شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:58 منتشر شده در مورخ: 1400/01/10 شناسه خبر: 1720295
مدیر عامل آب منطقه ای کردستان:

تخصیص آب سد آزاد به استان های همجوار در دستور کار نیست/ مبادله سه تفاهم نامه با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا

تخصیص آب سد آزاد به استان های همجوار در دستور کار نیست/ مبادله سه تفاهم نامه با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: تمامی اهداف سد آزاد برای استان کردستان تعریف شده است و از این منبع هیچ آبی به استان های همجوار اختصاص نمی یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛آرش آریانژاد در گفت و گو با خبرنگار کُردتودی، اظهار کرد: سامانه انتقال آب سد آزاد با هدف تأمین آب شرب شهر سنندج، آب مورد نیاز صنعت و شرب شهرستان‌های قروه و دهگلان طراحی شده است.

وی افزود: با توجه به اسناد موجود و تخصیص اعلام شده از سوی وزارت نیرو، تمامی اهداف سد آزاد برای استان کردستان تعریف شده؛ که این اهداف شامل تأمین آب کشاورزی باغات پایین دست، تأمین آب شرب شهر سنندج به وسیله انتقال مستقیم به تصفیه خانه این شهرستان است.

آریانژاد تصریح کرد: از طریق انتقال به سد میان راهی قوچم، تأمین آب شرب شهرستان‌های قروه، دهگلان و روستاهای تابعه، تأمین آب صنعت بخشی از زنجیره فولاد از دیگر اهداف سد آزاد بوده و بر این اساس تخصیص مازادی وجود ندارد تا به استان‌های همجوار اختصاص یابد لذا کل آب تخصیص یافته در حوزه‌های شرب، صنعت و کشاورزی در استان کردستان مصرف می‌شود.

وی ادامه داد: شهرستان‌های قروه و دهگلان و برخی از روستاها با کمبود آب شرب مواجه هستند و انتقال آب از سد آزاد به این شهرستان‌ها در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد.

آریانژاد اظهار داشت: اهداف اصلی طرح سامانه انتقال آب، مهار ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال، انتقال آب به دشت‌های شرقی استان، تأمین آب شرب سنندج و روستاهای مسیر و بخش کشاورزی منطقه است و هیچ گونه اهداف دیگری خارج از این برنامه برای سد آزاد در نظر گرفته نشده است.

وی با اشاره به سهم روستاهای اطراف از این سد، گفت: آب شرب برخی از روستاهای «نگل»، «دریله»، «برقرو» و شهر شویشه از پایین دست سد با خط لوله آب شرب انتقال می‌یابد و قرار است در مسیر نیز ۵۰ روستای دیگر از آب این سد بهره‌مند شوند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان به مبادله سه تفاهم نامه در بهمن ماه ۱۳۹۹ مابین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و شرکت منابع آب و نیروی ایران برای آبرسانی از سد قوچم به شهرستان دهگلان و قروه و همچنین تفاهم نامه‌ای بین قرارگاه خاتم الانبیا و شرکت آب منطقه‌ای استان برای آبرسانی از سد سیازاخ به شهرهای بیجار و حسن آباد اشاره کرد.

وی افزود: شرکت آب منطقه‌ای از دستگاه‌های بزرگ اجرایی است و یکی از دغدغه‌های مدیران این دستگاه تأمین آب شرب، صنعت و کشاورزی پایدار و سالم هم استانی‌هایمان است.

آریانژاد با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد منابع آبی مورد نیاز مردم کردستان از محل آب‌های سطحی و سدها و ۴۰ درصد نیز از طریق سفره‌های زیرزمینی تأمین می‌شود اظهار کرد: هم اکنون آبرسانی به شهر سقز از سد چراغ‌ویس، شهر بانه از سد عباس‌آباد، شهرهای بیجار و یاسوکند از سد سیازاخ، شهر مریوان از سد گاران، شهرهای قروه و دهگلان از سد قوچم و طرح آبرسانی به کامیاران از سد گاوشان در دست برنامه‌ریزی یا اجراست.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1720295
ارسال نظر
نظرات