شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 13:57 منتشر شده در مورخ: 1400/01/07 شناسه خبر: 1719751
یک مشاور خانواده مطرح کرد؛

لزوم تقویت مهارت گفتگو در خانواده های ایرانی/ زن مسئول بهداشت روانی اعضا خانواده است

لزوم تقویت مهارت گفتگو در خانواده های ایرانی/ زن مسئول بهداشت روانی اعضا خانواده است
زهرا باغینی گفت: یکی از ملزومات در خانواده های ایرانی تقویت مهارت گفتگو است از این رو رفتارهای صحیح اعضای خانواده به همراه تقویت مهارت گفتگو و ارتباط موثر بین اعضا محیطی گرم را برای خانواده فراهم کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از راه آرمان؛ اگر چه نوروز است و در تعطیلات نوروزی به سر می بریم اما به علت کرونا باید در خانه باشیم و این بهترین فرصت برای افزایش رابطه میان اعضای خانواده است.

البته بیش از یکسال است که کرونا مهمان خانواده ها است از این رو این مهمان ناخوانده سبب شده با حضور در میان خانواده های ایرانی قدری به ارتباطات و تعاملات خانواده ها آسیب بزند.

این روزهای پر تنش، ماندن در خانه ممکن است از لحاظ روحی و روانی برای تمام اعضای خانواده مشکل ایجاد کند. به همین دلیل اگر روح و روان افراد مورد آسیب قرار بگیرد ممکن است تاثیراتی در روان آن‌ها به وجود آورد و موجب ناراحتی تک‌تک اعضای خانواده از هم شود.

ضعف گفت و گو بین اعضای خانواده، بی‌توجهی به غنی سازی اوقات فراغت و بی برنامگی زمان‌های بیکاری روزانه، کمبود صمیمیت‌های خانوادگی و فقدان خلاقیت و نوآوری برای تفریح و شادابی از جمله چالش‌های روانشناختی و اجتماعی جامعه در دوران فراغت است.

زهرا باغینی مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص مهارت ارتباط با اعضای خانواده گفت: آمارها نشان می دهد که خانواده های ایرانی از مهارت گفتگو و ارتباط کافی بهره مند نیستند.

وی ادامه داد: مهمترین عامل گفتگو، سکوت و خوب شنیدن است اما فرهنگ گفتگو در خانواده های ما قوی نیست از این رو منجر به مشاجره می شود و در نهایت هر دو طرف از یکدیگر ناراضی می مانند.

باغینی تاکید کرد: یکی از ملزومات در خانواده های ایرانی تقویت مهارت گفتگو است از این رو رفتارهای صحیح اعضای خانواده به همراه تقویت مهارت گفتگو و ارتباط موثر بین اعضا محیطی گرم را برای خانواده فراهم کند.

این مشاور خانواده بیان کرد: اعضای خانواده باید نوع گفتگو با یکدیگر را بدانند مهم ترین نکته این است که وقتی صدایمان را در گفتگو بلند می کنیم به واقع باعث می شویم دیگران این گفتگو را ترک کنند و دیگر کسی حرف ما را نمی شوند.

این مشاور خانواده با تاکید بر نقش تاثیر گذار زن در آرامش خانواده توضیح داد: زنان علاوه بر وظایفی که در خانه و خانه‌داری دارند؛ مسئول بهداشت روانی اعضا خانواده هستند از این رو زنان باید محیط خانه را برای اعضای خانواده شاد، مفرح و عاری از هرگونه استرس و اضطراب کنند و با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح جمع خانوادگی را با نشاط ‌تر کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1719751
ارسال نظر
نظرات