شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:01 منتشر شده در مورخ: 1400/01/09 شناسه خبر: 1720086
گزارشی از یک بام و چند هوای دولت در تدبیر سفرها؛

کلاف سردرگم سفرهای نوروزی/ تغییر رنگ بندی شهرها

کلاف سردرگم سفرهای نوروزی/ تغییر رنگ بندی شهرها
درحالی در کشور شاهد تغییر رنگ بندی شهرها و ایجاد موج چهارم کرونا هستیم که وزیر بهداشت قبل از شروع سال جدید هشدارهای لازم را به مسئولین داده بود امامتاسفانه بی تدبیرها کار را به اینجا کشاند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت،دومین بهار کرونایی کشور در حالی شروع شد که ویروس جهش یافته انگلسی که قدرت سرایت و کشندگی بیشتری دارد به ویروس ووهانی اضافه شد و در کشور جولان می داد و قربانی می گرفت. این شرایط در حالی بود که ناباورانه و با وجود حوادث تلخ و ناگوار سال 99 ستاد ملی کرونا اجازه سفرهای نوروزی را داد.

اما آنچه که سردرگمی مردم را دراین بین بیشتر کرد عدم توافق و جدال نابرابر سه وزارتخانه راه، بهداشت و گردشگری درانجام سفرهای نوروزی بود. به طوریکه هرکدام به دنبال تامین منافع خود از لغو یا اجرای سفرهای نوروزی بودند.

آخرین جلسه ستاد ملی کرونا در روزهای پایانی سال 99 برگزارشد اما توضیحات رئیس‌جمهور درباره نحوه سفرها در نوروز 1400 کافی نبود و تنها به این موضوع بسنده شد که مردم در شهرهای مقصد فاصله اجتماعی را حفظ و رعایت پروتکل ها را جدی بگیرند.

در این جلسه آخرین رنگ بندی کرونا به صورتی اعلام شد در ان هیچ خبری از شهرهای توریستی، در بین مناطق ممنوعه برای سفرهای نوروزی نبود.

اما وزارت گردشگری توانست  با بهانه ضررهای چند هزار میلیاردی صنعت گردشگری و نبود نشاط اجتماعی در این روزهای کشور، مسئولین ستاد کرونا را برای انجام سفرهای مشروط نوروزی متقاعد کند.

به طوریکه ولی تیموری معاون گردشگری در سخنان خود گفت: پیش ازاین بنا بر تصمیم ستاد مبارزه با کرونا  بخش گردشگری در گروه دوم و سوم قرار داشت اما اکنون، این حوزه در گروه اول یعنی در کنار مراکز دارای فعالیت ضروری قرار گرفته است. بنابراین در هر صورت مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری دارای مجوز کشور باز خواهند بود و مجاز به ارائه خدمات در ایام نوروز هستند.

وی همچنین درادامه نیز گفته بود: فرصت فراهم شده مبنی بر ممنوعیت نصب چادر در پارک‌ها و نیز اسکان در مراکز متفرقه از جمله سالن‌های ورزشی، کمپ‌ها، مدارس و غیره بهترین فرصت برای افزایش ضریب اشتغال مراکز اقامتی سراسر کشور به شمار می‌آید.

اماموضوع جالب تر در این بین تصمیم گیری ستاد کرونا مبنی برعدم سفر با خود روهای شخصی و در عوض سفر با ناوگان حمل و نقل عمومی بود که  وزیر راه استدلال شنیدنی در این خصوص  داشت و سفر با حمل و نقل عمومی را مطمئن ‌ترین نوع سفر خواند و تصریح کرد: سامانه‌های صدور بلیت به سامانه‌های وزارت بهداشت متصل و برای افرادی که مبتلا به کرونا هستند بلیت صادر نمی‌شود ضمن اینکه رعایت قوانین بهداشتی هم در پایانه‌ها، هم کادر اجرایی و هم مسافران با دقت رصد می‌شود.

این تصمیم گیری های ستاد کرونا براساس منافع وزرات های راه و گردشگری که با ترفندهای حفظ ایمنی و سلامت مردم همراه بود و با توصیه های وزارت بهداشت در تضاد آشکار به طوری که دکترنمکی بارها نگرانی خود را ازانجام سفرهای نوروزی وایجاد موج چهرم کرونا ابرازداشت و همچنین انجام سفر با ناوگان حمل و نقل عمومی که افراد زیادی در یک مکان تجمع دارند نیز باتوجه به صحبت های دکتر رئیسی که پیش از این گفته بود که من نگران 3 ت در مورد بیماری کرونا هستم تردد غرضروری، تجمع و تهویه درتناقض آشکار است .

امادر حال حاضر و پس از گذشت نزدیک به 10 روز از شروع سال جدید و انجام سفرها نوروزی توسط مردم متاسفانه پیش بینی وزارت بهداشت در مورد ایجاد موج چهارم کرونا و تغییر رنگ بندی شهرها درست از آب درآمد و ما شاهد افزایش آمارهای کروانایی در کشور هستیم که نتیجه و ماحصل مستقیم بی تدبری مسئولین و بی توجهی آنها به سلامت مردم است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1720086
ارسال نظر
نظرات