شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:28 منتشر شده در مورخ: 1400/01/11 شناسه خبر: 1720436
معاون صمت و دبیر ستاد تنظیم بازار استان مرکزی:

محدود بودن توزیع کالاهای اساسی تنظیم بازاری را قبول داریم/ کمک مومنانه بخشی از نیاز به کالاهای اساسی را برطرف می‌کند

محدود بودن توزیع کالاهای اساسی تنظیم بازاری را قبول داریم/ کمک مومنانه بخشی از نیاز به کالاهای اساسی را برطرف می‌کند
اصغری با اشاره به تلاش خیرین برای تامین بخشی از نیاز نیازمندان جامعه به کالاهای اساسی، گفت: ورود خیرین به این موضوع که با نام کمک مومنانه شناخته می شود باعث شده تا نیاز بخشی از جامعه به روغن و دیگر کالاهای اساسی برطرف شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جعفر اصغری معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی و دبیر ستاد تنظیم بازار استان در گفتگوی اختصاصی با دیار آفتاب، در خصوص وضعیت بازار و توزیع اقلام اساسی گفت: در بحث تنظیم بازار وظیفه داریم کالاهای تخصیص داده شده به استان، را به نحو احسن توزیع کنیم تا دسترسی عموم مردم به آن به خوبی صورت بگیرد.

وی افزود: ستاد تنظیم بازار استان به ریاست استاندار مرکزی و دبیری سازمان صمت استان تشکیل شده است که تا کنون ۳۶ جلسه را در این خصوص داشته ایم. در برخی از این جلسات سهمیه ای از کالاهای اساسی تخصیص داده شده به استان اعلام می شود که این سهمیه ها معمولا به صورت یک ماه یا دو ماه یکبار اختصاص پیدا می کند.

دبیر ستاد تنظیم بازار استان مرکزی تصریح کرد: جهت توزیع بهتر کالاهای اساسی تخصیص داده شده به استان دو سازمان دیگر با ما همکاری می کنند. یکی اداره کل غله و خدمات بازرگانی برای کالاهایی مانند قند، شکر، برنج و روغن و دیگری اداره کل پشتیبانی امور دام برای مواد گوشتی و پروتئینی است.

وی با بیان اینکه میزان تخصیص داده شده به استان بر اساس شاخص جمعیتی است، گفت: توزیع آن نیز بنا بر آن چیزی که در قانون آمده باید در فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، تعاونی های مصرف کارمندی و کارگری و واحد های صنفی منتخب اتاق اصناف صورت بگیرد. همچنین این کالاها الزاما باید در سامانه انبارها و سامانه جامع تجارت ثبت شوند تا روند رصدِ توزیع آن به خوبی صورت بگیرد.

اصغری سهمیه استان مرکزی از کالاهای اساسی در دو ماه بهمن و اسفند را تشریح کرد و گفت: در آخرین سهمیه اعلام شده، ۱۹۰تن مرغ منجمد با قیمت مصرف کننده ۱۵هزار و ۵۰۰تومان، ۵۰تن گوشت قرمز منجمد با قیمت مصرف کننده ۸۰هزار تومان، ۳۴۹۸تن شکر صنف و صنعت با قیمت ۱۱هزار و ۵۰۰تومان و ۱۰۷۳ تن شکر خانوار با قیمت ۸هزار و ۷۰۰تومان، سهم استان است.

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با پذیرش محدود بودن کالاهای اساسی توزیع شده در سطح استان، گفت: به عنوان مثال نیاز استان به گوشت مرغ در روزهای پایانی سال، حدود ۱۷۰تن در روز است، این در حالی است که آخرین سهمیه مرغ منجمد تنظیم بازاری استان مجموعا ۱۹۰ تن بوده است.

وی با اشاره به نحوه توزیع روغن در سطح استان، گفت: قبلا سهمیه ای در اختیار سازمان صمت استان قرار می گرفت و ما نسبت به توزیع آن در فروشگاه ها اقدام می کردیم. پس از مدتی تصمیم بر این شد که برای هر استان یک شرکت معین تامین کننده روغن تعیین شود که نیاز آن استان را پاسخ دهد. در استان مرکزی هم شرکت طبیعت موظف شد تا روغن مورد نیاز خانوار و صنف و صنعت را تامین کند که بر این اساس از ۱۴بهمن ماه تا حدود بیستم اسفند، حدود ۲هزار و ۷۰۰تن روغن خانوار تحویل استان شده است.

اصغری با اشاره به کمبود روغن در برخی فروشگاه ها، گفت: بنظر می رسد در برخی فروشگاه ها روغن پخت و پز آنطور که باید توزیع نمی شود. البته کمبود این محصول طی روز های گذشته برخی مردم را بر آن داشته تا نسبت به تهیه بیش از نیاز آن اقدام کنند و همین باعث کمبود روغن در برخی فروشگاه ها شده است.

دبیر ستاد تنظیم بازار استان مرکزی با اشاره به تامین روغن توسط تعاونی های دولتی و برخی فروشگاه های دیگر، گفت: حدود هزار تن در یک ماه گذشته، علاوه بر میزان تخصیص داده شده به استان توسط تعاونی کارکنان دولت تامین شده است که باعث می شود بخشی از نیاز بازار به این محصول برطرف شود.

وی با اشاره به تلاش خیرین برای تامین بخشی از نیاز نیازمندان جامعه به کالاهای اساسی، گفت: ورود خیرین به این موضوع که با نام کمک مومنانه شناخته می شود باعث شده تا نیاز بخشی از جامعه به روغن و دیگر کالاهای اساسی برطرف شود.

 اصغری با بیان اینکه نیاز استان به روغن به صورت ماهیانه به شرکت طبیعت اعلام می شود، گفت: البته ممکن است با توجه به برخی مسائل و کمبود مواد اولیه، شرکت معین استان یک یا چند نوع از روغن ها را نتواند تامین کند و همین باعث ایجاد مشکلات و کمبود هایی در بازار می شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1720436
ارسال نظر
نظرات