شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:34 منتشر شده در مورخ: 1400/01/06 شناسه خبر: 1719538
وقتی صحرا کلید توسعه می‌شود؛

گردشگری بیابان؛ صنعتی نوین به دور از هیاهوی شهرنشینی/ کویر لوت ظرفیت ویژه بیابان گردی در سیستان و بلوچستان

گردشگری بیابان؛ صنعتی نوین به دور از هیاهوی شهرنشینی/ کویر لوت ظرفیت ویژه بیابان گردی در سیستان و بلوچستان
صنعت گردشگری بیابان و بیابان گردی می تواند در توسعه روستاها و شهرهای حاشیه کویر لوت موثر باشد و تحول بزرگی در وضعیت اقتصادی و گردشگری منطقه لوت بویژه در مناطق حاشیه ای آن به وجود آورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، بیابان لوت گوهر کمتر شناخته شده طبیعی در ایران و سیستان و بلوچستان است و به گردشگران و مسافران نوروزی این امکان را می دهد که به دور از هیاهوی شهرنشینی ساعتی را در سکوت اسرارآمیز بیابان سپری کنند و از شب های پر ستاره کویر لذت ببرند.
 
در تابستان سال ۱۳۹۵ بخش بزرگی از کویر لوت که بین سه استان کرمان، سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی واقع شده است به عنوان نخستین جاذبه طبیعی کشور در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار گرفت.
 
بر این اساس رونق صنعت گردشگری بیابان و بیابان گردی می تواند در توسعه روستاها و شهرهای حاشیه کویر لوت موثر باشد و تحول بزرگی در وضعیت اقتصادی و گردشگری منطقه لوت بویژه در مناطق حاشیه ای آن به وجود آورد.
 
استقبال گردشگران هم از این شاخه گردشگری به صورت چشمگیری افزایش یافته است و میزان ورود و بازدید گردشگران از این جاذبه طبیعی بکر موید این سخن است.
 
راه اندازی تورهای اتومبیل رانی در دستور کار
 
علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: بیابان لوت یکی از شاخصه های طبیعی کشور به عنوان یکی از عارضه های بسیار خوب بین سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان ثبت شده است.
 
وی اظهار کرد: این بیابان به عنوان اثر طبیعی ثبت جهانی شده است و اعتقاد داریم ظرفیت های بسیار خوبی در کویر لوت وجود دارد که می تواند موجب رونق گردشگری بیابانی و بیابان گردی شود.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: به دنبال این بودیم که تور اتومبیل رانی با همکاری فدراسیون اتومبیلرانی در این بیابان راه انداری کنیم و این تور از جازموریان در اطراف دلگان شروع شود و به بیابان لوت منتهی شود که می تواند مسیر جدیدی از گردشگری بیابانی و طبیعی را در قالب تورهای اتومبیلرانی به علاقه مندان معرفی کند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: بیابان لوت دارای ظرفیت های گردشگری زیادی است و این پتانسیل ها مورد رصد قرار گرفته، حتی در حال حاضر هم گروه ها و تورهایی در کویر اقامت دارند و به دور از هیاهوی ماشین و صنعت اوقات خودشان را سپری می کنند.
 
جلالزایی بیان کرد: به عنوان یکی از متولیان امر از این موضوع حمایت و سفرها را به این سمت هدایت می کنیم تا گردشگران از نظر امنیت دغدغه ای نداشته باشند.
 
وی گفت: بیابان لوت یکی از اثرهای طبیعی کشورمان است که دارای شاخصه های خوبی بوده و سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از مصادیق گردشگری بیابانی کشور و دنیا می تواند معرفی شود و ظرفیت های این صنعت را در استان توسعه دهد.
 
دومین کنفرانس بین المللی بیابان لوت اردیبهشت ماه برگزار می شود
 
همچنین بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه سیستان و بلوچستان دومین کنفرانس بین المللی بیابان لوت با رویکرد گردشگری هم نهم و دهم اردیبهشت ماه امسال برگزار می شود.
 
مهم ترین محورهای این کنفرانس گردشگری در  میراث جهانی بیابان لوت، سرمایه گذاری فرصت ها و موانع گردشگری بیابان، مدیریت و توسعه پایدار گردشگری بیابان، بازاریابی و نوآوری در گردشگری بیابان است.
 
همچنین محور ویژه این کنفرانس نیز تغییر اقلیم، اکوتوریسم و ژئوتوریسم بیابان است که بخش‌های جغرافیای گردشگری و اکوتوریسم و توریسم و نقش آن در توسعه اجتماعات محلی، محیط زیست اکوتوریسم و تاثیرات آن در پایداری محیط زیست، پیامدهای گردشگری بر محیط های بکر و طبیعی به ویژه میراث جهانی بیابان لوت، پیامدهای تغییر اقلیم بر الگوهای تقاضای گردشگری، گردشگری توسعه پایدار تغییر اقلیم و سازگاری، واقعیت های جدید گردشگری در عصر تغییر اقلیم جهانی، محیط زیست مکان اکو گردشگری در بیابان لوت را شامل می شود.
 
انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719538
ارسال نظر
نظرات