شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:00 منتشر شده در مورخ: 1400/01/07 شناسه خبر: 1719682
یکسال زندگی زیر سایه کرونا/

از مجاهدت کادر درمان تا همدلی مردم و فرهنگ سازی هیئت ها

از مجاهدت کادر درمان تا همدلی مردم و فرهنگ سازی هیئت ها
انتشار ویروس کرونا و همه‌گیری این بیماری در سال ۹۹ بسیاری از شئون زندگی فردی و اجتماعی را تحت تأثیر خود قرار داد که هر چند خبر از دست دادن برخی هموطنان روزهای تلخی را رقم زد اما به هر حال یکسال زندگی زیر سایه کرونا فراز و فرودهایی به همراه داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  دیار آفتاب؛ سال ۹۹ در حالی  پایان یافت که مهم‌ترین اتفاقی که سراسر دنیا و ایران را در این سال در یک شوک بزرگ فرو برد و شاید یکی از اساسی‌ترین چالش‌های بشر طی یک‌صد سال اخیر را رقم زد موضوع همه‌گیری و شیوع بیماری کرونا بود، بیماری‌ای که یک ماه قبل از آغاز سال ۹۹ هم‌زمان با بسیاری از کشورهای جهان ایران را هم در برگرفت و همه روابط و رویدادهای اجتماعی و به‌تبع اقتصادی را تحت تأثیر قرارداد.

در آغازین روزهای فراگیری این بیماری استان مرکزی هم با توجه به نزدیکی به اولین کانون شیوع یعنی استان قم جزو نخستین مناطق کشور بود که پذیرای میهمان ناخوانده‌ای به نام ویروس کرونا شد و حالا یک سال و اندی پس از این اتفاق مردم دنیا همچنان دست‌به‌گریبان با این ویروس منحوس به قرن جدید شمسی پای می‌گذارند.

شرایط خاص و پیچیده این بیماری بسیاری از آداب ‌و رسوم اجتماعی را تحت الشاع قرار داد و محدودیت‌های اعمال‌شده برای مدیریت و کنترل آن البته که استان مرکزی را نیز همانند همه کشور در برگرفت ازجمله ممنوعیت‌های تردد طی نوروز سال ۹۹ تا تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی، اصناف و مشاغل و بسیاری از موارد دیگر که در کنار آماری تلخ از هم‌وطنان ازدست‌رفته به علت این بیماری بر اندوه و بار سنگین سال ۹۹ می‌افزاید.

اما نمی‌توان از اتفاقات سال ۹۹ سخن گفت و از ایثار و مجاهدت‌های کادر درمانی در سراسر کشور و بخصوص در مراکز بهداشتی درمانی استان مرکزی همگام با تلاشگران این عرصه در سراسر کشور چیزی نگفت، حکایت این روزهای کرونایی بی شبهات به دوران دفاع مقدس نیست، ایثار و ایستادگی کادر درمان در جبهه مقابله با کرونا برای دفاع از حریم سلامت کشور یادآور همان فداکاری‌هایی است که رزمندگان اسلام در ۸ سال دفاع مقدس رقم زدند.

(همراهی کادر درمان و گروه های جهادی در بخش کرونا بیمارستان امبرالمؤمنین(ع) اراک)

تلاش‌های بی‌وقفه کادر درمان و به تصویر کشیده شدن تنها گوشه‌ای از این عشق به مردم جامعه شاید زیباترین سکانس‌هایی بود که از لنز دوربین عکاسان در سال ۹۹ ثبت شد، پزشکان و پرستاران استان مرکزی هم کم نگذاشتند و در این راه دو مدافع سلامت استان دکتر غلامحسین نادری و علی شاه‌محمدی آسمانی شدند.

رزمایش مواسات و شکوه همدلی مردم 

در همین روزهای کرونایی و گذران سخت معیشت، رهبر انقلاب از رزمایش کمک مؤمنانه و مواسات صحبت کردند و مردم بار دیگر با سیل همدلی نشان دادند که قرار نیست تاریخ پرحماسه مردمان این سرزمین را فراموش کنند، سیل کمک‌های مردمی به‌سوی مناطق محروم درحالی‌که خود درگیر مشکلات معیشتی در سال پرتحریم کرونایی هستند ثابت کرد ملت ایران همدیگر را فراموش نمی‌کنند و به معنای واقعی کلمه به داد همدیگر می‌رسند.

(رزمایش کمک های کمک مؤمنانه مصلی اراک)

در این طرح که عموم مردم نقش اصلی را در آن ایفا می‌کنند، بسیج محوریت آن را بر عهده دارد و با جمع‌آوری کمک‌های مردمی، آن را میان اقشار نیازمند توزیع می‌کند تا بخشی از فشارهای معیشتی واردشده ناشی از بیماری کرونا را مرهمی باشد. در همین راستا در استان مرکزی بیش از ۲۵۰ هزار بسته معیشتی به خانواده‌های نیازمند اهداشده است.

(اهدا جهیزیه به زوج های نیازمند در اراک)

بار دیگر پس از دفاع مقدس شاید این شرایط بیماری کرونا بود که مجاهدت‌های خاموش بسیجیان مخلص را به تصویر کشید و پس از ظهور و بروز بیماری کرونا، با پا به میدان گذاشتن نیروهای بسیجی در طرح سراسری و ملی شهید سلیمانی، بار دیگر برای تک‌تک افراد مشخص شد.

این طرح پس از آن که بیماری کرونا جولان زیادی در کشور داشت، آغاز شد و پس از چند هفته از شروع آن، آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا با کاهش چشمگیری روبه‌رو شد. نگاهی به آمار شیوع این بیماری قبل و پس از طرح شهید سلیمانی نشان‌دهنده نقش بسیار مؤثر نیروهای داوطلب بسیج در مهار کرونا است. نیروهای داوطلب بسیج با مراجعه محله به محله و بررسی یک‌یک افراد، باعث شدند تا آمار کشته‌ها که تا قبل از این به نزدیکی ۷۰۰ نفر در روز رسیده بود به کمتر از ۱۰۰ نفر در روز برسد.

این طرح در استان مرکزی نیز به اجرا درآمد که به گفته گودرزی معاون هماهنگ‌کننده سپاه روح‌الله استان مرکزی، بیش از ۱ هزار و ۹۹۴ تیم تخصصی تشکیل شد که شامل ۷۵۰ تیم رصد و شناسایی، ۶۰۶ تیم حمایتی، ۱۳۴ تیم مراقبتی و ۵۰۴ تیم نظارتی هستندهمچنین در کمیته‌های تخصصی طرح شهید سلیمانی بیش از ۵ هزار و یک‌صد نفر آموزش تخصصی دیدند که در قالب‌های مختلف به مردم خدمات ارائه می‌دهند

انتشار ویروس کرونا و همه‌گیری این بیماری بسیاری از شئون زندگی فردی و اجتماعی افراد را تحت تأثیر خود قرار داد و همه‌ی توصیه‌ها در خصوص این بیماری به حفظ پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌ی اجتماعی خلاصه می‌شود.

فرهنگ‌سازی استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌ی ایمن در جامعه به‌تنهایی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در صورت تثبیت و انجام آن توسط همه‌ی مردم می‌توان به شکل قابل‌توجهی راه را بر ویروس منحوس کوید ۱۹ بست.

فرهنگ سازی هیئت ها؛ الگوهای موفق برگزاری مناسک مذهبی در نهایت نظم و حفظ پروتکل های بهداشتی

طی یک سال گذشته اما برگزاری بسیاری از مناسک مذهبی تحت‌الشعاع بیماری کرونا قرار گرفت ولی با توجه به اینکه ضرورت انجام این مراسم در دین اسلام و مذهب تشیع همواره مورد تأکید است این مراسم با انطباق شیوه‌نامه‌های بهداشتی و رعایت پروتکل‌ها به نحوی برگزار شد که همه کارشناسان بر کیفیت و سلامت آن صحه گذاشتند فلذا می‌توان از آن به‌عنوان یک الگوی موفق و بهره‌گیری از آن در زمینه‌ی تلفیق پروتکل‌های بهداشتی و پرداختن به امور زندگی اجتماعی و فرهنگ‌سازی در این زمینه یادکرد.

هرساله در ماه رمضان این مراسم معنوی با حضور میلیونی مردم در تمام کشور انجام می‌گرفت ولی شب‌های قدر امسال شرایط بسیار متفاوت‌تر بود و شرایط ناشی از وجود بیماری کرونا باعث شد تا این مراسم با چاشنی حفظ فاصله اجتماعی و رعایت موارد بهداشتی و حتی‌الامکان در فضای باز یا محیط‌های بسته با محدودیت تعداد افراد برگزار شود.

مساجد و هیئت‌ها در برگزاری مراسم احیای شب‌های قدر به‌عنوان یکی از اولین اجتماعات مذهبی بعد از فراگیری بیماری کرونا یک الگوی موفق را برای برپایی سایر برنامه‌ها و گردهمایی‌های مذهبی ارائه دادند.

محرم و برپایی عزای سیدالشهدا برای ملت ایران که دل در گرو محب اهل‌بیت اهل ع دارند حساب جداگانه‌ای دارد، امسال اما با توجه به شرایط ویژه بیماری کرونا هیئت‌های عزاداری سیدالشهدا با لبیک به‌فرمان رهبر معظم انقلاب و با حفظ پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌ریزی خاصی را برای برگزاری مراسم ترتیب دادند تا هم ملزومات پیشگیری از انتقال بیماری رعایت شود و هم مجالس عزای امام حسین (ع) با توجه به پیوند عمیق حادثه‌ی عظیم عاشور با روح و قلب ملت ایران همچون گذشته باشکوه مثال‌زدنی برگزار شود.

آنچه هیئت‌های عزاداری در سراسر کشور در سبک و شیوه‌ی برگزاری مراسمات عزاداری با حفظ پروتکل‌های بهداشتی به نمایش گذاشته‌اند جلوه‌گر یک نظم و کار برنامه‌ریزی‌شده است که تحسین بسیاری از کارشناسان بهداشتی را نیز برانگیخته است.

یک ابتکار برای حضوری متفاوت در صحنه؛ رژه خودرویی ۲۲ بهمن

امسال راهپیمایی ۲۲ بهمن که بزرگ‌ترین تجمع مردمی کشور است هم با توجه به وضعیت بیماری کرونا در سراسر کشور و استان مرکزی به شکلی دیگر اما پرشور برگزار شد، بسیاری از خانواده‌ها با خودرو و موتور البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این مراسم حضور یافتند و حضور پرشور امسال به‌گونه‌ای دیگر ثبت شد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1719682
ارسال نظر
نظرات