شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 09:04 منتشر شده در مورخ: 1400/01/05 شناسه خبر: 1719319
طرحی که بلای جان روستاییان شد؛

"هادی"؛ رونق بخش روستاها یا عامل مهاجرت روستاییان؟/ اجرای ناقص طرح "هادی" تب ویلاسازی را تشدید کرد

"هادی"؛ رونق بخش روستاها یا عامل مهاجرت روستاییان؟/ اجرای ناقص طرح "هادی" تب ویلاسازی را تشدید کرد
یکی از ایرادات اساسی که طرح هادی روستایی دارد، اجازه ساخت و سازهای بی‌رویه به کسانی است که ساکن و بومی روستاها نیستند؛ این در حالی است که مدیرکل بازرسی گیلان یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش ویلاسازی را اجرای ناقص طرح هادی در روستاها عنوان می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ۸دی، طرح هادی روستایی از پروژه هایی است که قرار بود در راستای فراهم‌سازی زمینه‌ی توسعه و عمران نقاط روستایی، تامین عادلانه‌ی امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولید و رفاهی، ایجاد تسهیلات لازم برای بهبود مسکن روستاییان و خدمات محیط زیستی و عمومی تهیه و اجرا شود.

گیلان با برخورداری از ۲هزار روستای دارای طرح هادی از استانهای شاخص کشور در اجرای این طرح است.

اما در سال های اخیر طرح هادی روستایی بعد از تغییر کابری های گسترده و ساخت و سازهای غیر قانونی در اراضی شالیزاری و روستایی گیلان با انتقادات شدیدی از سوی مردم مواجه شده و مسئولان نیز بر بازنگری و اصلاحات اساسی این طرح تأکید دارند.

طرح هادی با وجود مزایایی که شاید از جهت عمران و آبادانی روستاها دارد اما ایرادات اساسی دارد که یکی از این اشکالات اجازه ساخت و سازهای بی‌رویه به کسانی است، که ساکن و بومی روستاها نیستند.

این در حالی است که مدیرکل بازرسی گیلان، یکی از مهم‌ترین دلایل تبدیل ویلاسازی به یک معضل را اجرای ناقص طرح هادی در روستاها عنوان کرد.

 
 

وی می گوید: یکی از مشکلاتی را که مکررا به بازرسی کل استان گیلان منعکس می‌شود و مورد سؤال و پرسش مردم هم هست را وضعیت ساخت و سازهای بی‌رویه در اراضی کشاورزی و اراضی روستایی دانست و گفت: در ابتدای تدوین و تهیه طرح هادی دقت‌ها و حساسیت‌های لازم مراعات نشده است.

مسرور، ویلاسازی در اراضی کشاورزی و روستایی گیلان را معضلی که استان از چند سال گذشته با آن دست به گریبان است دانست و گفت: در واقع مردم توقع به جایی دارند که روستاها را از حالت سنتی و فرهنگ بکرش خالی و تهی نبینند بنابراین ما ضرورت اصلاح طرح هادی مکررا پیگیری کرده و اقداماتی در این خصوص هم انجام داده‌ایم.

درهمین رابطه "حجت السلام حمزه خلیلی"، رئیس کل دادگستری و رییس شورای قضایی گیلان نیز اجرای ناصحیح طرح هادی را برای گیلان مضر اعلام کرد و خواستار بازنگری و اصلاحات اساسی در آن شد.

وی با بیان اینکه طرح هادی دارای برخی محسنات است گفت: اجرای ناصحیح طرح هادی در گیلان موجب دست اندازی به منابع طبیعی و اراضی ملی شده است اما دستگاه قضایی با وجود برخی مقاومت ها در بازنگری و اصلاح طرح هادی روستاها مصمم است.

طرح هادی روستایی در گیلان موانع و مشکلات بسیار زیادی ایجاد کرده است

"محمدرضا احمدی سنگری" نماینده مردم رشت و خمام در مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار ۸دی در رابطه با مشکلاتی که روستاییان با آن مواجه اند و انتقاداتی که در رابطه با طرح هادی روستایی وجود دارد، گفت: ما نمایندگان خدمتگزاران مردم هستیم هر کجا مشکلی باشد وظیفه ماست که آن را برطرف کنیم در همین رابطه طرح هادی روستایی نیز یکی از دغدغه های ما است.

 
 
 

وی با بیان اینکه در این رابطه به کرات با مجمع نمایندگان و مسئولین ذیربط در استان و تهران جلسات بسیار زیادی برگزار کردیم، گفت: من معتقدم طرح هادی روستایی در استان گیلان موانع و مشکلات بسیار زیادی ایجاد کرده است.

وی افزود: در این پروژه ها قرار بود جلوی مهاجرت مردم روستا به شهر گرفته شود اما در طرح هادی عملا بالعکس شد.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس با بیان اینکه این موانعی که در روستاها در پی اجرای طرح هادی ایجاد شده به این شدت در شهرها وجود ندارد، بیان کرد: در طرح هادی به خصوص در مواردی که فرد روستایی می خواهد ۲۰۰ تا ۳۰۰متر زمینش را برای ساخت مسکن به فرزندش بدهد با موانع زیادی مواجه است.

احمدی افزود: من شاهد تلاش مجمع نمایندگان گیلان برای حل این مشکل هستم، مخصوصا برای بازیابی طرح هادی بارها اعلام کردیم که اگر می خواهید این طرح را انجام دهید با کارشناسان با دهیاران و مسئولان شوراهای روستایی همفکری کنند نه اینکه در اداره پشت میزشان بنشینند و بر اساس نقشه هوایی تصمیم گیری کنند.

وی خاطر نشان کرد: از مردم هم می خواهم مشکلات شان را حتما به ما اطلاع دهند، وظیفه ماست که پیگیر مشکلات شان باشیم.

طرح هادی به جای اینکه هدایت گر باشد باعث فرار روستاییان شده!

 
 

"سید علی آقازاده" دیگر نماینده مردم رشت و خمام نیز در این رابطه در نشست خبری، اظهار کرد: ساخت و سازهای غیرمجاز و حاشیه نشینی، مشکلاتی است که گریبانگیر شهرهای گیلان شده است، از طرفی دیگر، طرح هادی روستایی به جای اینکه هدایت گر باشد باعث فرار روستاییان از محیط روستا شده است.

وی تصریح کرد: بخشی از طرح هادی باعث فرار جمعیت از روستاها به شهرها شده است و از سوی دیگر برای اینکه زمین های کشاورزی معتبر و قابل رقابت با سایر اراضی باشند می بایست ابتدا مسئله سند مالکیت زمین های کشاورزی را حل کرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719319
ارسال نظر
نظرات