بیشتر شود و موانع تولید برداشته شود قطعا نمود و رشد آن را در اقتصاد خواهیم دید.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: با تکیه بر تولید داخلی و اتکاء به قدرت درونی کشور، می توان بازار اشتغال را که از نقاط کلیدی و شاهراه اقتصادی - اجتماعی کشور به حساب می آید، به تحرک واداشت. در نتیجه، اقتصاد کشور را از حالت رکود خارج نموده و رشد اقتصادی را برای کشور به ارمغان آورد و از این طریق، با پیشگیری از شیوع و افزایش بیکاری در بخش اقتصادی می توان سبب رفاه اجتماعی شد و در بخش فرهنگی نیز از آسیب های اخلاقی و روانی و ناهنجاری های اجتماعی کاست.

محمدی افزود: نبود توازن و تقارن و همگرایی در برنامه ها و سیاست های اقتصادی بر مبنای سیاست های اقتصاد مقاومتی و نیز پدیده قاچاق کالا و شعاری برخورد کردن با مفاسد اقتصادی، سبب شده تا در بازار تولید و اشتغال، برخلاف انتظار، همچنان رکود و بیکاری حاکم باشد.

وی گفت: از دیگر بحرانی‌هایی که اقتصاد کشور را تهدید می کند، واردات بیش از حد و قاچاق است که ضربه سنگینی را بر پیکره تولید وارد کرده، این امر زمینه را برای کاهش اشتغال‌زایی و روی آوردن به شغل های کاذب فراهم کرده است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: طبق آمار سالیانه حدودا میلیاردها دلار کالای قاچاق وارد کشور می شود؛ امید است دولت بتواند راهکار مناسبى برای مبارزه با این پدیده شوم اجرایی کند، زیرا یکی از راه های اصلی حمایت از تولید در کشور جلوگیری از ورود کالای قاچاق به بازار داخل است.

محمدی تصریح کرد: متاسفانه دولت برنامه ای منسجم در جهت حمایت از تولید داخل ندارد و بسیاری از تولیدکنندگان با ورشکستگی و تعطیلی کارخانه رو به رو هستند، اما امید است با روی کارآمدن دولت جوان انقلابی در سال ۱۴۰۰ شاهد شکوفایی اقتصاد باشیم.

وی افزود: از طرفی دیگر، بی ثباتی نرخ ارز به شدت به تولیدکننده ضربه وارد می‌کند و برای حمایت از تولید داخل، ایجاد ثبات در بازار و شفافیت اقتصادی امری ضروری به نظر می رسد.

این استاد البرزی گفت: کارآفرینان بسیاری با سختی و فقط به دلیل عشق به کشور سر پا مانده اند، لذا اگر شعار سال که پشتیبانی و موانع زدایی از تولید محقق شود شاهد شکوفایی اقتصاد در کشور خواهیم بود.

محمدی در خاتمه گفت: کشور ایران در برهه های مختلف تاریخ سربلند بیرون آمده است. همانطوری که کرونا کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا و اروپا را فلج کرد اما در ایران در زمان اوج بیماری کرونا رزمایش "کمک مومنانه" اقتدار و همدلی ایرانیان را به دنیا گوشزد نمود، با تکیه بر تولید داخل و حمایت از تولید کننده، اقتصاد کشور نیز رونق می یابد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1718754
ارسال نظر
نظرات