شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 11:24 منتشر شده در مورخ: 1400/01/10 شناسه خبر: 1720285
گرانی افسارگسیخته در ایام نزدیک به ماه رمضان:

گرانی بازار شب عید گذشت/صمت و ستاد تنظیم بازار برای ماه رمضان چه تدابیری دارند؟

گرانی بازار شب عید گذشت/صمت و ستاد تنظیم بازار برای ماه رمضان چه تدابیری دارند؟
اگرچه مردم گرانی ها ی بازار شب عید را پشت سر گذاشتند اما روند گرانی‌ها این نگرانی را ایجاد کرده است، باتوجه به اینکه مسئولین راهکاری برای کنترل قیمت‌ها در شرایط رشد تقاضا در بازار شب عید را نداشته اند، برای ماه رمضان چه کار خواهند کرد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، در سال های اخیر تورم و اوضاع نابسامان در بازار، بصورت مستقیم با سفره مردم درگیر شده است و مردم توان تهیه خورد و خوراک خود را به سختی تامین می کنند، به طرز عجیبی قیمت‌ها از کالاهای بزرگ تا کوچک و مواد غذایی، نه به‌صورت ماهانه بلکه روزانه و یا حتی ساعتی بالا می‌رود.

این وضعیت افسارگسیخته در کشور با افزایش دلار و ارز آغاز شد و هر زمان دلار بالا رفت به‌دنبال آن قیمت خودرو، لوازم خانگی، برقی و حتی گوشت و مرغ و میوه نیز افزایش پیدا کرد و دیگر مدیریت آن کار هر کسی نبود.

البته پس از مدتی دلار نه به قیمت قبلی اما به حالت تقریباً ثابت برگشت ولی اجناس و کالاها تاکنون گران و دائماً در حال افزایش است و هر روز مردم با یک شوک و رونمایی از گرانی جدید کالاها مواجه می‌شوند.

هرچند امروزه گرانی و مشکلات اقتصادی مسئله جدیدی نیست و مردم در اقصی نقاط کشور گرفتار موج گرانی شده اند و روزهای پر دغدغه‌ای را سپری می‌کنند اما در کنار ضربه کرونابه اقتصاد خانوارها، گرانی در بسیاری از کالاهای اساسی که باید در سبد مصرف خانواده باشد، رنج جامعه به ویژه سرپرست خانوارها را دوچندان کرده است.

چه نیکو گفته‌اند رهبر عظیم الشان انقلاب که گرانی‌ها و مشکلات معیشتی در آستانه عید «غُصه بزرگی» ایجاد کرده است.

کمبود برخی کالاها از یک سو و گرانی اجناس از سویی دیگر تعادل بازار را بر هم زده و پای معیشت خانواده‌ها را هم لنگ کرده است.

 

قوانین بازدارندگی لازم را ندارند

گران فروشی و احتکار در این سال ها یکی از اجزای جدانشدنی اقتصاد شده است به حدی که حتی برخوردهای قهری سازمان‌های مسئول از جمله تعزیرات هم نتوانسته جلوی این اتفاقات را بگیرد که این موضوع نشان دهنده این است که قوانین در حوزه جلوگیری از گران فروشی و احتکار بازدارندگی لازم را ندارد.

برغم اینکه در سال‌های اخیر سازمان تعزیرات با تخلفاتی چون گران‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب، احتکار، عرضه خارج از شبکه، عدم اجرای ضوابط قیمت‌گذاری و توزیع، فروش اجباری، عدم درج قیمت و عدم صدور صورتحساب را برخورد کرده اما روزی نیست که سازمان تعزیرات حکومتی که مسئول اصلی برخورد با گران فروشی و احتکار کالاهاست از برخورد یا تشکیل پرونده و جریمه نقدی واحدهای متخلف خبر ندهد.

با توجه به وضعیت کنونی کمبود و گرانی کالاهای اساسی متوجه می شویم این برخوردها موجب کاهش تخلفات و یا تاثیری بر آشفته بازار قیمت ها نشده است چرا که همچنان شاهد گران فروشی و بعضا احتکار کالا به ویژه در زمان‌های حساس و خاصی هستیم که مردم نیاز بیشتری به یک یا چند نوع کالا پیدا می‌کنند.

به نظر می‌رسد که برخوردها در این حوزه بازدارنده نیستند که اگر بودند امروز وضعیت متفاوت از آن چه هست، می‌بود. البته در این ناکامی‌ سازمان های حمایتی، ستاد تنظیم بازار و سایر دستگاه‌هایی که در دستورالعمل رصد و برخورد با قیمت‌‌های غیرمتعارف مسئولیت دارند؛ هم دخیل‌اند.

در استان خوزستان مسئولین صمت نیز با این بهانه که ریشه گرانی ها در بازار کالاها کشوری است و تدابیر آن ها راه به جایی ندارد، وضعیت بی سر و سامان بازار را به حال خود رها کرده اند.

 

سازمان صمت پیگیر اقلام مورد نیاز مردم نیست

سیدکریم حسینی رییس مجمع نمایندگان خوزستان در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی رهیاب گفت: برخی مسئولین معتقدند که امروز به همه ابزار مقابله با گرانی نیازداریم اما اینکه سازمان صمت به بهانه کمبود درحوزه ی نیرو انسانی و عدم وجود بازرسان تدبیری برای مقابله با گرانی نداشته باشد اصلا قابل قبول نخواهد بود.

وی ادامه داد: ما نمایندگان در صحبتی که با وزارت صمت و یکی از معاونین وزیر صمت داشتیم اعلام کردند که سازمان صمت خوزستان به درستی پیگیر اقلام مورد نیاز مردم استان نیست، پیگیری سازمان صمت استان در وزارت خانه و دیگر مسئولین امر در استان لازمه کار است.

وی اضافه کرد: توزیع اقلامی مثل روغن در سایر استان ها مشکلی ندارد اما وقتی به خوزستان می رسیم با مشکلات فراوانی مواجه میشویم این ایراد قطعا در نوع مدیریت است و باید این نوع مدیریت اصلاح شود.

 

تشدید نظارت ها در ایام عید

نعمت اله بیرانوندی مدیر کل تعزیرات حکومتی استان خوزستان حکومتی پا به پای بازرسین در سطح بازار نورزوی جهت نظارت بر آن حضور دارند.

وی گفت: این بازرسی های مشترک که از 16 اسفند 99 آغاز گردیده و تا 16 فروردین 1400 نیز ادامه دارد.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان خوزستان در پایان خاطر نشان کرد از ابتدای آغاز طرح نوروزی تا پایان هفته اول فروردین 1400 تعداد 56 فقره گزارش به تعزیرات حکومتی ارسال که 48 فقره آن مختومه و مابقی در حال رسیدگی می باشند.

سامانه اینترنتیhttp://tazirat135.ir/آماده دریافت گزارشات و شکوائیه های هم استانی های گرامی می باشد.

 

برخورد با متخلفین صرفا راهی برای کسب درآمد سازمان هاست

اگر سری به بازار کالاها در خوزستان بزنید متوجه می شوید این آمار نشان می‌دهد که برخوردها نتوانسته جلوی تخلفات را بگیرد و صرفا راهی برای درآمد بیشتر این سازمان‌ها و راهی برای ادامه کار متخلفان شده است! به زبان ساده می توان گفت که سود گران فروشی به میزان جرایم می‌چربد! یعنی متخلفان حاضرند جریمه شوند، اما به گران فروشی ادامه دهند. در چنین شرایطی که جرایم نمی‌توانند نقش موثری در بازدارندگی داشته باشند وجود یا نبود این جرایم و سازمان‌های ناظر و چه اهمیتی دارد؟

یکی از مهمترین وظایف وزارت صمت نظارت بر بازار است، بازاری که از ابتدای سال جاری نوسانات بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده با هر تکانه‌ای به هم ریخته و فرصت گران فروشی و همچنین احتکار را برای صاحبان کالا فراهم می‌سازد و پتانسیل بالایی برای بروز تخلفات دارد آن هم در شرایطی که قیمت‌ها روند ثابتی ندارند و هر روز به بهانه تغییر نرخ ارز افزایش می‌یابند. آنچه تا امروز در حوزه بازار و عرضه کالا رخ داده و آنچه که مسئولان از برخورد با تخلفات و نتایج دیده می‌شود؛ می‌توان به این نتیجه رسید که این برخوردها ثمره خاصی نداشته است!

عبدالرحم ناصریان معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صمت خوزستان با بیان اینکه در حال حاضر ۳ هزار و ۷۰۰ قلم کالا وجود دارد و من اگر بخواهم برای تمام این کالا ها بازرس قرار دهم به یک دولت بازرس نیاز دارم، گفت: مردم را با کالای اساسی مشغول کرده اند اما اشکال فقط در این زمینه خلاصه نمی شود زیرا گفته ها بر اساس واقعیت نیست.

 

جری تر شدن متخلفان در نبود قوانین کارآمد

با این تفاسیر مردم معتقدند اگرچه، بخشی از تورم و گرانی ناشی از تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی و عوامل خارجی است، اما بخش دیگر آن، نتیجه عملکرد مدیران و دست‌اندرکاران اقتصادی کشور است که از فرصت‌ها و تهدیدات به درستی و به موقع استفاده نکرده اند و مدیران استانی نیز فقط جایگاه را حفظ نموده اند.

 

نبود برنامه‌ریزی مدون و همچنین مستمر برای مدیریت بازار، هزینه‌های سنگینی را به مردم وارد کرده و به نظر هم نمی‌رسد که این رویه در آینده هم تغییر چندانی داشته باشد! زماینکه برخوردهای قهری نتواند متخلفان را از انجام تخلف باز دارند وجود و اجرای قانون با نبود آن چه تفاوتی خواهد داشت؟ چرا باید هزینه تمام کم کاری‌ها و نقص قوانین و مسئولان در حوزه‌های مختلف کشور را مردم بپردازند!؟
 
اینکه قوانین توان لازم برای برخورد و مقابله با جرایم تعریف شده اقتصادی ندارد صرفا باعث بروز ناامیدی در مردم و جری‌تر شدن متخلفان برای ادامه تخلف می‌شود.

اگرچه مردم گرانی ها ی بازار شب عید را پشت سر گذاشتند و با افزایش قیمت بعد از سال نو دست و پنجه نرم می کنند اما روند گرانی‌ها این نگرانی را ایجاد کرده است، باتوجه به اینکه مسئولین راهکاری برای کنترل این قیمت‌ها در شرایط رشد تقاضا در بازار شب عید را نداشته اند، برای ماه رمضان چه کار خواهند کرد؟

مردم خوزستان در کنار همه دغدغه هایی که در مشاغل خود دارند و در محاصره کرونا و گرانی و هزار محرومیت دیگر گرفتار شده اند اما یک حرف می زنند و آن اینکه؛ پای انقلاب و رهبر مسلمین ایستاده اند اما مقابله با گرانی و عدم اخلال در بازار را از اولویت های مسئولین می دانند.

انتهای پیام/
 
 

 

https://www.dana.ir/1720285
ارسال نظر
نظرات