شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 11:57 منتشر شده در مورخ: 1400/01/03 شناسه خبر: 1719043

بازار گرم بی‌تدبیری در کنترل بازار/ نمره ضعیف مردم بر عملکرد دولت

بازار گرم بی‌تدبیری در کنترل بازار/ نمره ضعیف مردم بر عملکرد دولت
نوسان قیمت کالاهای اساسی و کم و زیاد شدن عرضه اقلام معیشتی در طول سال باعث فشار زیادی به اقشار مختلف به خصوص قشر دارای درآمد متوسط و متوسط به پایین جامعه شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک، بررسی‌ها نشان می‌دهد که وضعیت بازار کالاهای اساسی مردم در نوروز چندان مناسب نبود و بسیاری از مردم از مدیریت دولت تدبیر و امید بر بازار گله‌مند بودند.

نوسانات شدید قیمت‌ها به خصوص گرانی‌ها روزهای آخر سال، کمبود اقلام اساسی مورد نیاز مردم از جمله مرغ و تشکیل صف های تامین مایحتاج حتی در بازار شب عید باعث شد تا باز هم مردم مانند چندین سال گذشته نتوانند نمره خوبی به عملکرد دولت روحانی در مدیریت بازار بدهند.

گرانی و افزایش قیمت همسو با بالا رفتن تب تقاضا در برهه هایی خاص از سال همچون شب عید مردم را غافلگیر می کند اما متاسفانه جای تعجب دارد که دولت نمی تواند از تجربه سال های گذشته در خصوص این گرانی ها استفاده کرده و راهکاری را برای بهبود اوضاع در نظر بگیرد زیرا گرانی ها مفهوم غیرملموسی نبوده و هرساله تکرار می شود.

 

گرانی شدید میوه و محصولات پروتئینی در روزهای پایانی سال

گرانی‌های سرسام آور و قابل توجه میوه و محصولات پروتئینی در روزهای پایانی سال، مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده بود و مردمی که بر اثر فشار تورم، بسیاری از کالاهای مصرفی را از سفره خانوار کنار گذاشته اند، برای تأمین اقلام اساسی مثل برنج و مرغ و روغن با دشواری مواجه‌اند.

در بسیاری از استان ها روغن نباتی از قفسه فروشگاه ها رخت بر بست و یا اینکه مردم مجبور بودند روغن را همراه با اقلام دیگری تهیه کنند. در این اوضاع نابسامان، چشم امید مردم به مسئولان است تا گوشه‌ای از تدبیر خود را برای حل این مشکلات که راه‌حل‌های مشخصی دارد بکار گیرند؛ اما گویا مسئولان در فضایی دیگر سیر می‌کنند و به جای پذیرش سوءمدیریت و اصلاح امور، برای توجیه این وضعیت زمین و زمان را به هم می‌بافند.

در این شرایط با اینکه قیمت آجیل نسبت به سال گذشته افزایش چندان چشمگیری پیدا نکرد، اما کاهش قدرت خرید مردم و رکود شدید اقتصادی شرایطی را فراهم کرد که بسیاری از مردم تصمیم به حذف آجیل از سفره‌های نوروزی خود بگیرند.

همه این موارد آن هم در حالی که زمینه تأمین بسیاری از این کالاها در کشور وجود دارد نشان دهنده چه چیزی جز سوءمدیریت و افزایش شکاف بی‌اعتمادی بین مردم و مسئولان نخواهد بود.

 

ضعف مدیریت، سلامتی مردم را نشانه رفته است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گرانی را عاملی بر تهدید سلامتی جامعه دانست وگفت: یکی از فاکتورهای مهم سلامتی مردم و پیشگیری از بیماری‌های جسمی و روحی بحث تغذیه مناسب است، مشکلاتی نظیر بیماری تیروئید، فشار خون، کم خونی و… همگی از تغذیه نشات گرفته است، تغذیه یعنی سفره مردم، سفره ای مناسب سلامتی است که تمام گروه‌های غذایی از کربوهیدرات‌ها، چربی ها ، ویتامین ها و املاح مفید در آن گنجانده شود، زمانی که تغذیه مناسب نباشد بیماری در پی آن به وجود خواهد آمد بر همین اساس سفره مردم یکی از نیازهای پایه‌ای جامعه  است که تورم هم با این سفره در ارتباط مستقیم است، زمانی که تورم بالا رود سفره مردم ضعیف و نحیف می‌شود.

سید محمد پاکمهر تاکید کرد: تورم ارتباط مستقیمی با سلامتی مردم جامعه دارد، هر میزان تورم بالا رود آسیب بیشتری به قشر کم درآمد جامعه وارد می شود، در حال حاضر شاهد حذف بسیاری از ویتامین ها و پروتئین‌ها از سفره مردم هستیم از گوشت گرفته تا سبزیجات، با این اوصاف این حذف املاح اساسی برای بدن هر شخصی تهدیدی برای سلامتی او محسوب می‌شود و گرانی امروز در بازار میوه و سبزیجات بی شک به قیمت جان افراد تمام می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: تورم و گرانی که امروزه شاهد آن هستیم نه تنها در سفره مردم بلکه در حوزه سلامت جامعه هم تاثیر گذاشته است، گرانی دارو منجر شده که مردم به پزشک مراجعه نمی‌کنند و برای درمان بیماری‌ها به خود درمانی پناه برده‌اند، باید بپذیریم اگر دارو  و درمانگران شود مردم علی الخصوص افرادی که تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ای خاصی نیستند مشکلات جدی پیدا می کنند.

پاکمهر با تاکید بر ضعف مدیریت بازار گفت: انتظار داریم دولت با مدیریت جهادی، معیشت مردم را سروسامان بدهد.

 

گلایه مردم ازنظارت بر بازار

عبدالمجید شیخی، دکترای علوم اقتصادی در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با کمبود مرغ در ایام نوروز در بازار اظهار داشت: طی دو سال گذشته در جلسه ای مرغداران از وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی که چرا اجازه افزایش تولید داده نمی شود، گلایه مند بودند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید مرغداری های کشور دو برابر ظرفیت مصرف عادی است، ادامه داد: این در حالی است که بنا به گزارش مجلس و دیوان محسابات سال 99 حدود 9 میلیارد دلار ارز چهار هزار و 200 تومان به خزانه برای واردات نهاده های دامی تخصیص داده شد، اما تاثیری که باید در مقابل روی قیمت عرضه شده به بازار دیده می شد، مشاهده نشد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه شرایط بازار نشان از این دارد که مابه تفاوت ارز 25 هزار تومانی و چهار هزار و 200 تومانی را دلالان به جیب کشیدند، گفت: بنابراین وضعیت فعلی نشانه بی تدبیری، ناهماهنگی، بی برنامه بودن است و اینکه هیچ مدیریت واحد و یکپارچه ای در سطح این دولت دیده نشد.

شیخی گفت: دولت برنامه ای برای اداره اقتصاد کشور نداشت و وعده های 100 روزه ای که به مردم داد، در واقع به آمریکا و اروپا گره زده بود.

این دکترای مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: برنامه اقتصادی کشور در این دولت به شرط برجام بود و دولت می خواست برای مدیریت اقتصاد کشور به واردکنندگان دلال و داخلی و صادرکنندگان آمریکایی و اروپایی میدان دهد.

 

برجام؛ سومین عهدنامه ترکمن چای در ایران بود

مدرس دانشگاه با بیان اینکه امضای برجام در واقع نمونه دیگری از عهده نامه ترکمن چای بوده است، گفت: در واقع عهد نامه اول و دوم ترکمنچای در زمان فتحعلی شاه قاجار بسته شد و سومین عهدنامه را دولت فعلی بست که قصد ادامه نسخه های آن را نیز داشت.

شیخی سند 2030، قراردادهای نفتی، AFTF و مدیریت غلط در ارتباط با کشورهای دوست ایران را بخشی از تعهدنامه های خیانت بار دولت نسبت به کشور خواند.

این کارشناس مسائل اقتصادی، یکی از شاخصه های مهم یک دولت موفق درواقع برنامه تنظیم بازار عنوان کرد و گفت: دولت به عنوان نماینده اصلی بخش عمومی در اقتصاد موظف است تنظیم بازار را انجام دهد اما متاسفانه با شرایطی که در ماه های اخیر و با رکود تورمی عظیمی که دولت طی 8 سال بر ملت ایران تحمیل کرده است، قدرت خرید مردم را به یک ششم رساند، از ثمرات شیفتگان قدرت، ثروت و شهرت بودند، که این پست مقدس دولت نظام جمهوری اسلامی ایران را اشغال کردند.

 

 قوه قضاییه پرونده افراد خیانتکار را باز نگه دارد

وی خاطرنشان کرد: قوه قضاییه باید پرونده این گونه افراد را باز نگه دارد و اجازه ندهد که این افراد از کشور خارج شوند و تحت تعقیب قانونی باشند زیرا براساس صحبت های آیت الله رئیسی علاوه بر سوفعل مسئولان باید به ترک فعل آنها نیز توجه شود، ترک فعل گاهی از انجام یک فعل هم خطرناک تر است.

شیخی افزود: افت قدرت خرید مردم برابر با دزدی از جیب مردم است، دولت از جیب مردم خرج کرده است و باید پاسخ داده شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی لازمه یک برنامه تنظیم بازار را درک از بازار عنوان کرد و گفت: در تولید محصولات کشاورزی با پدیده ای به نام فصلی بودن تولید مواجه هستیم که برای مقابله با این پدیده باید با ابزار ذخیره سازی، قیمت های تضمینی، خرید تضمینی، تامین نهاده های کشاورزی، حمایت از نهاده های تولید، واردات نهاده های کشاورزی در قالب برنامه جدول زمانی معین از کشاورز حمایت شود.

وی همچنین گفت: علاوه بر این برخی از سبک های غلطی که در زندگی مردم رخ داده است، باعث شده تا در برخی مناسبت ها تقاضا بالا رود و کمبود رخ دهد که دولت باید عرضه و هم تقاضا را کنترل کند و با برنامه جامع تنظیم بازار پدیده فصلی بودن را در قالب یک برنامه یکسان تدوین کند.

اختلاف فاز عرضه و تقاضا به جیب دلالان می رودشیخی خاطرنشان کرد: اختلاف فاز بین عرضه و تقاضا یا به ضرر تولید کننده، مصرف کننده، دولت و یا به زیان تمامی آنها خواهد بود و تنها نامنظم بودن عرضه و تقاضا دلالان سود می برند.

وی یادآور شد: دولت باید در بخش کابی لاهای اساسی و تمام کالاهای که نیمه ضروری هستند، برنامه جامع تنظیم بازار داشته باشند در حالی که دولت هیچ برنامه ای ندارد و جلسه تنظیم بازار به شب عید می رسد.

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: در ایران به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به تدبیر امامین انقلاب، سرمایه اجتماعی عظیمی با انقلاب ایجاد شد که شامل ابعاد مختلفی از جمله اعتماد اجتماعی، مشارکت اجتماعی، دلسوزی جمعی اجتماعی، تقوای اجتماعی، رعایت حقوق دیگران، کمک به محرومان است.

شیخی بیان داشت: ایران جامعه مسلمانی است که با آموزه های معصومین در واقع صبر، قناعت، دلسوزی، انفاق، رسیدگی به محرومان، محرومیت زدایی، مشارکت در قعالیت های عمومی در راس ویژگی های آنهاست و همین ویژگی ها یکی از دلایلی بوده که باتوجه به برخی کمبودات در شب عید بحرانی رخ ندهد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1719043
ارسال نظر
نظرات