شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:22 منتشر شده در مورخ: 1400/01/06 شناسه خبر: 1719514
وقتی گرانی نشاط زندگی‌ها را به گروگان گرفته است؛

نارضایتی مردم از نوسان‌ متعدد و بی‌حساب قیمت‌ اجناس/ آوار گرانی بر سر مردم کردستان

نارضایتی مردم از نوسان‌ متعدد و بی‌حساب قیمت‌ اجناس/ آوار گرانی بر سر مردم کردستان
گران شدن اجناس و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم زندگی را بر آنها سخت تر کرده است. این روزها مردم با گرانی دست به گریبانند و گلایه‌هایی دارند که یا شنیده نمی‌شود و یا گوش شنوایی برای شنیدن آن وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، افزایش قیمت کالاهای اساسی بر زندگی اقشار ضعیف جامعه تأثیر زیادی گذاشته و باعث سقوط این قشر به زیر خط فقر شده است، گرانی‌ها سبب کوچکتر شدن سفره‌های برخی از مردم شده و با وجود شرایط سخت اقتصادی صدای آنها را در آورده است.

گران شدن اجناس و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم زندگی را بر آنها سخت تر کرده است، امروز براستی مردم با گرانی شدید دست به گریبانند و گلایه هایی که گاهاً شنیده نمی‌شود و یا گوش شنوایی برای شنیدن آن وجود ندارد.

با توجه به اینکه برخی خانوارها برای تامین مایحتاج زندگی خود با مشکل روبه‌ رو‌ شده‌اند و سعی می‌کنند برخی اقلام را از سبد کالای خود حذف کنند این نگرانی‌ و استرس در میان مردم به چشم می‌خورد که نتوانند برخی کالاها را تامین کرده و زیر بار تورم و گرانی قد خم کنند.

هرچند افزایش قیمت مایحتاج مردم موجب پایین آمدن قدرت خرید آنها به ویژه قشر ضعیف در جامعه شده است اما کارگران و قشر کم درآمد جامعه اولین قربانیان افزایش قیمت اجناس هستند خانوارهایی که بخاطر گرانی اجناس توان خرید مایحتاج زندگی خود را ندارند و بنیه مالی مردم به قدری ضعیف شده که حتی خرید کالای دست دوم برای بعضی خانوارها شاید مقدور نباشد.

امروز خود مردم ناظران واقعی بازار هستند که شکایت و انتقاد آنها مبتنی بر واقعیت و شاهد عینی بازار است و خودشان موضوع گرانی و چند برابر شدن قیمت ها را به عینه لمس می کنند.

 در استان کردستان با توجه به اینکه نظارت بر کالا و اجناس به صورت مداوم ادامه دارد و بازرسی ها بر کنترل قیمت اجناس در استان  صورت گرفته است اما نظارت  بازهم کم است و کسبه و بازاریان گویا خودشان را از این مردم جدا می دانند و قیمتهای سلیقه ای و دلخواه خود با توجیه مشتری که اجناس را گران خریده اند بر مردم تحمیل می کنند.

 براستی که مردم کردستان از گرانی اجناس و قیمتهای متفاوت مغازه داران گلایه و شکایت دارند، متاسفانه قیمت اجناس در اکثر مغازه ها با مغازه بغل دستی بسیار متفاوت است بنابراین نیاز است حوزه نظارت و بازرسی به صورت نامحسوس اقدام به کنترل قیمت اجناس نماید زیرا رفتار و حرکات بعضی فروشندگان و مغازه داران می طلبد که کنترل به صورت نامحسوس صورت گیرد.

 چرا نظارت بر بازار وجود ندارد

 محمد محمودی یکی از ساکنان دهستان بلدستی با اشاره به گرانی اجناس در بازار ضمن در خواست از فرماندار شهرستان دهگلان گفت: آیا شما تاکنون از بازار نظارت داشته اید که چرا ۵ کیلو گرم قند از ۳۵ هزار تومان به ۸۰ هزار تومان افزایش یافته است.

 وی افزود: به نمایندگی مردم دهستان خواستار شفافیت این موضوع هستم که چرا یک حلب ۵ کیلوگرمی روغن خوراکی که ۶۵ هزار تومان است باید در دهگلان با قیمت ۹۰ هزار تومان دست خریدار برسد چرا مسئولین ذیربط در راستای نظارت بر بازار و کنترل قیمت اجناس هیچگونه نظارتی ندارند.

نادری از شهروندان دهگلانی که جلو مغازه ای برای خرید مایحتاج نظاره گر است در جواب خبرنگا ما از گرانی بیش از حد و قیمت متفاوت اجناس با نگرانی می گوید واقعا از گرانی شکایت دارم زیرا مثل آواری ویران بر سر مردم خراب شده است و دیگر زندگی نشاطی ندارد.

 شهروند دیگر که برای خرید مایحتاج خود در حال بررسی قیمتها بود، گفت: گران شدن اجناس دغدغه مردم شده است و حالا در موقعیتی قرار داریم که در بیشتر خانوارها باید تمام اعضای خانواده کار کنند تا بتوانند با مشقت و سختی مایحتاج زندگی را تامین کنند که این مایه نگرانی در کل جامعه شده است.

چه کسی جوابگوی مشکلات اقتصادی قشر کارگران است

 امیری از کارگران ساکن شهر دهگلان ضمن نگرانی شدید از وضعیت معیشتی این قشر گفت: ما کارگران شاید در ماه ۱۰ الی ۱۵ روز کار داشته باشیم حال سوال ما این است با نبود کار و در آمد پایین با این وضعیت گرانی باید چکار کنیم چه کسانی واقعا مسئول و جوابگوی ما هستند زیرا دیگر از گرانی و بیکاری خسته شده ایم.

ترس از بی ثباتی بازار، واکنش روانی است

خریدار دیگری که در حوال مغازها گویا به دنبال تفاوت قیمتها است، گفت: واقعا قیمت بالای اجناس انسان را شوکه می کند و به نظرم ترس از بی ثباتی بازار واکنش روانی است که باعث شده تا قیمت ها همچنان بالا نگه داشته شود و نوعی نگرانی در بین فروشندگان و تولیدکنندگان وجود دارد که مبادا قیمت ها ثبات نداشته باشد.

فروشندگان محتکر شناسایی و با آنان برخورد شود

محمدی یکی از شهروندان دهگلانی اظهار داشت: بسیاری از مغازه داران دهگلانی اجناسی را که وارد شهرستان می کنند حاضر به پخش آن نیستند و در انتظار بالا رفتن قیمت هستند و زمانی که قیمت بالا می رود آن را در بازار عرضه می کنند که از دستگاههای نظارتی انتظار داریم با مغازه هایی که کالاهای اساسی مورد نیاز مردم  را احتکار کرده اند با آنان برخورد قانونی شود.

مسئولان به خوبی این را می دانند که اقشار کم در آمد خصوصا کارگران از بابت گرانی اجناس و کالای اساسی مورد نیاز زندگی تحت فشارهای شدید هستند و منتظر برای بهبود وضعیت معیشتی خودشان می باشند.

افزایش بیکاری در جامعه، عدم نظارت دقیق بر بازار، وجود واسطه گران و دلالان در بازار از مهمترین مشکلات اقتصادی مردم است که مسئولان باید برای رفع آنها تلاش نمایند.

 انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719514
ارسال نظر
نظرات