شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:24 منتشر شده در مورخ: 1400/01/04 شناسه خبر: 1719216
نفس‌هایی که از گرانی به شماره افتاد؛

رنج شهروندان سراوانی از قیمت‌های افسار گسیخته/ توان خرید مردم کاهش یافته است

رنج شهروندان سراوانی از قیمت‌های افسار گسیخته/ توان خرید مردم کاهش یافته است
وضعیت معشیت مردم سخت در تنگنا قرار گرفته است، به گونه ای که برخی از مردم سیستان و بلوچستان به ویژه شهروندان سراوانی در تهیه مایحتاج روزانه خود با مشکل مواجه شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ این روزها اگر قدم در بازار بگذاریم شاهد افزایش قیمت اجناس به ویژه کالاهای اساسی هستیم، به طوری که قیمت ها با نرخ روز گذشته تفاوت دارد و این افزایش غیر منطقی و غیر اصولی کالاها کمر مردم را خم کرده است.

گرانی های افسار گسیخته کالا و اجناس در سیستان و بلوچستان به ویژه سراوان مردم این خطه از کشور را در تنگنا قرار داده تا جاییکه مجبور هستند اجناس مورد نیاز خود را با قیمت بالاتر خریداری کنند.
 
قیمت برخی از کالاها مانند گوشت سفید روند صعودی به خود گرفته و گویای این است که کنترل بازار از توان مسئولان خارج شده، زیرا این چنین به نظر می رسد که جریمه ها و یا پلمپ دیگر کارساز نیست.
 
ناکامی دولت در مهار گرانی ها

دولت با توزیع کالاهای اساسی مانند برنج، روغن، مرغ و شکر در تلاش است تا بتواند اوضاع را کنترل کند اما ازدحام مردم به سمت فروشگاه ها و مراکز عرضه کالاهای اساسی موجب شد تا در بحران کرونا در این زمینه نیز ناکام بماند.

 اما در روزهای اخیر با توجه به مشکلات به وجود آمده مرغ نه تنها در سراوان کمیاب بلکه همان اندک مقدار موجود با قیمت گزاف به فروش می رسد که شهروندان به محض شنیدن قیمت با چشمانی حسرت بار فروشگاه را ترک می کنند.
 
بنا بر اظهارات شماری از شهروندان سراوانی قیمت مرغ زنده در سراوان به هر کیلوگرم 40 هزار تومان رسیده است در صورتیکه مسئولان از فروش گوشت سفید هر کیلرگرم 25 هزار تومان خبر داده بودند.

فروشندگان مرغ زنده در سراوان می گویند هر کیلوگرم مرغ 35 و یا 38 هزار تومان به فروش می رسد مرغ شهرستان است و با قیمت بالاتر خریداری کرده و با توجه به هزینه حمل، فروش کمتر از این نرخ صرفه اقتصادی ندارد.
 
دردناک بودن سکوت مسئولان برای مردم

پورمند یکی از شهروندان سراوانی در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه توان خرید مردم به شدت کاهش یافته است، بیان کرد: این روزها اگر سر به بازار بزنیم مشاهده می کنیم که تا چه میزان قدرت خرید مردم کاهش داشته و باید از مسئولان این سوال را پرسید که مردم چقدر باید درآمد داشته باشند تا زنده بمانند؟
 
وی افزود: گرانی های اخیر در سراوان و افزایش لحظه ای قیمت کالاها نشان از عدم نظارت مستمر مسئولان را دارد.
 
این شهروند سراوان با بیان اینکه دغدغه مسکن، نبود اشتغال برای جوانان و کاهش شدید سطح درآمد کمر اقشار آسیب پذیر را شکسته است، اضافه کرد: در این رابطه مسئولان شهرستان سکوت اختیار کرده اند و این موضوع برای مردم دردناک است.
 
پورمند گفت:  ما غم نان داریم و هشتمان گرو نهمان است، از اینکه می بینیم روز به روز و گاه ساعت به ساعت قیمت کالا و اجناس سلیقه ای افزایش می یابد نگران هستیم که شرمنده خانواده خود نباشیم و انتظار می رود به جای سکوت چاره اساسی اندیشیده شود.

از سوی دیگر شماری از شهروندان سراوانی با ارسال پیامک به ادمین کانال اطلاع رسانی این پایگاه خبری، از کمبود مرغ و قیمت بالای آن ابراز گلایه کردند و خواستار رسیدگی مسئولان نسبت به این موضوع شدند.

گزارش لحظه ای اصناف به فرمانداری سراوان

سعید تجلیلی سرپرست فرمانداری سراوان در این راستا به خبرنگار ما گفت: انتهای سال 99 جلسه ستاد تنظیم بازار تشکیل شد و تمام دستگاه ها ملزم به بازرسی از واحدهای صنفی شدند که گزارش لحظه ای اصناف به فرمانداری ارسال می شود.
 
وی با بیان اینکه خود شخصا از بازار، مرغ تهیه کرده و در این مورد مشکلی وجود ندارد، افزود: با توجه به نگرانی مردم از کمبود مرغ، کشتار روز در حال تزریق روزانه به بازار است و مرغ حمایتی هم وارد بازار شده است.
 
سرپرست فرمانداری سراوان با اشاره به تعداد بالای واحد مرغداری در شهرستان،اضافه کرد: طبق توافق صورت گرفته با جهاد کشاورزی استان از 100 درصد مرغ ارسال شده به کشتارگاه استان 50 درصد آن به صورت کشتار روز به سراوان بازگشت داده می شود اما طبق بررسی های انجام شده در این خصوص با توجه به کمبود مرغ در زاهدان این موضوع به طور کامل محقق نشد که تلاشیم این مشکل مرتفع شود.
 
مشکلی در تامین ارزاق اساسی شهروندان وجود ندارد

تجلیلی گفت: با توجه به مشکلات عمده ای که در کشور ایجاد شده، تعداد زیادی از واحد های تولیدی مرغ استان جریمه میلیاردی شدند، اما در حوزه سراوان در خصوص ارزاق اساسی و میوه شب عید مشکل چندانی وجود ندارد.
 
وی در باره اعتراض شهروندان نسبت به گرانی های اخیر در شهرستان، خاطرنشان کرد: قیمت گذاری در کشور انجام می شود که سراوان هم مصرف کننده است اما بازرسان اداره صمت و فرمانداری در حال پیگیری هستند و شهروندان نیز در صورت مشاهده هر گونه تخلف موضوع را گزارش دهند.
 
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سراوان در تولید گوشت سفید خودکفاست، بیان کرد: در یک مقطع مشکل به وجود آمد، افزایش قیمت جوجه و عدم تأمین به موقع نهاده موجب شد در این حوزه خلاء ایجاد شود که با پیگیری های انجام شده از سوی جهاد کشاورزی و اداره صمت نظارت مستمر در حال انجام است تا این معضل نیز رفع شود.
 
انتهای پیام/
 

 

https://www.dana.ir/1719216
ارسال نظر
نظرات