شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:57 منتشر شده در مورخ: 1400/01/02 شناسه خبر: 1718914
یک کارشناس اقتصاد مطرح کرد؛

بی‌تدبیری و بی‌خیالی دولت در کنترل بازار شب عید/ صبوری مردم مانع بروز بحران شد

بی‌تدبیری و بی‌خیالی دولت در کنترل بازار شب عید/ صبوری مردم مانع بروز بحران شد
احمد مقدم پور در مورد گرانی‌ها و نابسامانی‌ها در بازار کالاهای اساسی گفت: متاسفانه نداشتن عزم جدی و بی تدبیری دولت و وزارتخانه های آن باعث شد مشکلات معیشت مردم حل نشود و مردم برای تامین کالاهای اساسی در شب عید با ایستادن در صف های طولانی به سختی بیفتند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ اقتصاد ایران سال گذشته را پُر فراز و نشیب پشت سر گذاشت؛ سالی که مردم برای خرید گوشت مرغ و روغن ساعت‌ها در صف می‌ایستادند تا بتوانند با قیمت مصوب خریداری کنند.

پس از گرانی کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم، دولت و وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی بارها قول دادند که مشکل حل شود؛ این در حالی بود که کارشناسان بارها هشدار دادند اما دولت بدون توجه به این موضوع، جدیتی برای حل مشکل نداشت و موضوع به شب عید کشیده شد.

یکی از شهروندان در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: پنجشنبه گذشته برای خرید گوشت مرغ از ساعت ۱۶ عصر تا ۲۲ شب در صف ایستادم و مردم زیادی در صف حضور داشتند و به شدت از عملکرد دولت ناراضی بودند.

وی ادامه داد: این وضعیت نه تنها برای گوشت مرغ، بلکه برای میوه و دیگر اقلام ضروری نیز وجود داشت و با وجود کرونا مردم برای تامین مایحتاج زندگی خود مجبور بودند در صف بایستند.

مشکل بازار کالاهای اساسی از مهر ماه امسال ایجاد شد و همچنان وجود دارد و دولت به جای کار کردن فقط اقدام به گفتار درمانی کرده و جدیتی در تصمیمات دولت دیده نمی‌شود. در آخر هم وزارت جهاد می‌گوید که وزارت صمت مقصر است و وزارت صمت، وزارت جهاد را مقصر قلمداد می‌کند.

رئیس جمهور هم جز صدور چند دستور، اقدام خاصی برای حل مشکل مردم انجام نداده و این در جالی است که وزرای دولت بارها اعلام کردند کالا در کشور وجود دارد.

نقش بی بدیل بی تدبیری دولت در تامین کالای اساسی در شب عید

"احمد مقدم پور" کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی "تیتریک"؛ در مورد گرانی‌ها و نابسامانی‌ها در بازار کالاهای اساسی گفت: متاسفانه نداشتن عزم جدی و بی تدبیری دولت و وزارتخانه های آن باعث شد مشکلات معیشت مردم حل نشود و مردم برای تامین کالاهای اساسی در شب عید به سختی بیفتند.

وی با اشاره به اینکه دولت بارها قول و وعده کنترل و مدیریت بازار و عرضه کالا را داد، ادامه داد: این وعده ها عملی نشد و فقط در حد حرف باقی ماند و دلیل این بد عهدی تشکیل جلسه ستاد تنظیم بازار در شب عید بود، در صورتی که دولت می دانست که باید این جلسه را ماه ها قبل برگزار می کرد تا مردم در شب عید مشکلی برای تامین مایحتاج خود نداشته باشند.

چشم دولت برای حل مشکل اقتصادی کشور به خارج است/ سوء مدیریتی که با بهانه ها توجیه می شود

این کارشناس اقتصادی افزود: دولت کنونی تمام تخم مرغ های خود را در سبد مذاکره چیده و کلید حل مشکلات اقتصادی را برداشتن تحریم ها می داند، در صورتی که بارها رهبری تاکید کردند که کلید حل مشکلات اقتصادی در داخل و استفاده از توان داخلی است.

مقدم پور تصریح کرد: از دلایل دیگری که دولت همیشه با آن برای توجیه وضعیت اقتصادی استفاده می کند نداشتن وزارت بازرگانی است و این نشان می دهد آن روحیه جهادی که در زمان انقلاب، ایران را از ۸ سال جنگ و سختی نجات داد در دولت کنونی وجود ندارد.

وی ادامه داد: بازارهای کالاهای اساسی در عین وفور به ثبات نمی رسد و این به بی تدبیری و سوء مدیریت دولت بر می گردد و همیشه برای اینکه ضعف مدیریتی خودشان را توجیه کنند به دنبال بهانه جویی بوده و پای کرونا، تحریم و... را به میان می آورند.

مردم با همراهی و همدلی باعث شدند بی تدبیری دولت به بحران تبدیل نشود

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه کالا در کشور وجود دارد، گفت: متاسفانه سوء مدیریت و بی تدبیری دولت باعث رنجش مردم شده اما مردم فهیم و همیشه در صحنه ایران باعث شدند تا بی تدبیری دولت به بحران تبدیل نشود.

مقدم پور افزود: مردم ایران در طول تاریخ برهه های سختی را گذراندند، ولی در این برهه از تاریخ با وجود وفور نعمت و سوء مدیریت سکوت کرده و با همراهی و همدلی و اتحادی که داشتند در مقابل بی تدبیری دولت صبوری کردند.

هیچ عزمی برای رونق تولید در دولت کنونی وجود نداشت

وی در مورد سوءمدیریت دولت در تامین کالاهای ضروری مردم گفت: ایران زمانی در تولید گندم خودکفا بود و حتی توان صادر کردن این محصول را به سراسر جهان داشت اما چرا در ۸ سالِ دولت کنونی ما مجبور شدیم که برای تامین گندم مورد نیاز به عنوان کالای اساسی به واردات متصل شویم؟

مقدم پور ادامه داد: مهمترین دلیلِ حذف خودکفایی گندم در کشور عدم حمایت از کشور و وجود دلالان در این بازار بود. کشاورز به دلیل اینکه با وجود تمام زحماتی که برای تولید این محصول می کشید کمترین وجه را دریافت می کرد و سود این محصول در جیب دلال می رفت.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: باز هم به شعار سال بر می گردیم که تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها در راه تولید گندم اصلا باز هم تاکید می کنم اصلا در دولت کنونی وجود نداشت. من پای حرف دل کشاورزان نشستم و دغدغه های آنها را دیدم که خدمت شما عزیزان عرض می کنم.

دشمن در زمینه اقتصادی پیروز کشور نبوده بلکه مشکل اصلی ناکارآمدی اقتصادی است

وی گفت: در حوزه اقتصاد ضعف هایی داریم، اما این ضعف ها بنیادی نیست. اگر سیاستمداران نگاه خود را از غرب بردارند جمهوری اسلامی می تواند اقتصاد را توسعه دهد و این قدرت را در سراسر جهان برقرار کند.

مقدم پور ادامه داد: دشمن در زمینه اقتصادی پیروز کشور نبوده بلکه مشکل اصلی ناکارآمدی اقتصادی است و دولتِ تدبیر و امید از روز نخست تاکنون هیچ برنامه‌ای برای اداره اقتصاد کشور نداشته و بیشتر برای حل مشکلات اقتصادی چشم به مذاکره، برداشتن تحریم ها و... دوخته است.

بی ثباتی نرخ ارز به تولیدکنندگان ضربه زد

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: از طرفی دیگر، بی ثباتی نرخ ارز به شدت به تولیدکننده ضربه وارد می‌کند و برای حمایت از تولید داخل، ایجاد ثبات در بازار و شفافیت اقتصادی امری ضروری به نظر می رسد؛ تصمیم های ضد و نقیض در حوزه ارز و حرف های بی پایه و اساسی که در بحث ارز از دولت و وزرای آن شنیده شد بسیار مخرب است و مردم به شدت دانا هستند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: متاسفانه دولت برنامه ای منسجم در جهت حمایت از تولید داخلی و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی ای که سالیان سال است رهبری بر آن تاکید می کنند، ندارد و بسیاری از تولیدکنندگان با ورشکستگی و تعطیلی کارخانه رو به رو هستند، اما امید است با روی کارآمدن دولت جوان انقلابی در سال ۱۴۰۰ شاهد شکوفایی اقتصاد در کشور باشیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1718914
ارسال نظر
نظرات