شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:24 منتشر شده در مورخ: 1400/01/07 شناسه خبر: 1719714
بازهم تاخت و تاز طوفان در جنوب شرق کشور؛

وقتی ناتوانی دولت در تحقق حق آبه هیرمند فاجعه آفرین می شود/ تیغ تیز ریزگردها بر گلوی هامون نشین‌ها

وقتی ناتوانی دولت در تحقق حق آبه هیرمند فاجعه آفرین می شود/ تیغ تیز ریزگردها بر گلوی هامون نشین‌ها
خشک شدن تالاب هامون و نرسیدن حق‌آبه ایران از هیرمند به دشت سیستان در پی دیپلماسی ضعیف دولت، فاجعه ای به نام ریزگردها را برای مردم جنوب شرق کشور به ارمغان آورده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ بهار که از راه می رسد همه جا را بوی گل و گیاهان پر می کند و همه سر مست از آمدن فصلی نو و هوایی تازه، دل به طبیعت می زنند و با استشمام  عطر گل ها نفسی تازه می کنند.

اما روایت آمدن فصل گرما در جنوب شرق کشور به گونه ای دیگر است، اینجا هوا که گرم می شود، دغدغه ها نیز افزایش می یابد، آن هم در سالی که به دلیل قهر طبیعت خبری از بارندگی نبوده است.

آری، این روزها مردمان این دیار به دلیل خشکسالی، به جای عطر گل، بوی خاک را استشمام می کنند و از گشت و گذار در طبیعت نه تنها نمی توانند، بهره ای ببرند بلکه نفس کشیدن در این هوا به ضررشان هم است.

اما هنوز چند روزی از سال نو و طوفان بی سابقه سیستان و بلوچستان نگذشته است که هواشناسی نخستین هشدار سطح زردش را برای این خطه صادر کرد و از شروع طوفانی دیگر خبر داد.

این در حالی است که اگر دولت از دیپلماسی قوی برای تحقق حق آبه ایران از هیرمند برخوردار بود و آب وارد کشور و تالاب بین المللی هامون می شد شاید دیگر خبری از جولان شن و ماسه در هوا نبود و جای آن را نسیم خنکی می گرفت که به این دیار و مردمانش جانی تازه می بخشید.

طوفان شدید در ۵ شهرستان سیستان

در همین راستا، محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد:  از اواخر یکشنبه وزش باد شدید و گرد و خاک و طوفان پنج شهرستان شمال سیستان و بلوچستان را فرا می گیرد و بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی پیش بینی می شود بیشینه سرعت باد در این مناطقه به ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

وی ادامه داد:  خیزش گردوخاک، کاهش شدید دید و کیفیت هوا، اختلال در ترددهای جاده ای، احتمال بروز خسارت در گلخانه ها، احتمال سقوط مصالح ساختمانی و اشیاء از ساختمان های در حال احداث، کاهش حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دما در مناطق شمالی و مرکزی سیستان و بلوچستان از پیامدهای این باد شدید است.

  

فعال شدن چشمه های تولیدی گرد و غبار

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به فعال شدن چشمه های تولیدی گرد و غبار شمال سیستان و بلوچستان و مرز شرقی انتظار می رود با وزش باد شدید توده عظیم گرد و غبار شکل گیرد و رفته رفته به عرض های پایین در نوار شرقی و برخی مناطق مرکزی نیز شود.

حیدری تصریح کرد: توصیه می شود از تردد های غیر ضروری در محورهای مواصلاتی شمال استان خودداری شود و کشاورزان نسبت به کنترل پوشش گلخانه ها اقدام کنند.

وی اضافه کرد: آمادگی دستگاه های امدادی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط دانشگاه های علوم پزشکی از توصیه های دیگر هواشناسی برای عبور از شرایط پیش رو در شمال استان است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: انتظار می رود وزش باد شدید و توفان گرد و خاک روز پنجشنبه با کاهش سرعت وزش باد پایان یابد.

انتهای پیام/
 

https://www.dana.ir/1719714
ارسال نظر
نظرات