شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 09:38 منتشر شده در مورخ: 1400/01/09 شناسه خبر: 1720078
در پی ادامه داشتن مشکل کمبود انسولین بررسی شد

کام تلخ بیماران نیازمند انسولین نیشابور/ داروخانه‌ها مرکز فروش انسولین آزاد

کام تلخ بیماران نیازمند انسولین نیشابور/ داروخانه‌ها مرکز فروش انسولین آزاد
فروش آزاد انسولین در داروخانه‌ها و سهمیه‌های غیر متوازن داروخانه‌ها در نیشابور برای توزیع این داروی مهم امکان بروز فساد را فراهم کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به گزارش صبح توس؛ در حالی وارد سال 1400 شدیم که کماکان کام نیازمندان به داروی انسولین در شهرستان نیشابور تلخ است.

کمبود انسولین به‌عنوان دارویی که نیازمند قشر خاصی است نه‌تنها فقط بر روی فرد تأثیر می‌گذارد بلکه به دلیل عوارض خطرناک این بیماری، خانواده و اطرافیان بیمار را دچار تنش‌های روانی شدید می‌کند.

کمبود انسولین در شهرستان نیشابور به‌مانند اکثر نقاط کشور به‌وفور دیده می‌شد ولی اخیراً با توزیع هدفمند این دارو در کشور سعی در کنترل کمبود آن شده است.

اما نحوه توزیع در شهرستان نیشابور باعث بروز شائبه‌های گسترده‌ای شده است.

یک خانم 48 ساله دراین‌باره گفت: داروی انسولین در نیشابور فقط به داروخانه‌های خاصی تحویل داده شده است و برای دریافت باید فقط به این مراکز مراجعه کرد.

وی افزود: اکثر این داروخانه‌ها هم پس از مراجعه اعلام می‌کنند که تمام کرده‌اند و به چند داروخانه خاص که سهمیه بیشتری دارند ما را هدایت می‌کنند.

این خانم که خود را کارمند آموزش‌وپرورش معرفی کرد ادامه داد: مشکل اصلی دیگر وجود انسولین آزاد در برخی از این داروخانه‌ها هست که رسماً پیشنهاد فروشش را می‌دهند.

مردی 28 ساله که مادرش را نیازمند انسولین عنوان کرد درباره کمبود انسولین گفت: انسولین یافت می‌شود ولی باید برای پیدا کردن آن بارها مراجعه کنیم تا بتوانیم از داروخانه‌ای که سهمیه‌اش تکمیل نشده است دریافت نماییم.

وی ادامه داد: متأسفانه بسیاری اوقات در تأیید تعداد داروی انسولین در داروخانه‌ها اختلاف‌نظرهایی وجود دارد که باعث می‌شود کمتر از تعداد مورد نیاز این دارو را دریافت کنیم و برای آن گاهی مجبور به تهیه از بازار آزاد شده‌ایم.

تلاش دوساعته خبرنگار صبح توس برای تهیه انسولین در بازار آزاد و از طریق داروخانه‌ها موفق بود و توانست در بازه قیمتی یک‌میلیون تا یک‌میلیون و 300 هزار ریال چهار بسته این دارو را تهیه نماید که دو بسته از طریق داروخانه‌های سطح شهرستان تهیه گردید.

هادی حسین زاده، معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی نیشابور در گفت‌وگو با صبح توس درباره نحوه توضیح این دارو گفت: پیرو نامه سازمان غذا و دارو در خصوص توزیع انسولین در داروخانه‌های منتخب به‌منظور نظارت بر توزیع آن با توجه به کمبود آن در پی تحریم‌های دارویی و جلوگیری از قاچاق آن به خارج از کشور، چند داروخانه در سطح شهر انتخاب گردیده‌اند.

وی ادامه داد: ملاک انتخاب این داروخانه‌ها، نمره ارزشیابی و همکاری داروخانه با دانشکده در توزیع داروهای گران‌قیمت و با حاشیه سود بسیار کم بیماران خاص بوده است به‌طوری که به کلیه داروخانه‌ها اطلاع‌رسانی گردید که چنانچه داروخانه‌ای، توزیع داروهای بیماران خاص را تقبل نماید، جهت جبران آن همکاری، انسولین به وی داده خواهد شد که بعد از دو بار اطلاع‌رسانی تنها داروخانه‌های دکتر اسعدی، دکتر یاوری، درمانگاه سپاه و دکتر باقری همکاری نمودند. داروخانه سجاد و دکتر دهنوی نیز در امر نسخ جانبازان، همکاری بسیار مناسبی با بنیاد شهید داشته لذا انسولین بین این 6 داروخانه توزیع می‌شود.

حسین زاده افزود: البته در ایام نوروز به جهت رفاه حال شهروندان به تعدادی از داروخانه، انسولین جهت توزیع تحویل شده است.

وی تأکید کرد: توزیع در تعداد کمی از داروخانه‌ها سیاستی هست که در کل کشور اجرا می‌شود. مهم نحوه انتخاب داروخانه‌ها هست که به تأیید مدیر اداره داروخانه‌های سازمان رسیده و یکی از الگوهای مناسب است.

حسین زاده تصریح کرد: تعداد آمار به‌صورت محرمانه است و امکان انتشار آن وجود ندارد.

اما بر اساس اطلاعات رسیده به صبح توس، تعداد داروی توزیعی انسولین در شهرستان‌های نیشابور، فیروزه و زبرخان کمی بیشتر از 560 عدد در هر بار توزیع است و 6 داروخانه تعدادی بالاتر از 80 عدد انسولین دریافت می‌کنند و داروخانه‌های دیگر با اختلاف بسیار زیاد بین پنج تا 10 عدد انسولین دریافت می‌کنند.

حسین زاده در رابطه به فروش دارو انسولین آزاد گفت: طی اعلام قبلی به داروخانه‌ها، فروش انسولین آزاد ممنوع بوده و صرفاً با رعایت ضوابط مربوطه و تشکیل پرونده در معاونت بعد از رؤیت مدارک بیمار و... امکان‌پذیر هست که در طی این مدت با یکی از داروخانه‌های تحویل‌دهنده انسولین آزاد، برخوردهای قانونی لازم صورت‌ گرفت.

وی تأکید کرد: حال چنانچه مواردی از فروش انسولین آزاد در داروخانه‌ها مشاهده می‌شود مراتب جهت اقدامات قانونی لازم به این معاونت اعلام شود.

معاونت غذا و دارو بیان داشت: شرکت‌ها خارج از سهمیه نیشابور به داروخانه‌هایی که خرید خوب از شرکت داشته باشند انسولین می‌دهند اما از سهمیه نیشابور نیست ممکنه از آن داروخانه‌ها باشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1720078
ارسال نظر
نظرات