شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 09:42 منتشر شده در مورخ: 1400/01/03 شناسه خبر: 1719011
شعار سال با "عزم ملی" محقق می‌شود؛

برون رفت از رکود در گرو بسیجِ ظرفیت‌های داخلی/ مصوبه "بومی‌سازی گردش مالی صنایع"؛ سکوی پرتاب ۳۱ استان کشور

برون رفت از رکود در گرو بسیجِ ظرفیت‌های داخلی/ مصوبه "بومی‌سازی گردش مالی صنایع"؛ سکوی پرتاب ۳۱ استان کشور
در قانون بودجه ۱۴۰۰ مصوب شده است که کلیه کارگاه های تولیدی و مراکزی که در عرصه تولید فعال هستند باید مالیات، گردش مالی و ارزش افزوده خود را در اختیار استانی بگذارند که در آن کار می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، «حرکت تولیدی باید در کشور ادامه پیدا کند و موانع تولیدی از سر راه تولید برداشته شود. واردات بی رویه و بی مورد یا قاچاق کالا یا مقررات دست و پا گیر و یا کمک نکردن بانک‌ها به نظام تولید باید برطرف شود اما موانع تولید اینها فقط نیست. یک کمک عمده برای تولید این است که قدرت خرید مردم باید بالا برود.».

آنچه به آن اشاره شد، بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در سخنرانی آغاز سال ۱۴۰۰ بود که نشان می دهد رهبر معظم انقلاب همچنان دغدغه تولید را دارند، اقدامی جهادی که مستلزم عزم ملی بوده و می تواند تداوم استقلال ایران را در روزهایی که تحریم های جهانی علیه ایران بیشتر و بیشتر می شود را به دنبال داشته باشد.

 
 
یکی از اصلی ترین شاخص های اقتصاد بحث تولید و اشتغال همراه آن است. افزایش تولید در نگاه اول به معنای رونق چرخ اقتصاد و در ادامه کاهش وابستگی و واردات و افزایش اشتغال، افزایش سطح معیشت مردم، افزایش سرمایه گذاری داخلی و ارتقاء فعالیت بخش خصوصی، افزایش سطح بهره وری سازمانی و کارآفرینی و حجم واردات، تحقق عدالت اجتماعی و بهبود شاخص های توسعه اجتماعی در نتیجه افزایش قدرت اقتصادی جامعه و… است.
 
علی محمدی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی تولید و اشتغال را در تحقق اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت دانست و در گفتگو با خبرنگار تیتریک، گفت: با انجام تحقیقات در زمینه موضوع فوق می توان در جهت نهادینه کردن و عینیت بخشی به اقتصاد مقاومتی ضمن بسیج تمامی امکانات مادی و معنوی از قبیل سرمایه انسانی، دانش بومی، سرمایه های خرد و کلان و ابزارهای پیشرفته برای اجرایی و عملیاتی کردن برنامه های اقتصاد مقاومتی در راستای تولید و اشتغال‌زایی گام برداشت.
 
 محمدی افزود: کلید حل اشتغال بر تولید استوار است و از زمانی که به تولید داخل و سرمایه گذاری بها داده نشود به طور قطع، تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغال حاصل نمی شود. همچنین حمایت از تولید و اشتغال و حل مشکلات آن نیازمند عزم جدی، واقعی و همگانی سه قوه، بخش ها، نهادها ، مدیران و مشارکت عمومی و مردم است.

وی ادامه داد: نامگذاری سال ۱۴۰۰ به نام "تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" توسط رهبری بسیار به جا و سنجیده بود، زیرا امسال تا حدودی به تولید بها داده شد و غلبه بر تحریم ها و فشار خارجی مهر تاییدی بر آن بود ولی به طور ۱۰۰ درصد محقق نشد لذا اگر پشتیبانی ها از تولیدات بیشتر شود و موانع تولید برداشته شود قطعا نمود و رشد آن را در اقتصاد خواهیم دید.

 
 

این استاد دانشگاه تاکید کرد: با تکیه بر تولید داخلی و اتکاء به قدرت درونی کشور، می توان بازار اشتغال را که از نقاط کلیدی و شاهراه اقتصادی - اجتماعی کشور به حساب می آید، به تحرک واداشت. در نتیجه، اقتصاد کشور را از حالت رکود خارج نموده و رشد اقتصادی را برای کشور به ارمغان آورد و از این طریق، با پیشگیری از شیوع و افزایش بیکاری در بخش اقتصادی می توان سبب رفاه اجتماعی شد و در بخش فرهنگی نیز از آسیب های اخلاقی و روانی و ناهنجاری های اجتماعی کاست.

محمدی افزود: نبود توازن و تقارن و همگرایی در برنامه ها و سیاست های اقتصادی بر مبنای سیاست های اقتصاد مقاومتی و نیز پدیده قاچاق کالا و شعاری برخورد کردن با مفاسد اقتصادی، سبب شده تا در بازار تولید و اشتغال، برخلاف انتظار، همچنان رکود و بیکاری حاکم باشد.

وی گفت: از دیگر بحرانی‌هایی که اقتصاد کشور را تهدید می کند، واردات بیش از حد و قاچاق است که ضربه سنگینی را بر پیکره تولید وارد کرده، این امر زمینه را برای کاهش اشتغال‌زایی و روی آوردن به شغل های کاذب فراهم کرده است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: طبق آمار سالیانه حدودا میلیاردها دلار کالای قاچاق وارد کشور می شود؛ امید است دولت بتواند راهکار مناسبى برای مبارزه با این پدیده شوم اجرایی کند، زیرا یکی از راه های اصلی حمایت از تولید در کشور جلوگیری از ورود کالای قاچاق به بازار داخل است.

 
 

محمدی تصریح کرد: متاسفانه دولت برنامه ای منسجم در جهت حمایت از تولید داخل ندارد و بسیاری از تولیدکنندگان با ورشکستگی و تعطیلی کارخانه رو به رو هستند، اما امید است با روی کارآمدن دولت جوان انقلابی در سال ۱۴۰۰ شاهد شکوفایی اقتصاد باشیم.

وی افزود: از طرفی دیگر، بی ثباتی نرخ ارز به شدت به تولیدکننده ضربه وارد می‌کند و برای حمایت از تولید داخل، ایجاد ثبات در بازار و شفافیت اقتصادی امری ضروری به نظر می رسد.

این استاد البرزی گفت: کارآفرینان بسیاری با سختی و فقط به دلیل عشق به کشور سر پا مانده اند، لذا اگر شعار سال که پشتیبانی و موانع زدایی از تولید محقق شود شاهد شکوفایی اقتصاد در کشور خواهیم بود.

محمدی در خاتمه گفت: کشور ایران در برهه های مختلف تاریخ سربلند بیرون آمده است. همانطوری که کرونا کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا و اروپا را فلج کرد اما در ایران در زمان اوج بیماری کرونا رزمایش "کمک مومنانه" اقتدار و همدلی ایرانیان را به دنیا گوشزد نمود، با تکیه بر تولید داخل و حمایت از تولید کننده، اقتصاد کشور نیز رونق می یابد.

همچنین یکی از نمایندگان استان البرز در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تیتریک به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰،گفت: در راستای شعار سال تعیین شده توسط رهبر معظم انقلاب وظیفه داریم با استفاده از ظرفیت مجلس برای رفع موانع قانونی اقدام و از تولید حمایت کنیم.

علی حدادی با اشاره به اینکه باید با مشوق ها و اعطای مجوزها موانع را از سر راه تولیدکنندگان برداریم، افزود: بسترها و ظرفیت های خوبی درکشور داریم اما باید نیاز مردم را تامین کند و از سرمایه گذارها حمایت کرد، باید به واحدهایی که در حال تولید بوده و ظرفیت توسعه را دارند کمک کرد اما متاسفانه موانعی در این مسیر جلوی پیشرفت را گرفته است.

حدادی اولویت مجلس در سال ۱۴۰۰ را رفع موانع قانونی تولید دانست و تصریح کرد: متاسفانه بعضا بروکراسی اداری مانعی بر سر راه تولید شده و آن را ناکارآمد کرده است، دستگاه های اجرایی و سیستم حاکم با سرمایه گذاری که قصد حرکت در راستای تولید دارد به گونه ای برخورد می کنند که وی را پشیمان کرده یا ظرفیت تولید ۱۰۰ درصدی آن را را به ۲۰ درصد می رساند.

وی با اشاره به اینکه پنجره واحد لازمه برون رفت از مشکلات است، گفت: نباید اعطای مجوزها به سرمایه گذاران در حد حرف باشد، بلکه باید به معنای واقعی در کنار کارافرین قرار بگیریم و با حمایت های لازم مجوزهای مورد نیاز آنها صادر شود تا  تولید کننده از کار خسته نشود یا کار را رها نکند.

 
 

حدادی اظهار داشت: باید از سرمایه داران توانمند دعوت کنیم تا در صنایع به ویژه "تبدیلی" که ظرفیت خوبی است وارد عمل شوند چرا که جلوگیری از خام فروشی می تواند ارزآوری خوبی داشته باشد و صادرات غیر نفتی راهکار مهمی در راستای به رخ کشیدن ظرفیت های کشاورزی و دیگر بخش ها است.

وی با اشاره به اینکه مردم از شعارخسته شده اند، و امیدواریم با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و روی کارآمدن دولت انقلابی و ارزشی کنار مردم بایستیم تا آینده خوبی را برای توسعه کشور رقم بزنیم، در بخش دیگری گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۰ مصوب شده است که کلیه کارگاه های تولیدی و مراکزی که در عرصه تولید فعال هستند باید مالیات، گردش مالی و ارزش افزوده خود را در اختیار استانی بگذارند که در آن کار می کنند.

حدادی در خاتمه با تاکید بر اینکه تسهیلات باید توجیه فنی، اقتصادی داشته و با سود کمتری پرداخت شود، تصریح کرد: ارائه خدمات با این شرایط ارزش افزوده خوبی برای کارآفرین ها داشته و آنها را تشویق می کند. همچنین وحدت و انسجام دستگاه های اجرایی می تواند رونق اقتصادی را به دنبال داشته باشد و اگر اراده ملی برای ورود نقدینگی به عرصه تولید در کشور وجود داشته باشد بزرگترین مانع از سر راه کشور برداشته خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719011
ارسال نظر
نظرات