شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:55 منتشر شده در مورخ: 1400/01/02 شناسه خبر: 1718928
گزارشی از یک نابسامانی؛

وقتی قوه مجریه با سود میلیاردی از اقلام نوروز جیب مردم را خالی کرد/ عدم اصلاح نظام توزیع؛ سوء‌تدبیر عامدانه دولت برای ماهیگیری از آشفته بازار عید

وقتی قوه مجریه با سود میلیاردی از اقلام نوروز جیب مردم را خالی کرد/ عدم اصلاح نظام توزیع؛ سوء‌تدبیر عامدانه دولت برای ماهیگیری از آشفته بازار عید
دولت علی رغم اینکه درباره خرید گندم از کشاورزان خساست به خرج می دهد و برای واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی دست و دلبازی می کند، با سوءتدبیر و بی مدیریتی در بازار شب عید مردم را آزار داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، این روزها بازار کرج به واسطه تورم ۷ ساله ناشی از سیاست های غلط دولتی که شعار با تدبیر و امید آمده بود اما نابسامانی را به زندگی مردم آورد، آشفته است. کوچک شدن سفره مردم و بسیاری از مشکلات کنونی کشور وگرانی های چندصد درصدی در بخش‌ های مختلف ماحصل عدم نظارت کابینه روحانی است.

در ماه های اخیر آنقدر نوسان قیمت ها ملت را گرفتار کرده است که شاید به جرات گفت آنها در هیچ دوره ای این موضوع را تجربه کرده بودند اما دولت اصلاحات تا جایی که توانست عرصه را بر مردم به واسطه بی برنامگی خود تنگ کرد به گونه ای که سناریو بی برنامگی دولتمردان در تنظیم بازار شب عید کامل شد.
 
عضوکمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بی تدبیری دولت در تنظیم بازار شب عید که ثمره آن ایجاد دغدغه و صف های طولانی برای مردم بود، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تیتریک، می گوید: یکی از مهم ترین مشکلاتی که در زمینه تنظیم بازار در کشور وجود دارد و به نوعی مزمن هم شده است سامانه توزیع خواهد بود.
 
علیرضا عباسی با اشاره به اینکه در بسیاری از بخش ها تولید خیلی خوبی داریم، افزود: در بازار مرغ و میوه این روند حاکم بود چرا که ذخائر میوه به اندازه کافی برای پایان سال وجود داشت یا جوجه ریزی و تولید مرغ هم روند خوبی را طی می کرد اما با توجه به اینکه سیستم توزیع مناسب نبود مردم را با مشکل مواجه کرد.
 
وی اظهار داشت: سالیانه ۲ میلیون تن مرغ در کشور تولید می شود، این آمار حتی اگر ۵ میلیون تن هم باشد اگر سیستم توزیع مناسب نباشد موجب بحران در بازار خواهد شد، اساسی ترین مشکل دولت در تنظیم بازار شب عید این بود که وزارتخانه های مختلف ابن موضوع را به یکدیگر پاس می دادند.
 
عباسی تصریح کرد: وزارت صمت تنظیم بازار را به وزارت کشاورزی پاس می داد و در مقابل وزارت کشاورزی هم اعلام می کرد در موضوع بازار عید وظیفه ای نداریم، جلسات تنظیم بازار هم شب عید برگزار شد، در این بین همه ما شاهد دغدغه، اذیت و آزار مردم برای خرید اقلام شب عید بودیم، در نتیجه پاشنه آشیل بازار شب عید سیستم توزیع مناسب بود.
 
وی با اشاره به اینکه نباید صرفا به تولید اکتفا کرد، تصریح کرد: فاصله بین تولید کننده تا مصرف کننده باید متعادل باشد، زمانی که کالایی با قیمت ۵ هزار تومان تولید می شود باید با ۷ هزار تومان قیمت نهایی به دست مشتری برسد در حالی که در محصولات باغی شاهدیم مثلا گوجه کیلویی ۷۰۰ تومان از باغدار خریداری می شود اما در مغازه با ۸ برابر قیمت آن راه تهیه می کنیم.
 
عباسی با اشاره به اینکه اگر سیستم توزیع مناسبی وجود داشته باشد تولیدکننده و خریدار سود خواهند کرد، گفت: ما بی خیالی دولت در روزهای پایانی سال را پای سوءتدبیر می گذاریم و امیدواریم خیانت نباشد، متاسفانه در برخی موارد به این نتیجه می رسیم که دولت عمدا مردم را در تنگنا می گذارد.
 
دکتری کشاورزی با طرح این سوال که تا چه زمانی باید مصرف کننده و تولید کننده ناراضی باشند و عده ای در این بین سود لازم را از این موضوع ببرند، افزود: اگر واسطه حذف شود با نظام توزیع درست مصرف کننده و تولیدکننده سود می برند، متاسفانه بی تدبیری های دولت عامدانه و در موارد محدود هم خوشبینانه می گوییم که سهوی اتفاق می افتد.
 
عباسی با اشاره به اینکه باید به سمت اصلاح نظام توزیع قدم برداریم، اظهار داشت: با این روند بی تدبیری ها به حداقل می رس و رویکرد اصلی مجلس هم حمایت از تولید و اشتغال است، پیشنهاد ما این است که نظام های توزیع در قالب تعاونی برای به حداقل رساندن واسطه ها ایجاد شود.
 
نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی در خاتمه تصریح کرد: تعاونی های تولیدی – توزیعی در روستاها وجود دارد اما در شهرها به حاشیه رفته اند، اگر بتوانیم آنها را فعال کنیم و از ظرفیت های به روز تجارت الکترونیک بهره کافی را ببریم می توان با ایجاد یک هم خوانی بین این دو مشکلات کنونی بازار را به حداقل رساند.
 
همچنین نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی البرز با اشاره به اینکه تنظیم بازار شب عید بر اساس نیاز هر استان ظرفیت سنجی می شود، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تیتریک، گفت: پس از معرفی عامل، وزارت صمت با جهاد کشاورزی پای کار می آیند تا از میوه چینی تا سردخانه، تنظیم بازار را انجام دهند.
 
حجت الاسلام علی ارجمند با اشاره به اینکه دولت در روزهای پایانی سال قیمت های فضایی (بی ارزش) برای میوه اعلام کرد، افزود:  متاسفانه دولت برای خرید گندم از کشاورزان چانه می زنند اما برای میوه شب عید، چون می خواستند پول آن را از جیب مردم بردارند، قیمتی را اعلام کرد که اگر مشخص نمی کرد با توجه به اینکه صادرات میوه سیب و پرتقال کم بود پاسخگوی بازار می شد.
 
وی با تاکید به اینکه به واسط شرایط کرونایی رقابت ها زیاد بود و صادارت پرتقال و سیب کشش نداشت، اظهار داشت:  دولت تصمیم گرفت با اعلام قیمت فضایی سود خود را از مردم دریافت کند، دولت علی رغم اینکه درباره خرید گندم از کشاورزان خساست به خرج می دهد و برای واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی دست و دلبازی می کند، در بازار شب عید مردم را آزار داد.
 
این کارشناس کشاورزی با اشاره به اینکه به واسطه وفور کالا و رعایت مردم، بی تدبیری دولت در بازار شب عید به بحران تبدیل نشد، تصریح کرد: دولت به این مسئله اذعان داشت که اقلام شب عید مود نیاز مردم است قیمتی فضایی درباره سیب و پرتقال اعلام کرد که اگر آن را اعلام نمی کرد با توجه به ظرفیتی که انبارها داشت میوه با قیمت خیلی پائین تر به دست مردم می رسید.
 
وی گفت: دولت سیب و پرتقال با قیمت ۳ هزار تومان خریداری کرده بود و برای هزینه انبار ان به ازای هر کیلو ۱ تومان پرداخت می کرد اما با قیمت چندین برابر آن را به مردم فروخت تا سود هنگفتی را به جیب بزند، به این معنا که چون پول میوه از جیب دولت نمی رفت تمام قیمت ها را دست بالا گرفت.
 
حجت الاسلام علی ارجمند افزود: دولت نه تنها به بازار کمک نکرد بلکه عامدانه باعث افزایش قیمت میوه و دیگر اقلام شب عید شد، این روند را در دیگر عرصه ها هم شاهدیم چرا که گاهی دلار در حال سقوط ازاد است اما دولت به جای کمک به شرایط سقفی را تعیین می کند تا کسی پائین تر از ان نفروشد و به نفع افزایش دلار کار می کند.
 
وی در خاتمه با اشاره به اینکه دولت بخشی از مشکل است تا راه حل مشکل، اظهار داشت: نه تنها انبارها پر بود و صادرات کم بود، مردم هم قدرت خرید چندانی نداشتند، مردم قبلا جعبه ای میوه می خریدند اما در حال حاضر خریدشان کیلویی شده است، تنظیم بازار به گونه ای است که سود عادلانه برای عامل و مباشر و فروشنده به دنبال داشته باشد نه اینکه دولت به سمت آنها غش کند.
 
 

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1718928
ارسال نظر
نظرات