شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:10 منتشر شده در مورخ: 1400/01/09 شناسه خبر: 1720083
در گفت‌و‌گو با کارشناسان مذهبی مطرح شد؛

حکومت عدل جهانی؛ نقطه اشتراک ادیان الهی و مذاهب/ چگونه محبوب امام زمان (عج) شویم؟

حکومت عدل جهانی؛ نقطه اشتراک ادیان الهی و مذاهب/ چگونه محبوب امام زمان (عج) شویم؟
جمعی از کارشناسان مسائل مذهبی گفتند: حکومت عدل جهانی امام زمان (عج) نقطه اشتراک ادیان الهی و مذاهب اسلامی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ امروز روز امید بشریت، عید نیمه شعبان و ولادت منجی عالم حضرت مهدی (عج) است، روزی که به میمنت آن جای جای ایران اسلامی حال و هوای دیگری دارد.

 
آری امروز مردم به مناسبت فرخنده ترین روز خلقت و به یمن میلاد با سعادت حضرت مهدی موعود(عج) و با برافراشتن بیرق سبز در خیابان ها، برپایی ایستگاه صلواتی و جشن و پایکوبی غرق در حال شادی و سرور هستند.
 
امروز مردم پایتخت وحدت نیز که همگان به ظهور منجی آخرالزمان و برپایی حکومتی سرشار از عدل و عدالت اعتقادی راسخ دارند، گرد هم جمع شده و جشن و سرور برپا کرده اند.
 
به همین مناسبت فرخنده با تعدادی از ائمه جمعه و کارشناسان مسائل مذهبی در خصوص موضوع مهدویت و اعتقاد ادیان الهی و مذاهب اسلامی به منجی آخرالزمان و راز محبوب شدن امام زمان (عج) گفت و گویی انجام شده است که تقدیم مخاطبان می شود.
 
 
جریان مهدویت؛ فراتر از اسلام

حجت الاسلام عیسی بزمانی، امام جمعه ایرانشهر ضمن تبریک میلاد امام زمان (عج) در این باره به خبرنگار ما گفت: جریان مهدویت از اسلام فراتر است، اسلام مبحث مهدویت را در یک دایره مطرح کرده که مورد قبول همه مذاهب اسلامی است و فراتر از آن، ادیان الهی نیز به جریان آخر الزمان اشاره کرده اند و آن این که انسانی عدالت گستر خواهد آمد.

وی ادامه داد: طبق جریان ادیان الهی، ختم عالم موضوع بسیار روشن و زیبایی است که جامعه بشری از نور، عدالت و معنویت آن زمان برخوردار می شود.

بزمانی اضافه کرد: جامعه اسلامی نیز به این که فرزندی از فرزندان پیامبر (ص) جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد، اعتقاد دارند و آیات قرآن نیز به این موضوع اشاره کرده است که اسلام آیینی تمام گستر خواهد شد و تمام عالم را خواهد گرفت و بوی اسلام و معنویت در همه خانه ها خواهد پیچید.

وی تاکید کرد: مبحث مهدویت کامل و جامع است و همه مذاهب اسلامی پذیرفته اند که فرزندی از نسل رسول اکرم (ص)، جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد و پشت سر ایشان نیز عیسی پیامبر (ع) به اقامه نماز خواهد پرداخت.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: منتظران مصلح باید به جریان انتظار با دیده مشاهده نگاه کنند، روایات از منتظران و کسانی که در عصر غیبت حضور دارند، به عنوان افضل کل زمان بیان کردند، بر این اساس کسانی که در عصر غیبت زندگی می کنند، برترین و سرآمدترین افراد هستند، البته این موضوع قید و شرطی دارد و شرایط منتظران ظهور را اعلام می کند.

وی تصریح کرد: کسانی که این باور و معرفت را در زندگی شان به وجود آورده اند، باید غیبت حضرت مهدی (عج) با زمان حضور برایشان تفاوتی نداشته باشد.

به گفته بزمانی، منتظران ظهور باید به گونه ای عمل کنند که در عصر غیبت از لحاظ عقاید، معنویت و باورها به گونه ای مجهز باشند که مثل زمان ظهور حضرت مهدی موعود (عج) این سجایع اخلاقی، نور و معنویت را داشته باشند، به گونه ای که اگر در برخورد با امام زمان (عج) قرار گرفتند اعمال و رفتارشان مورد تایید حضرت باشد و ایشان از عملکردشان رضایت داشته باشند.

وی تاکید کرد: نکته مهم در عصر غیبت این است که منتظران ظهور به گونه ای رفتار و خودشان را آماده کنند که اعمال آن ها مورد عنایت حضرت باشد و این نشاید مگر این که قید دومی را هم در خود به وجود آوریم تا عملکرد ما محبوب معصومین (ع) و امام زمان (عج) قرار بگیرد و آن مسئله سنخیت بین ما و حضرت است.

امام جمعه ایرانشهر گفت: وقتی امام (عج) در حوزه معنویت، عبادت و اخلاق سرآمد هستند، انتظار دارند کسانی که مدعی هستند که منتظرند، از لحاظ رفتار و عملکردی به گونه ای باشند که بویی از حضرت را بدهند، بنابراین هم سنخ بودن در دوران غیبت یکی از شرایط برای آمادگی و حضور در رکاب ایشان است که باید منتظران به آن توجه داشته باشند.

وی با بیان این که ما مورد عنایت حضرات معصومین (ع) و تحت چتر حمایتی آن ها هستیم، اذعان کرد: امام زمان (عج) به منزله پدر هستند و پدر چتر حمایتی، رافت و عطوفت خود را بر سر جامعه اسلامی دارند و خودشان هم فرموده اند که شما را فراموش نکردیم و اگر فراموش می کردیم در سختی ها و گرفتاری های فراوانی گرفتار می شدید.

بزمانی خاطرنشان کرد: به واسطه حمایت امام زمان (عج) است که بلاها از ما دفع می شود، باید دعا کنیم که به برکت وجود معصومین (ع) و قطب عالم امکان، دعا، رافت و رحمت حضرات با عملکردی که خواهیم داشت شامل حالمان شود.

 
راز محبوب شدن نزد امام زمان(عج)

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم گزمه، امام جمعه هامون نیز در گفت و گو باخبرنگار ما گفت: تمام تلاش ما باید این باشد که خود را به قلب امام زمان (عج) نزدیک کنیم.

وی افزود: به طور کلی باید در عمل و رفتار به گونه ای باشیم که محبوب قلب امام زمان (عج) قرار گیرم، چراکه محبوب شدن در قلب منجی عالم بشریت رستگاری را به همراه خواهد داشت.

امام جمعه هامون بیان کرد: ایران اسلامی امروز وظیفه دارد تا دنیا را برای ظهور آقا امام زمان (عج) آماده کند، گام دوم انقلاب برای ظهور، اسلامی کردن تمدن است.

وی بیان کرد: امروز اعتقاد ما این است که سفره اربعین تمرینی برای آماده سازی از پذیرایی مهمانان منجی عالم بشریت است چراکه همه زائران اباعبدالله الحسین علیه السلام بر سر سفره آقا امام زمان (عج) نشسته اند.

گزمه گفت: امروز ما به قدس نزدیک شدیم و کربلا به دست مسلمانان است با همه ضعف ها و کارشکنی هایی که وجود دارد در حال پیشرفت هستیم و دنیا را برای ظهور منجی عالم بشریت آماده می کنیم.

وی با بیان این که امروز وظیفه داریم تا زمینه ظهور را آماده کنیم، نباید نیمه شعبان تنها به جشن و بنر زدن خلاصه شود، ادامه داد: بهترین لحظه عمر انسان زمانی است که محبوب دل امام (عج) باشد، یا حضرت از او راضی باشد، لذا باید طوری عمل کنیم که رضایت حضرت مهدی (عج) را به دنبال داشته باشد.

 
اعتقاد همه ادیان به ظهور منجی

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان سرگزی، کارشناس مسائل مذهبی نیز در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: مهدویت اعتقاد به منجی است که در آخر زمان ظهور می کند و بشریت را نجات می دهد، همه ادیان الهی در بحث ظهور منجی عقاید نزدیک به هم دارند و معتقدند منجی مردم جهان را با هم متحد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در آیین زرتشت منجی موعود ایرانی مطرح می شود، یهودیان او را از بنی اسرائیل می دانند، عیسویان او را مسیح می دانند و از دیدگاه یهودیان منجی هنوز ظهور نکرده است.

سرگزی افزود: در دین اسلام و مذهب تشیع بر اساس روایات گوناگون امام زمان(عج) کسی هست که با ظهور خودش تمام جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد، اعتقاد به مهدویت از ابتدای هبوط حضرت آدم آغاز و تا ظهور امام زمان (عج) ادامه خواهد داشت که در تمام کتب آسمانی بشارت حکومت جهانی منجی وجود دارد، روزی همه جهان پر از عدالت خواهد شد و همگان منتظر این روز خواهند بود .

وی خاطر نشان کرد: همه انبیا به امت شان در مورد ظهور یک مصلح واقعی و تشکیل یک حکومت واحد که از مرز عدالت عبور نخواهد کرد، به مردم بشارت داده اند  همه ادیان الهی در بحث ظهور منجی عقاید نزدیک به هم دارند و معتقدند منجی مردم جهان را با هم متحد خواهد کرد.

 این کارشناس مذهبی با اشاره به مهدویت در کلام رهبری تصریح کرد: مسئله مهدویت منحصر به مذهب تشییع نیست، اقامه حکومت عدل و حق به وسیله حضرت مهدی را همه قبول دارند. مهدویت یک مسئله مبهم  و پیچیده ای که برای بشر قابل فهم نباشد، نیست، موضوع روشنی است که مصداق واضحی دارد که این مصداق را می شناسیم  و خصوصیاتی از ایشان را می دانیم، پدران و خانواده شان را می شناسیم و از جزییات ولادت شان خبر داریم .  

وی اذعان کرد: اعتقاد به مهدویت  یک اندیشه و تفکر برگرفته از کتابهای آسمانی است  که با فطرت و سنن عالم خلقت موافق است و در میان شیعیان روایات متعددی وجود دارد، همه جهان نیاز به حضور یک مرد آسمانی دارند که با کمک او حق اجرا شود، این موضوع خواسته همه ادیان است که از نیاز های فطری و حقیقی انسان است که با کمک آن به سوی کمال گام بردارند خداوند به همین نیاز پاسخ داده و انبیا و رسولان خودش را برای هدایت مردم فرستاده، مهدویت غیر قابل تحریف بوده و مصلح تمام ادیان الهی مهدی موعود (عج) است.

لطفیان سرگزی گفت: در مورد وظایف منتظران کتاب های زیادی نوشته شده است، برای گشایش و تحقق این موضوع دست به دعا بر می داریم  و برای برقراری حکومت مبتنی بر عدل باید موازین و مبانی دینی را در جامعه گسترش دهیم و زمینه ساز ظهور باشیم، برای تحقق آن تلاش کنیم و گام های موثری برداریم .

وی افزود: طبق احادیث اگر کسی بمیرد و امام زمان خودش را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است، اینکه همواره باید بدانیم، رهبر ما از ما چه می خواهد، همواره باید یاد امام زمان (عج) باشیم و این مطلب را فراموش نکنیم که حضرت مهدی (عج) ما را فراموش نکرده و همواره برای ظهور ایشان دعا کنیم.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1720083
ارسال نظر
نظرات