شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 12:52 منتشر شده در مورخ: 1400/01/05 شناسه خبر: 1719394
گزارش تصویری؛

محوطه تاریخی "ریوی" از مهمترین شهرهای هخامنشیان در شمال شرق ایران

محوطه تاریخی "ریوی" از مهمترین شهرهای هخامنشیان در شمال شرق ایران
محوطه تاریخی ریوی در ۳ کیلومتری غرب شهر آشخانه و ۱۰۰۰ کیلومتری غرب روستای نجف واقع شده است که در سال ۱۳۴۶ در فهرست آثار ملی کشور به شماره ۷۲۰ ثبت شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرنگار عصراترک، محوطه تاریخی ریوی  در سه کیلومتری غرب شهر آشخانه و ۱۰۰۰ کیلومتری غرب روستای نجف واقع شده است که در سال ۱۳۴۶ در فهرست آثار ملی کشور به شماره   ۷۲۰ ثبت شده است.

اهمیت محوطه ریوی در این است که با وسعتی حدود ۱۱۰ هکتار،  به نظر می رسد یکی از مهمترین شهرهای دوره هخامنشیان در شمال شرق کشور بوده است.از دیگر موارد مهم باستان شناسی وجود شواهد و مدارکی از قلمرو پادشاهی ماد در محوطه ریوی است.  

در پژوهش های باستان شناسی که از سال ۱۳۹۱ در محوطه تاریخی ریوی واقع در دشت سملقان آغاز شده است، باستان شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی تا ساسانی دست یافتند و با توجه به اهمیت این کشف تاکنون شش سال پژوهش های باستان شناسی در این محوطه ادامه یافته است.

کاوش‌های سال ۹۶ در محوطه تاریخی ریوی منجر به کشف بقایای یک تالار ستون دار در بخش جنوبی محوطه و بقایای یک ساختمان بزرگ خشتی مربوط به دوران هخامنشی تا ساسانی در مرکز محوطه و یک گورستان مربوط به عصر مفرغ (چهار هزار سال قبل) در بخش شمالی شد.

محوطه تاریخی ریوی از نوروز ۹۸ آماده پذیرایی گردشگران می باشد در ادامه شما را به دیدن عکس های این محوطه که توسط نگهبان این مجموعه آقای شهرام صابری گرفته شده دعوت می کنیم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719394
ارسال نظر
نظرات