شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 11:02 منتشر شده در مورخ: 1400/01/06 شناسه خبر: 1719517

نگین سبز تنگستان در میان دو کوه سرخ و بیرمی+ تصاویر

نگین سبز تنگستان در میان دو کوه سرخ و بیرمی+ تصاویر
منطقه‌ گردشگری خائیز در شهرستان تنگستان و جنوب شرق شهر اهرم (مرکز شهرستان تنگستان)، با وسعتی بیش از ۴۲ هزار هکتار، از شمال به جنوب پنج روستای بنیان، گشی، یخ، مخدان و آشیر را دربردارد که شغل اصلی مردم منطقه باغداری و دامداری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ منطقه‌ گردشگری خائیز  در شهرستان تنگستان و جنوب شرق شهر اهرم (مرکز شهرستان تنگستان)، با وسعتی بیش از ۴۲ هزار هکتار، از شمال به جنوب پنج روستای بنیان، گشی، یخ، مخدان و آشیر را دربردارد که شغل اصلی مردم منطقه باغداری و دامداری است.

خائیز در گذشته به عنوان اصلی‌ترین تأمین کننده مرکبات (لیمو ترش) و خرمای استانهای بوشهر، فارس و خوزستان بوده‌ است و قرار گرفتن در بین دو کوه بنام بیرمی و کوه سرخ به این منطقه نمایی زیبا بخشیده‌است.

این منطقه از شمال به رودخانه باهوش و ارتفاعات قلعه دختر، از جنوب به ارتفاعات بیرمی، از شرق به کوه سرخ و از غرب به تپه ماهورها و کوه‌های کم ارتفاع مشرف به اهرم ختم می‌شود. این منطقه کوهستانی محدوده‌ای از رشته کوه‌های زاگرس، ارتفاعات بوشکان است. بالاترین ارتفاع منطقه ۱۹۵۰ متر می‌باشد این ارتفاع بام استان بوشهر است. چشمه‌های معدنی و آب شیرین کوه بیرمی، گیاهان و درختان متنوع و گونه‌های متنوع جانوری از جاذبه‌های طبیعی گردشگری منطقه می‌باشد.

منطقه گردشگری خائیز یکی از مناطق خوش آب و هوا در شهرستان تنگستان استان بوشهر است. این منطقه در جنوب شرق شهر اهرام واقع شده و وسعتی بیش از ۴۲ هزار هکتار دارد. منطقه گردشگری خائیز شامل ده روستا است که از این روستاها تنها پنج روستا به نام بنیان، گشی، یخ، مخدان و اشی سکنه دارند و باقی روستاها خالی از سکنه هستند. اغلب مردم در این منطقه شغلشان باغداری و کشاورزی می‌باشد.

منطقه خائیز از شمال به رودخانه باهوش و ارتفاعات قلعه دختر، از جنوب به ارتفاعات بیرمی، از شرق به کوه سرخ و از غرب به تپه ماهورها و کوه‌های کم ارتفاع مشرف به اهرام ختم می‌شود. این منطقه در بخش کوهستانی استان بوشهر قرار دارد و بالاترین ارتفاع منطقه ۱۹۵۰ متر می‌باشد.

منطقه خائیز در گذشته اصلی‌ترین تامین‌کننده مرکبات و خرمای بوشهر، فارس و خوزستان بوده است. امروزه نیز مرکبات و خرماهای این منطقه بسیار زبان‌زد می‌باشد.

 

نام منطقه گردشگری خائیز

نام منطقه خائیز به گفته مردم بومی لغتی تازی به معنای زیبا است. این نام از گذشته بر روی این منطقه گذارده شده و علت انتخاب نام هم به علت زیبایی منطقه، تنوع رنگ‌ها، طبیعت زیبا و موقعیت جغرافیایی آن می‌باشد. با دیدن زیبایی‌های این منطقه می‌توان دید که انتخاب نام هوشمندانه بوده و با وجود خشکسالی‌های پی‌درپی همچنان این منطقه در میان استان بوشهر طبیعت زیبای خود را حفظ کرده است.

مروری کوتاه بر روستاهای منطقه خائیز

همانطور که گفته شد، منطقه خائیز شامل ده روستا است که از این بین پنج روستا سکنه دارد و در حال حاضر مردم روستاها به باغداری و کشاورزی مشغول هستند. قرار گرفتن منطقه حائیز در میان دو کوه بیرمی و کوه سرخ روستاهای این منطقه را بسیار زیبا کرده است. در ادامه به معرفی اجمالی این روستا می‌پردازیم:

روستای بنیان: روستای بنیان در بخش مرکزی شهرستان تنگستان واقع شده است. این روستا به دلیل نخلستان‌های زیبایش در میان گردشگران مشهور می‌باشد. روستا در میان دره‌ای سبز واقع شده که با نخل‌های برافراشته پوشیده شده است.

روستای گشی: روستای گشی در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر اهرام از توابع شهرستان تنگستان قرار دارد. اطراف روستای گشی با جنگل‌های طبیعی و کوه‌هایی از انتهای رشته کوه زاگرس احاطه شده است. مهم‌ترین محصول روستا در بخش باغداری، خرما، لیمو و نارنگی می‌باشد.

روستای یخ: روستای یخ یکی از روستاهای منطقه گردشگری حائیز است. این روستا در ارتفاعات این منطقه قرار دارد و در نزدیکی آن تنگه بنیون و تنگ یخ واقع شده که از مناطق دیدنی این روستا می‌باشد. مردم در این روستا نیز به باغداری مشغول هستند و اغلب محصولات آنها مرکبات و خرما می‌باشد.

روستای مخدان: روستای مخدان نیز از توابع بخش مرکزی شهرستان تنگستان است. در جنوب روستا تنگ مخدان واقع شده که طول تنگه در حدود ۳ کیلومتر است. کف تنگه رود کوچکی در جریان می‌باشد که سرچشمه آن ارتفاعات اطراف روستا است. تنگ مخدان مملو از نخلستان‌های خرما می‌باشد و همچنین در تنگه آبشارهای کوچک و حوضچه‌هایی از آب قرار دارد که بر زیبایی آن افزوده است.

پوشش گیاهی منطقه گردشگری خائیز

در منطقه گردشگری خائیز به دلیل تفاوت ارتفاعی که وجود دارد، سه نوع پوشش گیاهی دیده می‌شود.

پوشش گیاهی اقلیم کوهستانی: این نوع پوشش گیاهی از ارتفاع ۱۰۰۰ متر به بالا دیده می‌شود و به تدریج بوته‌های برگ ریز و درختچه‌ها نمایان می‌شوند. مهم‌ترین پوشش گیاهی اقلیم کوهستانی در این منطقه آویشن شیرازی است که این گیاه در ارتفاعات بالای ۱۰۰۰ متر دیده می‌شود. علاوه بر آن بنه، افرا و بادام کوهی نیز به ندرت در این منطقه وجود دارد. گل‌هایی مانند گل پامچال نیز برحسب زمان به وفور در منطقه خائیز دیده می‌شود.

پوشش گیاهی در دامنه کوه بیرمی: این منطقه از ارتفاع ۵۰۰ متری شروع و تا ارتفاع ۹۰۰ متری ادامه دارد. در کوه بیرمی هفت تنگه وجود دارد و در میان این تنگه‌ها رودهای فصلی در جریان هستند. وجود آب در این منطقه باعث رشد گونه‌های مختلف گیاهی و ایجاد جنگل‌ها و نیزارهایی شده است. در این قسمت شاهد درختانی متنوع مانند پده، انار، بادام وحشی، مرکبات، نخل، کنار، انجیر و همچنین درختچه‌هایی مانند گز، خرزهره و بوته‌هایی مانند گون و گل گندم هستیم.

پوشش گیاهی در دشت یا مناطق پست: این مناطق از ارتفاع ۱۵۰ متری در شمال غربی منطقه شروع و تا ارتفاع ۵۰۰ متری (دامنه کوه بیرمی) ادامه دارد. گیاهان این قسمت شامل گیاهان علفی یکساله، گیاهان بوته‌ای یکساله و چندساله مانند خارشتر و قیچ است.

انتهای پیام//

https://www.dana.ir/1719517
ارسال نظر
نظرات