شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 22:53 منتشر شده در مورخ: 1400/01/03 شناسه خبر: 1719101
عضو انجمن اقتصاددان ایران مطرح کرد؛

رفع موانع تولید در گرو بازنگری جدی قوانین و کارکردهای نهادی

رفع موانع تولید در گرو بازنگری جدی قوانین و کارکردهای نهادی
علوی راد گفت: رفع حتی نسبی موانع تولید در کشور مستلزم بازنگری جدی قوانین و کارکردهای نهادی در سه گلوگاه مختلف است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عباس علوی راد عضو انجمن اقتصاددان ایران در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به شعار سال 1400 و لزوم رفع موانع تولید اظهار کرد: وقتی در سال ۱۳۹۰ ماده ۷۵ قانون برنامه پنجساله توسعه مبنی بر تشکیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در ماده ۱۱ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار به یک قانون دائمی تبدیل شد، متولیان امور فکر کردند تمام موانع پیش روی تولید بر داشته خواهد شد.

علوی راد افزود: طبق قانون مذکور، مهم‌ترین هدف تشکیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، تأسیس نهادی قانونی به‌ عنوان حلقه واسطِ میان دولت و فعالان اقتصادی و ایفای نقش شورای گفتگو به‌ عنوان صحنه‌ای برای انتقال خواسته‌ها و مطالبات فعالان اقتصادی به تصمیم سازان دولتی تعریف شده است.

این استاد اقتصاد تصریح کرد: سال ها پس از تشکیل این نهاد قانونی برای رفع موانع فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی، طبق ارزیابی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۸، مشخص گردید از میان احکام ۱۴ گانه مربوط به وظایف شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ۴ حکم اجرا شده، ۵ حکم به طور ناقص اجرا شده و ۵ حکم هم هنوز اجرا نشده است.

وی با بیان اینکه اکنون در ابتدای سال ۱۴۰۰، رهبر معظم انقلاب اسلامی هم به واسطه گزارش های دقیقی که در اختیارشان قرار گرفته یکی از مشکلات جهش تولید را موانع پیرامون آن می دانند و مانع زدایی از تولید را در شعار امسال قرار داده اند خاطرنشان کرد:  این طور به نظر می رسد که شکل گیری نهادهای قانونی همچون شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با ترکیب دولتمردان، اتاق های بازرگانی سراسر کشور و فعالان اقتصادی بخش خصوصی هم نتوانسته است موانع تولید را از سر راه بردارد.

علوی راد اذعان کرد: این موضوع نشان می دهد موانع پیش روی تولید بسیار گسترده تر و پیچیده تر از آن است که بتوان با تشکیل شورا یا کارگروه های واسطه ای آنها را حذف نمود بنابراین در گام اول بهتر است از شکل گیری شتاب زده انواع کارگروه های رفع موانع تولید در دستگاه های اجرایی کشور در سطوح خرد و کلان حقیقتاً پرهیز شود.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران عنوان کرد: در این راستا ابتدا لازم است از کارکرد های نهادهای قانونی بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید که پیش تر در کشور تشکیل شده در ابعاد کارکردهای نهادی و قانونی آسیب شناسی جدی و دقیق به عمل آورد.

وی تاکید کرد: به باور بنده رفع حتی نسبی موانع تولید در کشور مستلزم بازنگری جدی قوانین و کارکردهای نهادی در سه گلوگاه مختلف است. جنس و ماهیت موانع تولید در این سه گلوگاه بعضاً متفاوت است.

علوی راد ابراز کرد: گلوگاه اول شروع کسب و کارهای جدید (سرمایه گذاری های ایجادی)، دوم‌ کسب و کارهای که قابلیت توسعه دارند و توسعه نیافته اند (سرمایه گذاری های توسعه ای) و سوم کسب و کارهای که زیر ظرفیت تولیدی خود در حال فعالیت و یا متوقف شده اند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719101
ارسال نظر
نظرات