شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 09:44 منتشر شده در مورخ: 1400/01/03 شناسه خبر: 1719010
استاد اقتصاد دانشگاه مشهد:

اقتصاد کشور از معضل سردرگمی مدیریت اقتصادی بازار رنج می‌برد

اقتصاد کشور از معضل سردرگمی مدیریت اقتصادی بازار رنج می‌برد
منصوری بیدکانی با بیان اینکه هنر ملموس دولت استفاده از اختیارات خود در جهت منافع شخصی است، گفت: معضل سردرگمی مدیریت اقتصادی بازار دردی است که اقتصاد ما از آن رنج فراوان می‌برد و دولت حتی مُسکِن های مقطعی هم برای آن تجویز نکرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح‌توس؛ تدبیر آشفته دولت در بازار عید و برگزار نشدن جلسه کنترل بازار تا شب عید اتفاقی است که در معنای وسیع باعث افزایش نارضایتی مردم از دولت شد، استمرار این اتفاقات یقیناً می‌تواند برآمدهای نامطلوبی بر پیکر اقتصاد کشور بر جای بگذارد.

در همین رابطه مهدی منصوری بیدکانی، استاد اقتصاد دانشگاه مشهد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: نبود حکمرانی یا همان governance  معضلی است که ابعاد گوناگون اقتصاد و سیاست خارجه و حتی فرهنگ ما را درگیر کرده است.

وی با بیان اینکه بی‌توجهی به شاخص‌های آن در دولت‌های گوناگون باعث نهادینه شدن فساد در رگ‌های اقتصاد و سیاست ایران شده است، خاطرنشان کرد: فساد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موانع در راه پیشرفت اقتصادی، محسوب می‌شود و از دید منتسکیو فساد یک سیستم سیاسی خوب و صحیح را به یک سیستم سیاسی زشت و ناپسند تبدیل می‌کند.

این استاد اقتصاد دانشگاه مشهد هنر ملموس این دولت را استفاده نادرست از اختیارات اعطا شده در جهت منافع شخصی دانست و تصریح کرد: نمونه این استفاده نادرست از اختیارات همین بورس است که دیدید با سفته‌بازی چه کلاه گشادی سر مردم گذاشتند و نمونه دیگرش، بازی خطرناک و اشتباه با ارز است که در گرداب نرخ ارز شناور اقتصاد ایران را درگیر کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه در همین جریان بازار شب عید، مردم کمافی‌السابق نجابت به خرج دادند که به خیابان نریختند، وفور نسبی کالا بود اما مدیریت خیر! اذعان کرد: پژوهشگران اقتصادی اعتقاد دارند دخالت کم یا گسترده دولت در اقتصاد، هرکدام به عللی متفاوت، رشد اقتصادی کشورها را محدود می‌کنند.

منصوری بیدکانی ادامه داد: به‌طوری‌که نه رشد و سطح بالای ثروت اقتصادی بدون دخالت دولت به دست می‌آید و نه جوامعی که سطح بالایی از اقتصادشان در انحصار دولت‌هاست می‌توانند به سطح نسبتاً بالایی از رشد اقتصادی دست یابند؛ بنابراین، بیش از هر چیز به وجود دولتی کارآمد و شفاف نیاز است تا در چارچوب آزادی‌های مدنی و حکمرانی خوب عمل کند و از بی‌عدالتی، تخصیص غیربهینه و فساد جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه این معضل سردرگمی مدیریت اقتصادی بازار دردی است که اقتصاد ما از آن رنج فراوان می‌برد و دولت حتی مُسکِن های مقطعی هم برای آن تجویز نکرده است، عنوان کرد: در عجبم که مجلس که وظیفه‌اش در کنار قانون‌گذاری، نظارت بر دولت است چرا ساکت و نظاره‌گر نشسته است.

استاد اقتصاد دانشگاه مشهد در پایان تشریح کرد: امیدواریم دولت جوان حزب الهی بعد در گام اول با همکاری مجلس انقلابی در قالب طرحی دو یا سه فوریتی ایجاد شفافیت اطلاعاتی درمورد فعالیت‌های مالی و نحوة توزیع خدمات و محصولات دستگاه‌ها و مؤسسات وابسته به دولت به گونه‌ای که مردم و مسئولین به طور یکسان به این اطلاعات دسترسی داشته باشند را در دستور کار قرار دهد و بعد به نگارش نسخه حکمرانی منطقه‌ای قائم بر بررسی‌های آماری درمورد رعایت عدالت و ضابطه در توزیع خدمات و امکانات دولتی در بستر شاخص‌های اخلاقی و اقتصادی در نگاهی بلندمدت باشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719010
ارسال نظر
نظرات