شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:21 منتشر شده در مورخ: 1400/01/10 شناسه خبر: 1720280
یک کارشناس رسانه مطرح کرد؛

عزمی برای حمایت از پیام رسان ها و موتورجستجوی های ایرانی وجود ندارد/ مدیران اپلیکیشن های داخلی در انتظار حمایت دولت جدید

عزمی برای حمایت از پیام رسان ها و موتورجستجوی های ایرانی وجود ندارد/ مدیران اپلیکیشن های داخلی در انتظار حمایت دولت جدید
محمد عطایی گفت: در دولت فعلی عزمی برای بومی شدن پیام رسان های داخلی و موتورجستجوهای داخلی وجود ندارد ولی امید است با روی کار آمدن دولت جوان انقلابی به فرموده رهبری؛ شاهد شکوفایی تولید در همه زمینه ها در سال 1400 باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس رسانه در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: هشت سال پیش بود یک روزنامه فرانسوی یک کاریکاتور اهانت‌آمیز برای پیامبر (ص) کشیده بود که این موضوع اعتراضات زیادی رو در بین مسلمانان جهان براه انداخته بود.

محمد عطایی ادامه داد: از جمله سایت‌هایی که هماهنگ با این نشریه فرانسوی اقدام به گذاشتن و نشر این کاریکاتور موهن کرده بود، گوگل بود.
 
وی افزود: مسلمانان کشورهای مختلف هرچه اعتراض کردند، گوگل کاریکاتور رو بر نداشت و خلاصه آزادی بیان رو بهانه کرد؛ بماند که در همان سال‌ها که بحث هولوکاست داغ بود، مطالب هولوکاست رو حذف می‌کرد و دیگر این‌جا آزادی بیان مطرح نبود!
 
این کارشناس تصریح کرد: کاربران مسلمانان در آن سال تصمیم گرفتند گوگل رو تحریم کنند و از گوگل استفاده نکنند و با این پویش رتبه یک جهانی گوگل در سایت الکسا به رتبه دو جهانی تنزل پیدا کرد.
 
عطایی ادامه داد: با این اتفاق میلیون‌ها دلار خسارت به گوگل وارد شد؛ هم به لحاظ کاهش ارزش سهام و هم به لحاظ کاهش سفارش تبلیغات... البته نزدیک به یک‌ماه این موضوع بیشتر دوام نیاورد؛ چون کم‌کم کاربران مسلمان مسئله رو فراموش کردند و مهم‌تر اینکه  جایگزین جدی برای گوگل نداشتند!
 
وی افزود: از آن موقع تاکنون،  من هرگز از گوگل استفاده نکرده‌ام؛ با اینکه در کارم زیاد نیاز به جستجوی مطلب دارم اما فقط از موتور جستجوی ایرانی پارسی‌جو [ Parsijoo.ir ] استفاده می‌کنم.
 
این کارشناس گفت: تعداد نتایج پارسی‌جو پایین‌تر از گوگل است؛ اما به فرموده حضرت امام خمینی (ره)، ما نان و پنیر خود را می‌خوریم و روی پای خود می‌ایستیم.
 
وی افزود: کار کردن با پارسی‌جوی ضعیف خیلی حوصله می‌خواد. من اینو برای کسی تجویز نمی‌کنم. (البته ذره‌ بین و گردو و پارسیک نتایج بیشتر و متنوع‌تری ارائه می‌ دهند)
 
عطایی خاطر نشان کرد: متاسفانه وزارت فناوری اطلاعات دولت هم در این زمینه بسیار کوتاهی دارد، که داستان‌ آن بسیار مفصل است.
 
وی افزود: کشورهای مهم جهان مثل روسیه و چین از موتور جستجوی بومی و قدرتمند خودشون استفاده می‌کنند؛ چون همان‌طور که می‌دانیم گوگل در بحث جاسوسی هم خیلی فعال است.مثلاً شخصیت شناسی افراد جستجوگر! چون جستجوهای هیچ دو نفر در جهان یکی نیست و در بحث روانشناسی و شخصیت فرد  و نیازهایش بسیار می‌شود استفاده کرد...
 
این کارشناس گفت: در چین از موتور جستجوی بایدو استفاده می‌کنند و گوگل و تمام نرم‌افزار‌های اقماری آن کلاً فیلتر و ممنوع هستند.
 
عطایی ادامه داد: ۹۷ درصد درآمد گوگل از طریق «پرداخت کلیکی» تامین می‌ شود، به طوری که این موتور جستجوگر توانسته درآمدهای میلیاردی کسب کند، موضوعی مهم در حوزه تجارت الکترونیکی که نمی توان به سادگی از آن گذشت.
 
وی افزود: فرهنگ سازی در استفاده از موتورهای جستجوگر بومی باعث خواهد شد که صاحبان صنایع داخلی در معرض دید مشتریان باشند؛ امید است در سال "تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" اقداماتی مهم هم در بحث حمایت و پشتیبانی از موتورهای جستجوهای داخلی برداشته شود زیرا هم از بعد درآمدزایی و هم امنیت می تواند برای اقتصاد و کشور موثر باشد.
 
این کارشناس تصریح کرد: گوگل یک موتور جستجو است که فوق العاده است اما واقعیتی که وجود دارد که آنها دلشان برای ما نمی سوزد. گوگل صرفا موتور جستجویش را در اختیار ایران قرار داده است به خاطر اینکه اطلاعات ما را بگیرد به دلیل اینکه صدها سرویس خوب دیگر دارد که هیچ کدامشان را به ایران نمی دهد که آنها مفید هستند. ولی موتور جستجویش را به ما می دهد که از اطلاعات ما استفاده کند و خیلی بهره های اقتصادی و سیاسی برای خودش می برد.
 
عطایی گفت: بومی کردن موتورجستجو به عنوان یک ضرورت از نان شب واجب تر است و این نیازمند حمایت مسئولین است تا زمانی که پهنای باند مناسبی در اختیار نداشته باشد و مانع های بر سر راهش برداشته نشود ، این موتور جستجو محبوب مردم نخواهد شد.
 
وی افزود: مقام معظم رهبری شعار سال 1400 را بسیار به جا انتخاب کردند اما امید است سکانداران قدرت نگاه ویژه ای به امر تولید داشته باشند زیرا نرم افزارهای داخلی، پیام رسان های داخلیو موتورجستجوی داخلی همه در زمره تولید هستند و نیازمند حمایت هستند نه اینکه با کارشکنی های برخی مسئولین جلوی رشد این اپلیکیشن ها گرفته شود.
 
این کارشناس در خاتمه تصریح کرد: در دولت فعلی عزمی برای بومی شدن پیام رسان های داخلی و موتورجستجوهای داخلی وجود ندارد ولی امید است با روی کار آمدن دولت جوان انقلابی به فرموده رهبری؛ شاهد شکوفایی تولید در همه زمینه ها در سال 1400 باشیم.
 
 
انتهای پیام/ 
https://www.dana.ir/1720280
ارسال نظر
نظرات