شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 12:42 منتشر شده در مورخ: 1400/01/08 شناسه خبر: 1719925
میوه نوروزی و تناقض گویی مسئولان؛

چرا میوه با قیمت اعلامی توزیع نشد؟/ حذف پرتقال جیرفت از سبد نوروزی کرمانی ها

چرا میوه با قیمت اعلامی توزیع نشد؟/ حذف پرتقال جیرفت از سبد نوروزی کرمانی ها
با وجود اینکه در هفته منتهی به سال جدید مسئولان تنظیم بازار استان کرمان اعلام کردند پرتقال تامین شده از شرکت کشت و صنعت جیرفت با کیفیت عالی خریداری شده و در ۳۰غرفه سطح شهر عرضه می شود؛ اما در نهایت پرتقال شمال با قیمتی بسیار بالاتر در سطح شهر توزیع شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ در طول سال های گذشته ثابت شده که قیمت میوه در کشور با عرضه و تقاضای آن رابطه مستقیمی دارد، اما امسال در آستانه عید نوروز با وجود فراوانی میوه در کشور، گرانی این محصول پر مصرف خانواده ها صدای بسیاری از مسئولان و مردم را در آورده است.

میوه یکی از محصولات باغداری در کشور است که می تواند در تامین سلامتی و بهداشت جامعه بسیار تاثیرگذار باشد و هر چه مصرف سرانه میوه در کشور افزایش یابد سلامتی و امنیت غذایی مردم بیش از پیش احساس می شود.

 همزمان با روز ۱۵ اسفند ماه روز درختکاری رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی فرمودند: تخریب محیط زیست بلای بزرگی است که آینده بشر را هدر می‌دهد؛ بنابراین مسئولان و همه مردم باید در مقابل آن بایستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این روز با ابراز ناخرسندی از گرانی‌ها و مشکلات معیشتی، فرمودند:” این وضع در آستانه عید غصه بزرگی ایجاد کرده است. البته اجناس مانند میوه‌ها فراوان است اما قیمت‌ها بسیار بالا است که سود این قیمت بالا هم به جیب باغداران زحمتکش نمی‌رود بلکه نصیب دلال ها و واسطه‌های سودجو می‌شود و ضرر آن به مردم می‌رسد”.

ایشان با تأکید بر اینکه مسئولان باید مشکل معیشتی و گرانی را حل کنند، گفتند: “این مشکلات، همه راه ‌حل دارد و بارها در جلسات متعدد این نکات را تذکر داده و راه‌حل‌های مورد نظر کارشناسان را به مسئولان گفته‌ایم”.

حال این روزها به دلیل افزایش قیمت میوه نوروزی عرضه شده در غرفه های سطح شهر؛ بازار مظفری کرمان با وجود شرایط کرونایی شلوغ شده است.

درست چند روز قبل از آغاز سال جدید طی گفتگوهایی که با مسئولان تنظیم بازار داشتیم همگی میوه شب عید را از جمله پرتقال با قیمت ۸ هزار و ۵۰۰ تومان و سیب را با قیمت ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کردند و همچنین ابلاغ شد که پرتقال تامین شده از شرکت کشت و صنعت جیرفت با کیفیت عالی خریداری شده و در ۳۰غرفه سطح شهر عرضه خواهد شد.

همچنین مسئولان تاکید کردند که در این غرفه ها پرتقال شمال از جمله واشنگتنی و تامسون عرضه نمی شود و تنها در فروشگاه های عرضه میوه خواهد بود و این در حالی بود که نه تنها میوه ها به قیمت های اعلامی فروخته نشد که پرتقال عرضه شده هم پرتقال شمال باقیمت بسیار بالا بود.

به همین دلیل شهروندان علی الخصوص کسانی که نمی توانستند میوه را با قیمت بالا خریداری کنند امسال سعی کردند آن را از بازار با قیمت پایین تر خریداری کنند.

محمدرضا قوام معاون بازرگانی داخلی اداره صمت شمال استان کرمان در گفتگو با راه آرمان در رابطه با تناقض اعلام قیمت میوه شب عید در شهر کرمان اظهار کرد: قیمتی که در ابتدای سال به صورت سراسری اعلام  شد، مربوط به استان تهران بود و ربطی به شهر کرمان نداشت.

وی گفت: پرتقال درجه یک از نژاد تامسون و واشنگتنی بوده و با قیمت مصوب تنظیم بار ۱۵ هزار تومان و همچنین سیب درجه یک با قیمت ۱۲ هزار تومان در کلیه غرفه ها عرضه شد.

معاون بازرگانی داخلی اداره صمت شمال استان کرمان افزود: درست است که قیمت میوه های عرضه شده شب عید با افزایش روبرو بود اما کیفیت آن عالی بود.

قوام عنوان کرد: ستاد تنظیم بازار کشور این قیمت گذاری را به عهده خود استان ها گذاشتند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه پرتقال تامین شده از کشت و صنعت جیرفت خریداری شده و پرتقال شمال جزو آمار نبوده است، اذعان کرد: در ابتدای امر در جلسه تنظیم بازار مصوب شد که پرتقال شمال تهیه و در اختیار مردم قرار گیرد.

معاون بازرگانی داخلی  اداره صمت شمال استان کرمان عنوان کرد: در سال های گذشته میوه شب عید به صورت یارانه ای تامین می شد که این امر سبب کاهش قیمت بود اما امسال این کار انجام نشد.

 حال این سوال پیش می آید وقتی جنوب کرمان قطب کشاورزی محسوب و مرکباتی از جمله پرتقال درجه یک تولید می شود چرا باید پرتقال شمال آن هم با قیمت بسیار بالا در غرفه های نوروزی توزیع شود؟!

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719925
ارسال نظر
نظرات