شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:42 منتشر شده در مورخ: 1400/01/08 شناسه خبر: 1719908
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛

کمبود ۸۰۰ لیتر بر ثانیه ای آب در کلانشهر جنوب شرق/ نبود منابع جدید و رشد جمعیت؛ دلیل تنش آبی در زاهدان است

کمبود ۸۰۰ لیتر بر ثانیه ای آب در کلانشهر جنوب شرق/ نبود منابع جدید و رشد جمعیت؛ دلیل تنش آبی در زاهدان است
علیرضا قاسمی گفت: در زاهدان به دلیل نیاز روزافزون و رشد بی‌رویه جمعیت با کمبود بیش از ۸۰۰ لیتر بر ثانیه، معادل ۳۵ درصد جمعیت زاهدان مواجه هستیم و هرچه به تابستان نزدیک می‌شویم، بحران آب بیشتر رخ‌نمایی می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش عصرهامون؛ سال هاست، مردم کلانشهر زاهدان گرفتار مشکلی به نام قطعی یا تنش آبی هستند که طی روزهای اخیر نیز با گرم شدن هوا این قصه پر غصه تکرار شد، به همین منظور و برای تبیین دلایل این قطعی ها با علیرضا قاسمی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت و گویی انجام شد.

وی به خبرنگار ما گفت: تأسیسات آب انتقالی از زابل به زاهدان پیچیدگی زیادی دارد، نخست اینکه ارتفاع پمپاژ آن در ایران و خاورمیانه بی‌نظیر یا کم‌نظیر است. تمامی الکتروپمپ ها خاص و بسیار گران‌قیمت هستند. خطوط آب ۲۰۰ کیلومتری و خطوط برق ۶۳ و ۲۰ کیلو ولت اختصاصی برای خط در مدار است، اما با وجود بازرسی‌های مستمر، اما گاهی به دلیل عمر بالای تأسیسات، حوادث غیرقابل پیش بینی و گریزناپذیر رخ می‌دهد.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان ادامه داد: در زمان کنونی برای افزایش میزان ظرفیت تولید و تأمین آب پایدار، منابع آبی جدیدی وجود ندارد و از طرفی در زاهدان به دلیل نیاز روزافزون و رشد بی‌رویه جمعیت با کمبود بیش از ۸۰۰ لیتر بر ثانیه، معادل ۳۵ درصد جمعیت زاهدان مواجه هستیم و هرچه به تابستان نزدیک می‌شویم، بحران آب بیشتر رخ‌نمایی می‌کند.

 این مقام مسئول اضافه کرد: چنانچه در تمام تابستان‌های گذشته با قطع مداوم و روزانه آب تمام مناطق شهر به مدت حداقل ده ساعت مواجه بوده‌ایم. با این شرایط و کمبود جدی آب که تنها مختص سیستان و بلوچستان نیست و در کشورمان تبدیل به بحرانی فراگیر شده، در سالی که گذشت مشترکان جدیدی نیز در حاشیه شمال شهر و  ۱۰۰ درصد اراضی غرب شامل شهرک الغدیر، مسکن مهر سه خانواری، شهرک جهاد و شهرک برق اضافه شدند.

وی با بیان این که نتوانستیم بی‌عمل بمانیم و به بهانه شرایط، از مسئولیت شانه خالی کنیم و چشم‌مان را بر روی رنج مردم ببندیم، اظهار کرد: در همین راستا با عزمی راسخ مطالعات کارشناسی را آغاز کردیم تا با داشته‌های اندک‌مان برای رفاه شهروندان در یک حرکتی جهادی و با اتخاذ تدابیر لازم در مسیر بهبود وضعیت تا عملیاتی شدن خط انتقال دوم یا منابع پایدار دیگری گام برداریم.

قاسمی تصریح کرد: نسبت به اجرای ۲ پروژه مهم شامل راه اندازی فاز چهارم آب شیرین‌کن زاهدان با ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در شبانه روز و تأمین آب اضطراری شهر زاهدان از دشت حرمک با عملیات حفر و تجهیز ۶ حلقه چاه و همچنین با بهره‌گیری از قطعات اجرا‌شده‌ خط دوم انتقال آب از چاه نیمه به زاهدان که بلااستفاده مانده بود، اقدام شد تا مجموع این عملیات بتواند تنها بخشی از کمبود آب شهر زاهدان را جبران کند.

به گفته وی، اجرای عملیات اتصال خط اول به دوم انتقال آب به زاهدان در دو ماه اخیر که لاجرم می‌بایست در پنج مرحله انجام می‌ شد، با قطعی های مداوم موجب نارضایتی در بین مردم شریف شهر زاهدان شد که از تک تک شهروندان مجدد عذرخواهی می کنم و به نمایندگی از مجموعه آبفا، قدردان صبوری‌ آن ها هستم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719908
ارسال نظر
نظرات