شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 16:54 منتشر شده در مورخ: 1400/01/09 شناسه خبر: 1720213
از فضای مجازی تا واقعیت؛

لبیک به فرمان رهبری در پویش کمک مومنانه/ مردم با گذشت یکسال همچنان یاری رسانی می کنند

لبیک به فرمان رهبری در پویش کمک مومنانه/ مردم با گذشت یکسال همچنان یاری رسانی می کنند
با گذشت یکسال از سخنرانی مقام معظم رهبری در نیمه شعبان و توصیه ی ایشان به دستگیری و کمک به نیازمندان در روزهای کرونایی، مردم استان کرمان همانند سایر استان های کشور لبیک گوی فرمان ایشان هستند و با پیوستن به پویش کمک مومنانه همچنان به هم نوعان خود یاری رسانی می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ دقیقا یک سال از سخنرانی مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در نیمه شعبان می گذرد. ایشان سال گذشته در کنار همه ی رهنمودهای خویش به دستگیری و کمک به نیازمندان در شرایط کرونایی اشاره کردند؛ جملات ایشان دقیقا اینگونه بیان شد:

“مردم هم انصافاً مشارکتهای مردمی مشارکتهای بسیار زیبا و صحنه‌های جالب و شگفت‌انگیزی را به وجود آورده؛ در همه جا هست. من چند مورد را بخصوص اسم می‌آورم؛ این به معنای این نیست که این چند مورد اختصاص دارند؛ نه، حالا اینها گزارش به بنده شده، اینها را من عرض میکنم. مثلاً در سبزوار طرح هر محلّه یک قربانی شروع شده؛ اهل محل جمع میشوند یک گوسفند قربانی میکنند، به نیازمندان همان محل گوشت میدهند؛ این خیلی چیز لازم و مهم و کار جالبی است که اینها انجام میدهند برای اطعام نیازمندان. یا در یزد، مادر شهیدی با همکاری جمعی از بانوان که همراه کرده با خود عدّه‌ای از بانوان را، خانه‌های خودشان را تبدیل کرده‌اند به خیّاط‌خانه، که در این خیّاط‌خانه‌ها ماسک تولید میکنند و مجّانی در اختیار مردم میگذارند؛ یا در نهاوند گروهی از بانوان که در زمان دفاع مقدّس نان میپختند و برای جبهه میفرستادند، اینها فعّال شدند برای مهار بیماری و کمک میکنند؛ در خوزستان، طلّاب قرارگاه تشکیل داده‌اند و حتّی داخل خانه‌های مردم را هم ضدّ عفونی میکنند؛ در شیراز معتمدین محلّی با صاحبان املاک ــ صاحبان خانه‌ها و مغازه‌ها ــ صحبت میکنند که اجاره نگیرند، یا تخفیف بدهند، یا مهلت بدهند و کمک بشود به کاسب؛ در تبریز، رئیس حوزه‌ی علمیّه خودش وارد شده و به شکل میدانی مشغول فعّالیّت است؛ در یکی از شهرها نماینده‌ی نامزد حزب‌اللّهی‌ای که در انتخابات رأی نیاورده ستاد خودش را تعطیل نکرده و نگه داشته و فعّالان را در خدمت حرکت جهادی و مبارزه‌ی‌ با کرونا سازمان‌دهی کرده. اینها البتّه گزارشهای محدودی است که بنده حالا علی‌العجاله در اختیار داشتم ولیکن صدها مورد شبیه این بلکه هزارها مورد شبیه این در سرتاسر کشور به شکلهای گوناگون وجود دارد که من به بعضی از اینها هم قبلاً در صحبت قبلی اشاره کردم. اینها این مهم است که توجّه کنیم اینها نشانه‌ی عمق فرهنگ اسلامی و رسوخ فرهنگ اسلامی در مردم ما است در دل مردم ما است.”

این سخنان مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) بهانه ای شد تا در سالی که گذشت به مناسبت های مختلف مردم از یکدیگر دستگیری کنند؛ مردم استان کرمان در کنار همه ی مردم ایران صحنه های زیبایی از یاری یکدیگر در شرایط سخت کرونایی آفریدند که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 

کمک مومنانه ترند نخست توئیتر فارسی

در گام نخست مردم نام این دستگیری و کمک به هم نوعان خود را پویش #کمک_مومنانه انتخاب کردند؛ جالب است که در همان ابتدا در شبکه های مجازی کاربران از این پویش استقبال بی نظیری کردند و همزمان با آغاز اولین دوره توزیع سراسری کمک های مومنانه در سراسر کشور موجی از استقبال کاربران شبکه های اجتماعی در انتشار تصاویر و ویدئوهایی از این پویش همگانی صورت گرفته تا جائیکه ترند نخست توئیتر فارسی شد.

البته این تمام ماجرا نبود بلکه در تمامی روزها و اعیاد سال و به مناسبت های مختلف مردم پویش کمک مومنانه را به زیبایی هر چه تمام به منصه ی ظهور گذاشتند.

 

گام نخست سپاه ثارالله در رزمایش مواسات با اهدا ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان

در اولین روزهای اردیبهشت و درست بعد از سخنان مقام معظم رهبری بود که آئین بارگیری اولین محموله از اقلام اهدایی سپاه و بسیج مستضعفین تحت عنوان رزمایش مواسات و کمک مومنانه توسط سپاه ثارالله استان کرمان در محل لشکر مردم پایه ۴۱ ثارالله کرمان برگزار شد و ۲۳ هزار بسته مواد غذایی‌ از کمکهای سپاه بین نیازمندان توزیع شد.

از شیفت ایثارگری کارگران لاستیک بارز تا اختصاص ۳ روز از حقوق کارکنان سپاه به گام دوم رزمایش کمک مومنانه

در این میان کارمندان و کارگران سازمان ها، ادرات و کارخانه ها از این همدلی به دور نبودند، کارگران با انتخاب شیفتی به نام شیفت ایثار حقوق آن شیفت را به نیازمندان اهدا کردند و در این میان کارگران کارخانه هایی چون لاستیک بارز، سنگ آهن، گل گهر سیرجان و … در این راه پیش قدم شدند ضمن آن که برخی از کارمندان از جمله کارکنان سپااه ۳ روز از حقوق خود را در گام دوم کمک های مومنانه به نیازمندان اهدا کردند.

 

مرحله دوم رزمایش کمک‌های مومنانه با ذبح قربانی به نام شهید سلیمانی در کرمان انجام شد

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان در شهربابک با اعلام این خبر گفت: هزار و ۹۶۰ راس گوسفند در پویش “نذر قربانی به یاد سردار دل‌ها” با محورمساجد و  پایگاه ها ی بسیج در استان کرمان قربانی وگوشت آن بین  نیازمندان توزیع شد.

توزیع ۱۸ هزار ۶۳۹ بسته معیشتی در اولین گام از مرحله دوم کمک مومنانه در کرمان

همچنین با شناسایی های خانواده های آسیب دیده از کرونا،  ۱۸ هزار و ۶۳۹ بسته معیشتی در سراسر استان توزیع شد  که این بسته ها شامل برنج، روغن، ماکارونی، رب گوجه فرنگی، بعضا مرغ، آرد و نان بود.

از جمله ویژگیهای پویش کمک مومنانه توجه به همه ی اقشار جامعه بود و در این بین دانش آموزان نیز مورد توجه مردم قرار گرفتند از این رو لوازم التحریر، گوشی همراه و سیم کارت از جمله نیازمندهایی بود که در دوران کرونا و تحصیل دانش آموزان به صورت مجازی بیشتر  به چشم می خورد، دانش آموزان و معلمان هر یک گام بزرگی در این مسیر برداشتند. از خرید گوشی های همراه توسط معلمان به دانش آموزان نیازمند گرفته تا ” قلک های کریمانه” که توسط دانش آموزان اهدا شد.

اهدای ۵ هزار بسته لوازم التحریر به دانش‌آموزان نیازمند کرمانی

مرحله ای دیگر از گام دوم رزمایش کمک های مومنانه با محوریت توزیع ۵ هزار بسته نوشت افزار در بین خانوارهای آسیب دیده از شیوع کرونا در شهر کرمان با همکاری بانک رسالت، سپاه ثارالله و بسیج سازندگی انجام شد.

توزیع بیش از ۹ هزار کارت خرید اعتباری توسط آموزش و پرورش در گام دوم کمک مومنانه

صدیقه مرادی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان کرمان خبر داد که آموزش و پرورش استان کرمان در گام دوم کمک مومنانه  ۹ هزار و ۲۲۵ کارت خرید اعتباری بین دانش آموزان نیازمند با همکاری بسیج دانش آموزی و کمیته امداد استان توزیع کرده است.

صدیقه مرادی با اشاره به تشکیل ستاد طرح رزمایش همدلی و کمک مومنانه در آموزش و پرورش استان با حضور نمایندگانی از کمیته امداد و بسیج دانش آموزی در راستای کمک به دانش آموزان آسیب دیده از شیوع ویروس کروناتوضیح داد: جمع آوری کمک های مومنانه در مدارس استان از ۲۰ اردیبهشت ماه آغاز شد.

وی خاطر نشان کرد: در قالب این طرح چهار میلیارد و ۷۶۲ میلیون و ۱۵۶ هزار ریال در مدارس و ادارات شهرستان ها و مناطق استان جمع آوری شد.

طرح «قلک کریمانه» مشق عشق دانش آموزان در دوران کرونا

همچنین در راستای رزمایش کمک مومنانه دانش‌آموزان کرمانی با طرح قلک کریمانه به یاری نیازمندان شتافتند، جمع‌آوری و توزیع این کمک‌ها به صورت محله محور  بود و  دانش‌آموزان توانستند با دست‌های کوچک و با کمک‌های کوچک، سیل عظیمی از کمک‌های مومنانه خود را برای احسان و نیکوکاری در ماه رمضان انجام دهند.

ماه رمضان از جمله مناسبت ها و فرصت های دیگری بود که مردم نذورات و کمک های خود را در قالب پویش کمک مومنانه اهدا کردند.

اجرای طرح «۳۰ شب ۳۰ هیئت» برای پخت غذا از ابتدای ماه مبارک رمضان در کرمان

یکی از برنامه های هیئت ها در ماه مبارک رمضان طرح ۳۰ شب ۳۰ هیئت در سطح شهر کرمان بود که از شب اول ماه مبارک تا شب سی ام  حداقل هزار تا سه هزار غذا پخت  و در منطقه ای که آن هیئت مستقر است، توزیع شد.

توزیع بیش از ۱۰۰۰ پرس غذای گرم بین نیازمندان در رزمایش مومنانه

به همت سازمان بسیج مداحان استان بیش از هزار پرس غذا گرم در رزمایش کمک مومنانه در حسینیه امام حسین علیه السلام سراسیاب فرسنگی بین نیازمندان توزیع شد.

موج همدلی کارگران برای جمع آوری کمک های مومنانه

کارخانجات مختلف در استان کرمان از جمله ستون های اصلی و مهم در پویش کمک مومنانه بودند و هر یک توانستند قدم زیبا در راه کمک به نیازمندان بردارند و لبیک به فرمان مقام معظم رهبری بگویند.

هدیه ۱۰ میلیارد ریالی گل گهر سیرجان به نیازمندان

گل گهر سیرجان با اهدا ۱۰ میلیارد ریال در اجرای این رزمایش سهیم شد، همه دست اندرکاران صنعت استان به ویژه کارگران دست به دست یک دیگر دادند تا با کمک مومنانه خود گره از مشکلات نیازمندان بردارند.

احیا فرهنگ اهدا خون هدف اصلی مرحله چهارم رزمایش کمک مومنانه

مرحله چهارم رزمایش مومنانه با هدف کمک به بهبود ذخایر خونی مورد نیاز بیماران کرونایی و تالاسمی با همکاری سازمان انتقال خون در استان کرمان همزمان با سراسر کشور  برگزار شد و در این میان مردم کرمان و شهرستان های مختلف این استان این بار نیز درخشیدند.

کمک مومنانه نیروی انتظامی استان کرمان در قالب توزیع هزار و ۳۰۰ بسته کمک معیشتی

تمامی سازمان ها و ارگان ها برای کمک به نیازمندان در روزهای کرونایی شتافتند و نیروی انتظامی و ارتش نیز از جمله ارگان های نظامی بودند که گام های بلندی در این راه برداشتند برای یک نمونه مثال در گام چهارم کمک مومنانه سردار عبدالرضا ناظری از توزیع هزار و ۳۰۰ بسته معیشتی و تحصیلی بین مردم آسیب دیده از کرونا، ساکن مناطق محروم، مجرمانی که دستگیر شدند و خانواده‌های آن‌ها مشکل دارند، توزیع خبر داد.

نذورات مردمی در محرم به سمت کمک مومنانه سوق داده شد

ماه محرم نیز از جمله فرصت های دیگری بود تا نذورات همیشگی که به صورت پخت و پز در مجالس ابا عبدالله الحسین (ع)  انجام می شد این بار به صورت بسته های معیشتی، خرید ماسک، تلفن همراه برای دانش آموزان و … جلوه کند.

توزیع ۲۰ هزار بسته معیشتی در آغاز سال ۱۴۰۰در شهر کرمان

 در روز های ابتدایی سال ۱۴۰۰ نیز دستگیری و کمک به نیازمندان تکرار شد و در ۸ فروردین ۲۰ هزار بسته معیشتی که ارزش هر بسته ۳۰۰ هزار تومان برآورد شد که در مجموع ۶ میلیارد تومان با مشارکت کمیته امداد حضرت امام (ره)، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بنیاد علوی، سازمان تبلیغات، سپاه و بسیج سازندگی استان کرمان براساس شناسایی های قبلی در اختیار نیازمندان قرار گرفت.
آنچه که در این گزارش آورده شد تنها گوشه ای از مهربانی مردم استان کرمان و لبیک به فرمان مقام معظم رهبری بود.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1720213
ارسال نظر
نظرات