شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 10:46 منتشر شده در مورخ: 1400/01/11 شناسه خبر: 1720444
جولان کویید19 در خوزستان:

پای ویروس کرونای انگلیسی بر روی گلوی جوانان زیر ۲۰ سال

پای ویروس کرونای انگلیسی بر روی گلوی جوانان زیر ۲۰ سال
از تفاوت‌های عمده ویروس کرونای انگلیسی با انواع قبلی ویروس کرونا، سرایت‌پذیری خیلی بالاتر، افزایش ابتلا در افراد زیر ۲۰ سال و مرگ‌ومیر بالاتر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، کرونا این ویروس سرکش هزار چهره و مخوف دارد که در میان مردم جهان جا خوش کرده و همچنان جان‌ها را نشانه گرفته است و برایش پیر و جوان ، زن و مرد همه یکسانند و کمترین غفلت از وجود آن کافی است تا خود را به سلول‌های بدن رسانده و به زندگی افراد غریبانه پایان دهد.

بیش از ۷۰ درصد جمعیت خوزستان در خطر ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی هستند که نگران کننده است، به گفته مسولان بهداشت ودرمان استان ، ویروس جهش یافته انگلیسی آنچنان در استان پخش شده کهوضعیت خوزستان را به قرمزی که نه بلکه سیاه کرده است لذا مردم باید تا حد امکان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

سلیمانی دشتکی استاندار خوزستان عادی انگاری در کل کشور از جمله خوزستان را یک عامل مهم در انتشار بیماری دانست و گفت: پیشنهاد می کنم که همان شرایط قرمز، نارنجی و زرد برای وضعیت استان ها ادامه داشته باشد و در صورتی که تعداد مبتلایان به صفر رسید آن موقع به سراغ رنگ آبی و سفید برویم.

به گفته مهران احمدی بلوطکی روزانه حدود پنج هزار تست کرونا در منطقه غرب اهواز انجام می شود که از این تعداد چهار هزار و ۵۰۰ تست رپید و ۵۰۰ تست PCR است و در مجموع حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد این تست ها مثبت می شود.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز بیان کرد: هر چه بار مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته منتخب افزایشی باشد، آمار مراجعه به بیمارستان های اهواز کمتر می‌شود.

در حال حاضر 50 درصد بیماران کرونایی غرب اهواز به ترتیب از مناطق گلستان، پردیس، کیان آباد، کمپلو شمالی و جنوبی، شهرک دانشگاه، کوی علوی، ملاشیه و عین دو هستند.

با توجه به اینکه ۱۱ شهرستان استان در وضعیت قرمز و هفت شهرستان نارنجی هستند انتظار می رود بیمارانی که از طریق طرح غربالگری شهید قاسم سلیمانی شناسایی می شوند، در خانه بمانند و از تردد درسطح شهر خودداری کنند تا پیک بیماری کنترل شود .

احمدی بلوطکی گفت: از مردم تقاضا داریم که پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و از حضور در تجمعات خانوادگی ،دورهمی ها و دید و بازدید عید پرهیز کنند تا روند بیماری کاهش یابد.

فرهادابول نژادیان نیز اظهار کرد:سوش غالب کرونا در خوزستان،کرونای جهش یافته انگلیسی است و قریب به ۶۳ درصد بیماران شناسایی شده، مبتلایان به ویروس کرونای انگلیسی هستند.

وی با بیان اینکه این ویروس نظام بهداشت و درمان کشور انگلیس را به زانو در آورد، افزود: اما مدافعان سلامت خوزستان با فداکاری و ازخودگذشتگی در حال ارائه خدمات به بیماران هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز بیان کرد: پیش از تعطیلات عید نوروز تقریباً پیک این بیماری را پشت سر گذاشته بودیم که با آغاز دیدوبازدیدهای نوروزی، روند این بیماری در استان مجدداً افزایشی شد و اگر این تقارن صورت نمی‌گرفت، روند کاهش این بیماری در خوزستان ادامه پیدا می‌کرد.

از تفاوت‌های عمده ویروس کرونای انگلیسی با انواع قبلی ویروس کرونا، سرایت‌پذیری خیلی بالاتر، افزایش ابتلا در افراد زیر ۲۰ سال و مرگ‌ومیر بالاتر است.

بسیاری از پزشکان بر اساس مشاهده تجربی و شخصی در باره جهش ویروس جدید کرونا می گویند: این ویروس بیشتر جوانان را مبتلا و درگیر می‌کند همچنین خطر شیوع بیشتر ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در بین کودکان و نوجوانان سنین ۵ تا ۱۷ سال بسیار جدی است.

تاکنون چهار موج بیماری در کشور و سه موج در استان خوزستان داشته ایم که بروز آنها به دلیل کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی است لذا از مردم انتظار داریم حافظ سلامت خود باشند. هر زمانی که کاهش موارد بیماری را داریم به دلیل نبود ویروس نیست بلکه به علت رعایت پروتکل های بهداشتی است به همین دلیل تا زمانی که این ویروس در کشور وجود دارد باید همچنان مردم از ماسک استفاده کنند و از حضور در تجمع خودداری کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1720444
ارسال نظر
نظرات