شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:46 منتشر شده در مورخ: 1400/01/07 شناسه خبر: 1719769
به مناسبت روز جهانی تئاتر؛

ریه‌ های تئاتر به شدت درگیر کرونا است/ روزهای سخت هنرمندان البرزی

ریه‌ های تئاتر به شدت درگیر کرونا است/ روزهای سخت هنرمندان البرزی
هنرمندان تئاتر با وجود تمام سختی ها نگذاشتند چراغ تئاتر استان البرز در دوران کرونا خاموش شود، اما دولت در این یک سال و اندی هرگز اسمی از تئاتر و هنرمندان این عرصه به میان نیاورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ یک سال و اندی است که سالن های تئاتر روی مخاطب به خود ندیده است. شیوع کرونا شاید بیش از همه به فعالان عرصه‌های مختلف هنر به ویژه تئاتر و سینما آسیب وارد کرد و حتی تعیین دستورالعمل‌ها برای بهره‌گیری از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن‌های نمایش هم نتوانست جان دوباره‌ای به تئاتر و سینمای استان بدهد، حتی در زمانی که البرز در وضعیت زرد کرونایی قرار داشت به دلیل نداشتن سالن های استاندارد و مناسب تئاتر، و نداشتن سیستم تهویه مناسب، همچنان تعطیل ماند.

هنرمندان تئاتر استان نگذاشتند چراغ تئاتر استان خاموش شود و با اجرای تئاتر در فضای مجازی، این هنر را در دوران کرونا زنده نگه داشتند.

هر چند تئاتر در ذات خود جغرافیا نمی‌شناسد، اما به شدت به جغرافیای فرهنگی وابسته است و متناسب با هر نقطه از دنیا چه کلان شهر و چه روستا و حتی هر محله، می‌توان نمایشنامه‌ای را خلق کرد.

هنرمندان تئاتر شهر کرج نیز که پیش از کرونا در تلاش برای پویایی و استقبال بیشتر مخاطبان خود بودند حالا برای آشتی با صحنه‌ها در آینده، نیازمند تلاش بیش از پیش هستند و  با آنکه این شهر نسبت به جمعیت خود فضای پویای فرهنگی و هنری دارد، اما پیش از شیوع کرونا نیز استقبال مردم راضی کننده نبود و فاصله ای که کرونا ایجاد کرد را باید فرصتی برای هنرمندان تئاتر استان دانست تا با ارتقای خود پس از بازگشایی رسمی سالن‌ها، مردم هنردوست دلتنگ البرز را با اجراهایی بهتر همراه کنند.

اما هنرمندان استان البرز در این یک سال کرونایی که عملا تئاتر استان تعطیل بود خوش درخشیدند: راهیابی نمایش "ساده مثل سکوت" به کارگردانی "محمد هادی عطایی" به نمایندگی از استان البرز به شانزدهمین جشنوارۀ تئاتر مهر کاشان، حضور سه اثر از گروه نمایش هورپاک به نمایندگی از استان البرز در بخش تئاتر نخستین جشنوارۀ هنر زنده کشور، نمایش خیابانی "سلول؟" به نویسندگی و کارگردانی "علی کشاورزی" به عنوان یکی از آثار منتخب رویداد نمایشی خیابان تئاتر ایران انتخاب شد، پنج نماینده، سه کاندید و یک تندیس سهم استان البرز در سی و نهمین جشنوارۀ تئاتر فجر و ... نمونه هایی از درخشش هنرمندان استان در سال کرونایی بود.

استان البرز همچنین توانست حدود 5 جشنواره مجازی آنلاین با موضوع های مختلف برگزار کند ولی واقعا بسیاری از هنرمندان تئاتر عملا بیکار شده اند و برای گذران زندگی و تامین درآمد به مشکل برخورده اند، ولی تاکنون کمک های چندانی بخ آنها صورت نگرفته است.

کرونا بیشترین ضربه را به فرهنگ وارد کرد

"علی عسگری" هنرمند تئاتر استانی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت:  کرونا به فرهنگ بیش از سایر بخش ها ضربه زده و تئاتر و سینما را به مرز نابودی کشانده است.

وی ادامه داد: توان اقتصادی بخش فرهنگی متأسفانه به اندازه‌ای نیست که بتوان پاسخگوی تمام دغدغه‌ها و مشکلات اقتصادی فعالان این عرصه که تعداد آنها زیاد است، بود.

این هنرمند افزود: تا پیش از کرونا نیز هنر تئاتر با همت هنرمندان استان سرپا بود و ما با اجرا در شهرهای بزرگ مثل پایتخت، اصفهان، شیراز و ... روزگار می گذراندیم ولی اکنون که عملا تئاتر تعطیل شده به سختی تامین معاش می کنیم.

عسگری تصریح کرد: بسیاری از هنرمندان تئاتر تغییر کاربری داده اند زیرا در این یک سال دولت کاری برای آنها نکرد. برای سینماگران وام در نظر گرفته شد ولی وامی به هنرمندان تئاتر تعلق نگرفت.

خسارت کرونا به هنرمندان تئاتر البرز قابل جبران نیست

رئیس انجمن نمایش استان البرز در گفتگو با " تیتریک" گفت: ضرر و زیان تئاتر استان البرز در دوران کرونایی به هیچ وجه قابل جبران نیست زیرا هنرمندان بسیاری در استان فقط از طریق تئاتر امرار معاش می کنند و تعطیلی یک سال و اندی تئاتر به دلیل کووید19 همه هنرمندان این قشر را با مشکل مواجه کرده است.

"ندا قربانیان" ادامه داد: متاسفانه سالن های اجرای تئاتر در استان البرز تعطیل هستند و حدود دو ماهی است که سالن های تمرین فقط در استان باز بوده و اجراها به صورت آنلاین است ولی همان طور که می دانید تئاتر، هنری زنده و پویا است و هیچ وقت فضای مجازی نمی تواند جایگزینی برای اجرای آن باشد.

وی افزود: چون فضای مجازی جایگزین مناسبی برای اجرای تئاتر نیست عملا بسیاری از هنرمندان تئاتر این ریسک را نمی پذیرند، فضای مجازی برای تئاتر یک مُسکٌن است.

رئیس انجمن نمایش استان در ادامه گفت: تئاتر در شرایط عادی و قبل از کرونا در البرز به شدت مظلوم و مهجور بوده و اکنون نمی دانم در این شرایط چه بلایی بر سر این هنر که قدمتی دیرینه در البرز دارد می آید. فقط از مسئولین شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا دارم که اگر کاری از دست شان برای این هنرمندان بر می آید انجام دهند و واقعا ورود خیرین به این موضوع بسیار حیاتی است.

"ندا قربانیان" ادامه داد: سه سالی می شود که کلنگ پردیس تئاتر البرز زده شده و اسکلت اولیه آن ساخته شده و بقیه پردیس به دلیل نداشتن بودجه تعطیل شده است. بارها برای تهیه بودجه هنرمندان تئاتر و انجمن نمایش از دستگاه هایی مثل شهرداری و ... تقاضای کمک کردیم ولی بی نتیجه مانده است لذا برای تکمیل پروژه به سراغ سرمایه گذار شخصی رفتیم ولی وقتی سرمایه گذار برای دیدن مکان و اسکلت پروژه مراجعه می کند به معماری طرح ایراد گرفته و منصرف می شود.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولین درد هنرمندان تئاتر در شرایط کرونایی را درک کرده و فکری برای امرار معاش این عزیزان کنند و همه مسئولین برای ساخت پردیس تئاتر البرز پای کار بیایند تا هنرمندان استان صاحب یک سالن استاندارد تئاتر شوند زیرا هنرمندان البرز جزو هنرمندان برتر تئاتر ایران هستند ولی به دلیل بی مهری ها هنرشان در این شهر دیده نشده است.

ویروس کرونا چراغ‌های تئاتر البرز را خاموش کرد

"مهدی فتحی" در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: دل من از وضعیت کنونی تئاتر خون است، نمی خواهم و نمی دانم که باید چه حرفی درباره تئاتر بزنم، فقط اینکه اوضاع بچه های تئاتر فاجعه است و امیدوارم خدا این هنر را نجات دهد. باور کنید وقتی می خواهم درباره تئاتر حرف بزنم بغض کرده و گریه ام می گیرد زیرا می دانم چه بر اهالی تئاتر می گذرد.

وی ادامه داد: هنرمندان تئاتر استان با سختی این هنر را در استان حفظ کرده و هرگز از تلاش دست نکشیده اند و محکم و استوار با همه سختی هایی که وجود دارد تئاتر را از اجرای آپارتمانی آن گرفته تا اجرا در فضای مجازی و تئاتر رادیویی و ... زنده نگه داشته اند.

این هنرمند تئاتر استانی تصریح کرد: جشنواره تئاتر کهن دشت نظرآّباد نیز در شرایط کرونایی به صورت مجازی و برای دلگرمی هنرمندان استان برگزار شد، اجرای تئاترهای خیابانی در فرهنگسرای استان با ظرفیت محدود و با رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی اجرا شد.

فتحی در خاتمه خاطرنشان کرد: حمایت های مالی از هنرمندان تئاتر استان در شرایط کرونایی انجام نشد و دولت در این یک سال و اندی هرگز اسمی از تئاتر و هنرمندان این عرصه به میان نیاورد. امید است که هرچه زودتر این ویروس برای همیشه از روی کره زمین پاک شود و دوباره شاهد رونق تئاتر در ایران کوچک باشیم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719769
ارسال نظر
نظرات